Kilka wskazówek, jak przygotować się do wyborów

01.10.2007
Autor: Piotr Stanisławski

Wybory dla wielu osób niepełnosprawnych są wyzwaniem – aby wziąć w nich udział muszą często podjąć dodatkowe działania, by pokonać bariery pojawiające się na drodze do urny wyborczej. Dla tych, którzy wybierają się na wybory, przygotowaliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, co należy zrobić, aby te bariery pokonać.

Jak znaleźć dostosowany lokal wyborczy

Osoby mające problemy w poruszaniu muszą się liczyć z tym, że lokal wyborczy, do którego są przypisane, może być niedostosowany. Okazać się również może, że w ich gminie jest tylko jeden dostosowany lokal, który na dodatek znajduje się kilka kilometrów od ich domu. Często taka informacja decyduje o tym, że osoby niepełnosprawne postanawiają zrezygnować z udziału w wyborach. Istnieje jednak wyjście z tej sytuacji.
Na początku należy ustalić, który lokal wyborczy (lub które lokale) są w gminie dostosowane. Można się o tym dowiedzieć z obwieszczeń, jakie są rozklejane przed wyborami na ulicach. Zaznaczono na nich lokale dostosowane dla takich osób. Szybciej i sprawniej będzie jednak zadzwonić do urzędu gminy i poprosić o wskazanie takich miejsc. Ci, którzy mają dostęp do komputera i internetu (a jeśli nie mają, mogą poprosić o pomoc znajomych i przyjaciół), mogą także to sprawdzić. Wystarczy wejść na stronę założoną przez Państwową Komisję Wyborczą: www.wybory2007.pkw.gov.pl. Jedna z części strony poświęcona jest wszystkim okręgom wyborczym w Polsce. Należy wejść w zakładkę „Dane statystyczne obwodów głosowania”, w której znajduje się spis lokali wyborczych dostępnych dla osób niepełnosprawnych z terenu całej Polski. Po odnalezieniu na mapie swojej gminy, ukaże się spis wszystkich obwodów do głosowania, jakie się w niej znajdują. Dostosowane obwody zaznaczone są charakterystycznym niebieskim piktogramem. Np. w Warszawie dostosowanych lokali jest 127, na 834 wszystkich obwodów wyborczych.

Jeśli dowiemy się, że dostosowany lokal wyborczy znajduje się poza naszym okręgiem wyborczym, poprośmy o dopisanie do spisu wyborców właśnie w takim okręgu. Pamiętajmy tylko, aby stosowny wniosek złożyć w gminie najpóźniej dziesięć dni przed wyborami, a więc do dnia 11 października 2007 r. Wniosek w gminie może za nas złożyć członek rodziny lub opiekun. Powinien on zabrać ze sobą nasz dowód osobisty. Jeśli mieszkamy, bądź przebywamy w czasie wyborów poza miejscem stałego zameldowania, możemy także złożyć wniosek o dopisanie do spisu wyborców w miejscu, w którym przebywamy.

Jak dotrzeć na wybory

Państwowa Komisja Wyborcza zawsze przed wyborami kieruje apel do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, aby wspomogli osoby niepełnosprawne w dotarciu do lokali wyborczych. I faktycznie, wiele gmin w Polsce organizuje dowóz osób niepełnosprawnych na wybory. Warto zatem zadzwonić do swojego urzędu gminy i zapytać o to. Jeśli gmina przewiduje taki transport, poprośmy o wpisanie na listę. Transport jest bezpłatny, nie należy się obawiać o koszta. Jeśli natomiast gmina takiego transportu nie organizuje, warto zadzwonić do organizacji osób niepełnosprawnych, które działają w naszej miejscowości lub okolicy i prosić o pomoc. O zamiarze udziału w wyborach, oprócz rodziny, warto poinformować także przyjaciół i znajomych.

Pomoc w lokalu wyborczym

W czasie głosowania wyborcom niepełnosprawnym mogą w lokalu wyborczym pomagać inne osoby. Niewidomi, niesłyszący, oraz ci, którzy nie są w stanie samodzielnie skreślić na liście swojego kandydata, mogą przyjść z osobą towarzysząca, która za nie postawi krzyżyk na karcie do głosowania. Nie należy się zatem obawiać, że z powodu niepełnosprawności czy choroby nie będziemy w stanie zagłosować w lokalu wyborczym. Może to zrobić za nas każda inna osoba, oprócz członka komisji i męża zaufania. Najważniejsze, aby osoba niepełnosprawna znalazła się w lokalu wyborczym i pobrała kartę do głosowania.

Głosowanie w szpitalach i domach pomocy społecznej

Zazwyczaj w szpitalach i domach pomocy społecznej są tworzone obwody głosowania - aby w takiej placówce mógł zostać utworzony obwód wyborczy, przebywać w niej musi co najmniej 50 wyborców. Zwykle ten warunek jest spełniony. Ale nawet jeśli wyborców jest mniej, dyrektor placówki z reguły występuje o zezwolenie na utworzenie okręgu. Poza tym, w szpitalach i domach pomocy społecznej dopuszcza się możliwość użycia do głosowania drugiej urny, tzw. urny wędrującej. Część osób z komisji udaje się z małą urną do sal, gdzie znajdują się osoby (zwykle leżące), które nie są w stanie udać się do pomieszczenia, w którym znajduje się duża urna. Wyborcy, którzy będą przebywać w dniu wyborów w szpitalach, zakładach pomocy społecznej, zostaną wpisani do spisów wyborców sporządzonych dla obwodów głosowania utworzonych w tych jednostkach. Zrobi to dyrektor jednostki powiadamiając te osoby o umieszczeniu ich w spisie wyborców. Tak więc wyborcy ci z urzędu skreśleni zostaną ze spisu w miejscu stałego zamieszkania. Jeśli natomiast do szpitala, czy zakładu pomocy społecznej przybędziemy w przeddzień lub w dniu wyborów, będziemy potrzebować zaświadczenie o prawie do głosowania, aby wziąć udział w wyborach.