Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Panel dyskusyjny „CripSex: o nienormatywności”

16.01.2023
Autor: inf.prasowa
Creep_sekspanel_dyskusyjny_o_nienormatywnosci

Crip Sex: o nienormatywności będzie panelem dyskusyjnym, w którym poruszymy m.in. tematy bycia queer i decydowania o własnej normie. Punktem wyjścia do rozmów będzie książka prof. Remigiusza Kijaka, pt. „CripSex: Ekspresje seksualne osób z niepełnosprawnością intelektualną”. Jest to pierwsze w Polsce opracowanie, w którym opisano m.in. życie queerowych osób z niepełnosprawnością intelektualną. Wydarzenie będzie dostępne stacjonarnie i online.

- Crip jest tak jakby upomnieniem się o to, że wśród wszystkich ludzi żyją ludzie o bardzo zróżnicowanych tożsamościach, historiach, biografiach i nie ma jakby absolutnie uzasadnienia, że w tych rolach mogą brać udział tylko ludzie normatywnie sprawni, czyli tacy, którzy mają sprawny intelekt, sprawne emocje czy sprawne ciała – powiedział prof. Remigiusz Kijak w rozmowie z Dominiką Kopańską.

- Najnowsza książka profesora Remigiusza Kijaka jest pozycją unikatową na polskim rynku wydawniczym. […] Publikacja otwiera zupełnie nowe pole badawcze – ma przybliżyć czytelnikowi nową, do tej pory nieporuszaną perspektywę, łączącą crip i queer: krytyczną teorię studiów nad niepełnosprawnością w ujęciu badań nad nienormatywnością. […] (Z recenzji dra hab. Remigiusza Ryzińskiego).

Miejsce wydarzenia

Panel dyskusyjny odbędzie się 20.01.2023 r., w godzinach 15:00-17:00, ul. Mokotowska 16/20, Wydział Pedagogiczny UW.

Miejsce będzie dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a wydarzenie tłumaczone na PJM. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Paneliści:

  • Prof. Joanna Hańderek, filozofka specjalizująca się w filozofii kultury, 
  • Prof. Monika Płatek, prawniczka, ekspertka prawna Rady Europy i OBWE,
  • Prof. Remigiusz Kijak, pedagog specjalny, przedstawiciel krytycznych studiów nad niepełnosprawnością,
  • Prof. Remigiusz Ryziński, filozof, kulturoznawca, reportażysta,
  • Dr Robert Kowalczyk, seksuolog, psycholog,
  • Angela Greniuk, redaktorka, dziennikarka, działaczka naukowa walcząca ze stereotypami, dotyczącymi działalności osób z niepełnosprawnościami,
  • Justyna Wielgus, reżyserka, performerka, wice prezeska Fundacji Teatr 21,
  • Aleksandra Skotarek, aktorka, performerka, pracuje w Teatrze 21,
  • Adrianna Gnyszka, pedagożka po interdyscyplinarnych studiach nad niepełnosprawnością oraz pedagożka opiekuńczo-wychowawcza. Prowadzi własną Fundację Aktywizacja Funkcjonalna i Społeczna AFiS.

Liczba miejsc na stacjonarne wydarzenie jest ograniczona (40 miejsc). Obowiązują wcześniejsze zapisy (stacjonarne) na stronie.

Osoby, które nie mają możliwości pojawić się osobiście na wydarzeniu, będą mogły uczestniczyć w transmisji na żywo i zadawać pytania naszym prelegentom. Na transmisję online nie obowiązują zapisy.

Transmisja dostępna będzie na Facebooku Integracji, Fundacji Potrafię Pomóc, Wydawnictwa Impuls, UW Wydziału Pedagogicznego.

Prowadzący:

  • dr hab. Prof. ucz. Remigiusz Ryziński, filozof, kulturoznawca, reportażysta,
  • Dominika Kopańska, doktorantka filozofii na UMCS w Lublinie, redaktorka portalu Niepelnosprawni.pl i dziennikarka Integracji.

Organizatorzy: Integracja, Dominika Kopańska, Fundacja Potrafię Pomóc, prof. Remigiusz Kijak, Uniwersytet Warszawski Wydział Pedagogiczny.

Partnerzy medialni: Integracja, niepelnosprawni.pl, Fundacja Potrafię Pomóc

Partnerzy wydawniczy: Uniwersytet Warszawski, Wydział Pedagogiczny UW

Wydawca: Impuls


Kontakt dla mediów: Dominika Kopańska, Integracja, dominika.kopanska@integracja.org; Tel. 502 518 566

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas