Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o stopniu a orzeczenie o niezdolności do pracy

12.11.2014
Autor: Grzegorz K.

PYTANIE

Witam,

Mam następujące pytanie. Składałem ostatnio wniosek do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności (poprzednio miałem stopień umiarkowany). Orzeczono stopień lekki. Odwołałem się do wojewódzkiego zespołu, ale ten decyzję podtrzymał. Wiem, że mogę odwołać się teraz do Sądu Rejonowego. Ale moje pytanie dotyczy trochę innej kwestii. Przeczytałem na stronie niepelnosprawni.gov.pl, że "orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy traktowane jest na równi z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności", a ja takie orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy, wydane przez ZUS, posiadam. Co zrobić, żeby uzyskać orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności? Pozdrawiam

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Od 1 września 1997 r. w Polsce funkcjonują dwa systemy orzekania o niepełnosprawności na podstawie różnych ustaw:

  1. Orzecznictwo do celów rentowych – orzeczenia o niezdolności do pracy wydaje lekarz orzecznik ZUS, KRUS, orzecznictwo branżowe: wojsko i policja ZUS.
  2. Orzecznictwo do celów pozarentowych – orzeczenia o stopniu niepełnosprawności przyznają Miejskie/Powiatowe Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności – orzeczenia dają prawo do korzystania z ulg i uprawnień. W przypadku osób do 16. roku życia otrzymują one orzeczenie o niepełnosprawności bez określenia stopnia.

W polskim systemie można mieć dwa orzeczenia, a ponieważ wydawane są one na podstawie odrębnych przepisów, mogą się różnić.

Równoważność orzeczeń odnosi się jedynie do rozmaitych ulg i uprawnień.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk , doradca socjalny Centrum Integracja Warszawa

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas