Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Portal – reaktywacja

05.11.2014
Autor: Agnieszka Fiedorowicz, Beata Rędziak

Pozostaje: aktualny, poradniczy i informacyjny. Staje się: nowoczesny i w pełni dostępny dla użytkowników z niepełnosprawnościami – to nasz portal w nowej odsłonie, którą otrzymujecie już dziś jako NIESPODZIANKĘ z okazji 20-lecia Integracji.

Założony w 2003 roku portal Niepelnosprawni.pl, prowadzony przez Integrację i stanowiący część jej platformy informacyjnej, to największe w Polsce medium internetowe, poświęcone w całości tematyce niepełnosprawności. To dziś ogromna baza informacji z kraju i ze świata, wzbogacana miesięcznie o kilkaset nowych tekstów: naszych interwencji, porad, ogłoszeń, nowości z zakresu legislacji dotyczącej osób z niepełnosprawnością, opinii autorytetów i historii pisanych przez życie.

Biuletyn portalu otrzymuje ponad 16 tysięcy odbiorców, a 27 tysięcy osób jest zarejestrowanych na naszym Forum. Miesięcznie odwiedza nas ok. 200 tys. internautów. Od początku istnienia portal Niepelnosprawni.pl odwiedziło ok. 16 milionów osób. Można powiedzieć, że to prawie pół Polski!

- Kiedy w 2003 roku inicjowałem powstanie portalu Niepelnosprawni.pl, nie do końca zdawałem sobie sprawę z siły i mocy internetu. Dzisiaj jestem w pełni świadomy, że bez sieci bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, jeśli chodzi o dostęp do informacji. Tworząc nową odsłonę serwisu Niepelnosprawni.pl, wiem, że musi tam być wszystko o niepełnosprawności, wszystko, co jej dotyczy i wszystko, co się z nią łączy. Jest to możliwe, ponieważ od 11 lat konsekwentnie dokładamy kolejne elementy do szeroko pojętej wiedzy o różnych aspektach życia z niepełnosprawnością – niezbędne do codziennego funkcjonowania – mówi Piotr Pawłowski, prezes Integracji.

Pozostać numerem 1

W czerwcu br. przeprowadziliśmy wśród Czytelników anonimową ankietę, którą zdecydowało się wypełnić kilkaset osób. Bardzo Wam dziękujemy za tę ogromną pomoc! Z ankiety wynika, że 86 proc. naszych użytkowników to osoby z niepełnosprawnościami, z czego 35 proc. to osoby z dysfunkcją narządu ruchu, 19 proc. z chorobami neurologicznymi, 12 proc. z dysfunkcją narządu wzroku, a 9 proc. z chorobami układu oddechowego i krążenia. Portal Niepelnosprawni.pl odwiedzają też osoby zainteresowane tą problematyką: opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, nauczyciele, lekarze, rehabilitanci, urzędnicy i studenci.

Ponad połowa naszych użytkowników (56 proc.) to kobiety, a 40 proc. czytelników nie ukończyła 44 lat. Duża część z Was (30 proc.) deklaruje wyższe (magisterskie, licencjackie, inżynierskie) wykształcenie, a kolejne 15 proc. – pomaturalne. Docieramy z informacjami do całej Polski, nie tylko do aglomeracji. 18 proc. naszych użytkowników mieszka na wsi, 30 proc. w miastach do 50 tys. mieszkańców, a co piąty – w mieście powyżej pół miliona obywateli.

Choć we wspomnianym badaniu ankietowym 78 proc. użytkowników oceniało portal „bardzo dobrze” i „raczej dobrze”, wiedzieliśmy, że przyszedł czas na zmiany. W końcu, kto nie idzie do przodu, ten się cofa. Zmieniamy się więc, by pozostać dla Was numerem 1.

- Portalowi w obecnej formie coraz trudniej sprostać wymogom współczesności, stąd decyzja o gruntownej jego przebudowie – nie tylko w warstwie graficznej – mówi Tomasz Przybyszewski, dziennikarz i sekretarz redakcji portalu Niepelnosprawni.pl. – Priorytetem jest dla nas zapewnienie dostępności dla wszystkich użytkowników, w tym oczywiście dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności – dodaje.

Dostępność, nowoczesność i responsywność, czyli dopasowanie portalu do użytkowników korzystających z różnych urządzeń mobilnych, jak smartfony czy tablety, to trzy główne cechy nowego portalu.

- Wszystko o niepełnosprawności – to nasze motto, które wspiera konkretne rozwiązania, także technologiczne. Portal Niepelnosprawni.pl od 6 listopada 2014 roku jest w pełni dostępny dla wszystkich osób z niepełnosprawnością. Walczymy z barierami i dlatego zrobiliśmy wszystko, aby nie było ich na naszym portalu – potwierdza Piotr Pawłowski.

Stworzony z Waszych potrzeb

- Wciąż, tak jak dotychczas, pragniemy być profesjonalnym kompendium wiedzy o niepełnosprawności, służącym bieżącą informacją i rzeczowymi poradami – podkreśla Tomasz Przybyszewski.

W przeprowadzonym badaniu pisaliście, że „portal to ogromna baza wiedzy o niepełnosprawności”, że „od lat nas integruje i pomaga dostrzec jaśniejsze strony życia”. W serwisie Niepelnosprawni.pl badani szukają głównie treści dotyczących ulg i uprawnień (15 proc.), prawa (14 proc.), świadczeń (13 proc.) i pracy (10 proc.).

Jednak ponad połowa ankietowanych przyznała, że na portalu „brakuje niektórych tematów”. Więcej Waszym zdaniem powinno być zagadnień prawnych, informacji dotyczących pracy oraz informacji regionalnych. „Oczekuję informacji na temat refundacji elektrycznego wózka inwalidzkiego”, „Brakuje mi uaktualnianej informacji dotyczącej ulg i przywilejów związanych z posiadaniem orzeczenia o stopniu niepełnosprawności z rozbiciem na regiony”, „Więcej informacji dla niesłyszących w dziedzinie prawa, np. w sprawie karty parkingowej oraz mediów (napisy po polsku w internetowych filmach i cyfrowej telewizji)” – wyliczaliście w ankietach.

Dlatego sercem portalu Niepelnosprawni.pl nadal będzie dział Poradnik, czyli zbiór uporządkowanych, praktycznych informacji o życiu z niepełnosprawnością. Brakowało Wam też stron z poradami specjalistów – „takiego kącika odpowiedzi na pytania czytelników”.

- Stworzyliśmy dodatkową możliwość – i jest to nowość na naszej stronie – będzie można zadać pytanie naszym doradcom z Centrów Integracja poprzez formularz internetowy – mówi sekretarz redakcji.

Zdrowie i technologie

W badaniu stwierdzaliście, że brakuje Wam na portalu tekstów z zakresu medycyny: „na temat zdrowia osób niepełnosprawnych, sposobu korzystania z leczenia i opieki społecznej”, „nowinek na temat nowych terapii”. W nowej odsłonie portalu wszystkie te informacje znajdziecie w dziale Zdrowie, na którym będziemy publikować informacje na temat postępów medycyny polskiej i światowej, a także wywiady z lekarzami oraz naukowcami.

W odpowiedzi na Wasze potrzeby powstał też dział „Nowe Technologie”. Pisaliście, że szukacie „informacji o nowinkach technicznych, które ułatwiają życie osobom z różnymi dysfunkcjami”. W tym dziale znajdziecie ich mnóstwo.

Szczególnie polecamy też nasz kanał Niepelnosprawni TV, gdzie obejrzycie na bieżąco nowe odcinki „Misji Integracji”, oraz dział: Czytelnia, w którym nie zabraknie historii życia osób z niepełnosprawnościami, publicystyki, wywiadów oraz opinii, a także aktualnych numerów magazynu „Integracja”.

Twórzcie portal razem z nami!

Symbolem jeszcze szerszego otwarcia się na Was, Wasze potrzeby i problemy jest nowe logo portalu. „Dymek” nad nazwą portalu symbolizuje komunikację z Czytelnikami. Oddajemy Wam głos, czekamy na Wasze historie, listy i uwagi.

Startująca dziś nowa odsłona portalu jest projektem otwartym. Wciąż stoi przed nami wyzwanie, jakim jest zapewnienie pełnej dostępności działającego przy portalu Forum czy treści powstałych przed datą uruchomienia nowej odsłony portalu. Część tych treści, m.in. odcinki programu telewizyjnego, ponieważ są niedostępne dla osób z niepełnosprawnością, nie będzie obecnie widoczna dla Użytkowników. Chcemy jednak na bieżąco zmieniać się z Wami, aby być jak najlepiej dopasowani do Waszych potrzeb.

Dlatego mamy do Was prośbę: testujcie portal i przesyłajcie nam uwagi i propozycje zmian na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl. W końcu, jak pisała Wisława Szymborska, „Każdy przecież początek / to tylko ciąg dalszy / A księga zdarzeń / zawsze otwarta w połowie”.

- Dobrego surfowania na Niepelnosprawni.pl i satysfakcji ze znalezienia zawartych tam informacji! – życzy szef Integracji, Piotr Pawłowski.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • świadczenie opiekuńcze
  zbigniew
  02.12.2014, 23:20
  dlaczego nie załatwicie świadczeń opiekuńczych dla niepełnosprawnych dorosłych tak jak jest na zachodzie Europy może mniejsze ale żeby było stać na opiekunkę chociaż 4 godziny na dobę ?
  odpowiedz na komentarz
 • obserwator
  obserwator
  10.11.2014, 20:31
  Numer 1? Numerem 1 są NIEWIDZIALNI
  odpowiedz na komentarz
 • jesteście dobrze przygotowani i chwała wam za to
  anonim
  07.11.2014, 17:58
  więcej wskazówek do kogo udać się z problemem problemy prawne i składanie wniosków co można uzyskać jakie dofinansowania itp.
  odpowiedz na komentarz
 • Brawo!
  przyjaciel
  05.11.2014, 17:26
  Gratulacje za tak ogromną pracę! Jest dobrze!
  odpowiedz na komentarz
 • Fajnie
  Janek
  05.11.2014, 16:51
  Gratulacje
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy oddałaś/-eś już swój głos na „Człowieka bez barier 2019”?

Biuletyn

Wspierają nas