Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Światowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych - pierwsze radości

08.10.2007
Źródło: PAP

W Olimpiadach Specjalnych wynik nie jest wprawdzie najważniejszy, ale z sukcesów niepełnosprawni intelektualnie sportowcy potrafią się cieszyć jak mało kto. Chińska telewizja w relacjach z odbywających się w Szanghaju 12. Światowych Igrzysk pokazała m.in. niebywałą radość reprezentantów Polski.

Wyróżniającą się zawodniczką w zawodach w trójboju siłowym była 27-letnia Małgorzata Basicka ze Skarżyska-Kamiennej. Wywalczyła cztery medale - dwa srebrne i dwa brązowe, a swoją spontaniczną radością podczas ceremonii dekoracji wzbudziła ogromny aplauz publiczności.

Wiele emocji przyniosła polsko-amerykańska rywalizacja w finale pływackiego wyścigu sztafetowego 4x50 m stylem dowolnym. Dariusz Pupecki (beskidzkie), Damian Wojciechowski (śląskie), Rafał Górecki (łódzkie) i Marcin Bezak (małopolskie) po pasjonującej końcówce pokonali zespół USA, zdobywając złoty medal. Bohaterem był Bezak, który na ostatniej zmianie odrobił do rywala ponad 10 metrów straty.

Szefowa polskiej ekipy Małgorzata Strzałkowska podkreśliła dobrą organizację imprezy. "Transport funkcjonuje poprawnie, a opieka wolontariuszy jest perfekcyjna. Na wszystkich arenach jest mnóstwo widzów. Szanghaj przygotował się do tych igrzysk bardzo dobrze i, jak na razie, wszystko przebiega bez zakłóceń."

W większości dyscyplin trwają preeliminacje. Najwięcej pracy mają sędziowie. To do nich należy ocena startu zawodnika, a następnie podział na grupy (w zależności od niepełnosprawności intelektualnej), w których odbywać się będzie walka o medale. Zgodnie z podstawową zasadą Olimpiad Specjalnych, aby rywalizacja była sprawiedliwa, różnica wyniku w jednej grupie nie może przekraczać 10 procent.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas