Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Co dalej?

13.06.2023
Autor: Ewa

Mam 913zl renty i opiekuna osoby z niepełnosprawnością. Po opłatach za czynsz prąd zostaje wegetacją - 7zl dzień. Mój pracownik MOPR odmówił wykupu leków, które ratują życie. Choruję na: dyskopatię wielopoziomowa z naciskiem na nerwy i worek oponowy, anemię, astmą, POChP,ADM, Retinopatia cukrzycowa, neuropatia cukrzycowa, astmą,niewydolność nerek,i kupę innych chorób. Zawsze pomagali z lekami,jak też była pomoc na żywność, a teraz nic. Przez prawie 20 dni nie chodziłam bo kręgosłup mi siadł, nawet oxydolor nie pomagał. Mam prawie 400 leukocytów i dalszą diagnostykę, co można zrobić?

Jestem osobą z niepełnosprawnością od dziecka. Chcialam iść do pracy,to otrzymywałam odpoweidź, że nie bo nie dam rady. Tak mi powiedzieli w MOPR, asystent to samo. Mam jeszcze insulinę na miesiąc, potem zostaję bez leczenia, bo na miesiąc zostaje 217zl na wegetację,a gdzie jeszcze leki na : cukrzycę, astmę, POChP, nadciśnienie, dyskopatia wielopoziomowa z naciskiem na nerwy i worek oponowy, neuropatię?  Jestem pod opieką psychologa i psychiatry. Proszę o pomoc. 

Szanowna Pani,

nie wiem jakim orzeczeniem Pani dysponuje ale w tej trudnej sytuacji być może należałoby ubiegać się o świadczenie uzupełniające. Przysługuje ono osobom, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski i których niezdolność do samodzielnej egzystencji została stwierdzona orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, powinna Pani złożyć wniosek do ZUS. Jeśli nie ma Pani orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji albo upłynął okres, na który zostało ono wydane, do wniosku dołącza się zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz – jeśli posiada Pani – dokumentację medyczną i inne dokumenty, które mają znaczenie przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, np.:

  • kartę badania profilaktycznego,
  • dokumentację rehabilitacji leczniczej lub zawodowej.

Jeśli posiada Pani – należy dołączyć także orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

 

Podstawa prawna:

Ustawa o świadczeniu uzupełniającym dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji z dnia 31 lipca 2019 r. (Dz.U. z 2019 r. poz. 1622) 

 

Z poważaniem,

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas