Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”

11.01.2023
Autor: PFRON
Źródło: Integracja 6/2022
logo PFRON

„Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” to nie tylko nazwa pakietu programów skierowanych do osób ze szczególnymi potrzebami, ale też naczelne hasła, którymi Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych kieruje się, przygotowując wszystkie kolejne instrumenty wsparcia.

„Smodzielność – Aktywność – Mobilność!” jest pakietem programowym, którego celem jest rehabilitacja społeczna, zawodowa i lecznicza osób ze szczególnymi potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności. Jednym z obszarów wsparcia, którego dotyczy, jest wspomaganie mieszkalnictwa. Poczucie komfortu, chęć stworzenia własnego miejsca, gdzie czujemy się wygodnie i bezpiecznie, są ważne dla każdego, a zwłaszcza dla osób ze szczególnymi potrzebami. Właśnie dlatego w ramach S–A–M! funkcjonują dwa instrumenty wspierające samodzielność na polu mieszkaniowym osób z niepełnosprawnościami. Są to programy „Mieszkanie dla Absolwenta” oraz „Dostępne mieszkanie”. Mają na celu zapewnienie możliwości niezależnego życia osobom z niepełnosprawnościami w stopniu znacznym.

Mieszkanie dla absolwenta

Jeden z modułów S–A–M! skierowany jest do osób młodych, które rozpoczynają samodzielne życie, również zawodowe, opuszczając system edukacyjny – jest to „Mieszkanie dla Absolwenta”.

Program przeznaczony jest dla osób z niepełnosprawnością, które kończą edukację oraz pragną samodzielnie i niezależnie rozpocząć aktywność zawodową, a na przeszkodzie stoi im brak możliwości zamieszkania w miejscowości, gdzie zamierzają podjąć pracę.

Możesz więc skorzystać z programu, jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i masz orzeczenie o jej znacznym stopniu, a w przypadku osób z niepełnosprawnością narządu słuchu – także w stopniu umiarkowanym. Istotnym warunkiem jest posiadanie statusu absolwenta szkoły podstawowej, ponadpodstawowej lub szkoły wyższej w okresie 36 miesięcy poprzedzających termin wnioskowania o wsparcie.

Jeśli złożysz oświadczenie o braku możliwości zamieszkania w miejscowości, w której pracujesz lub poszukujesz pracy, możesz uzyskać dofinansowanie do wynajmu mieszkania, które spełnia twoje indywidualne kryterium dostępności. Dofinansowanie do wynajmu takiego mieszkania lub domu jednorodzinnego jest udzielane na okres poszukiwania pracy i rozpoczęcia zatrudnienia. Może to być nawet 36 miesięcy.

Dostępne mieszkanie

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przygotował także program mieszkaniowy, który nie jest skierowany tylko do absolwentów, lecz także do szerszej grupy osób, które nie ukończyły 65. roku życia. W tym programie istotne jest przedstawienie barier architektonicznych w mieszkaniu lub domu, przez które nie jest możliwe samodzielne wyjście na zewnątrz, na poziom zero.

Jeśli jesteś osobą niepełnosprawną i posiadasz orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym z powodu niepełnosprawności narządu ruchu, uniemożliwiającej poruszanie się bez użycia wózka, możesz uzyskać dofinansowanie do mieszkania wolnego od wszelkich barier architektonicznych.

„Dostępne mieszkanie” to program powstały, by wspomóc niezależność osób z niepełnosprawnościami, a także ułatwić im aktywność zawodową i społeczną przez zapewnienie mieszkania dostępnego. Mieszkanie wolne od wszelkich barier architektonicznych może być bowiem podstawą samodzielnego realizowania planów zawodowych i społecznych, zwłaszcza dla osób z niepełnosprawnościami narządu ruchu.

Co istotne, wysokość dofinansowania do mieszkania wolnego od barier jest zależna od lokalizacji, w której nabywane jest mieszkanie, i stanowi różnicę między ceną mieszkania nabywanego i sprzedawanego.

Jak złożyć wniosek?

Złożenie wniosku odbywa się wygodnie, bez wychodzenia z domu, straty czasu i kolejek. O dofinansowanie należy ubiegać się przez internet za pośrednictwem Systemu Obsługi Wsparcia: sow.pfron.org.pl.

Nabór wniosków do programu „Mieszkanie dla Absolwenta” prowadzony jest w trybie ciągłym. Wniosek należy kierować do powiatu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna. Umowy będą zawierane do 31 grudnia 2023 r., jednak nie dłużej niż do wyczerpania budżetu programu.

Wniosek do programu „Dostępne mieszkanie” również można złożyć w każdym czasie, ale nie później niż do 31 grudnia 2024 r. i do wyczerpania budżetu programu.

Szczegółowe informacje na temat programów można uzyskać w Oddziałach PFRON oraz na stronie internetowej pfron.org.pl.

Samodzielność ściśle wiąże się z aktywnością w różnych obszarach życia. Aktywizacja zawodowa, rozwój integracji społecznej, a nawet rehabilitacja możliwe są w pełni tylko wtedy, gdy osoby z niepełnosprawnościami czują się komfortowo i mogą się realizować. Właśnie po to wdrażane są kolejne instrumenty pakietu „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”, które w sposób znaczny podnoszą jakość życia osób ze szczególnymi potrzebami.


Artykuł pochodzi z numeru 6/2022 magazynu „Integracja”.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • a po 65 roku to już nie człowiek ?????????
    jola
    13.01.2023, 11:30
    Dostępne mieszkanie - PFRON przygotował program mieszkaniowy, który nie jest skierowany tylko do absolwentów, lecz także do szerszej grupy osób, które nie ukończyły 65. roku życia. W tym programie istotne jest przedstawienie barier architektonicznych w mieszkaniu lub domu, przez które nie jest możliwe samodzielne wyjście na zewnątrz, na poziom zero.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas