Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zmiana stopnia niepełnosprawności

13.04.2023
Autor: Anna

Mam pytanie. Posiadam umiarkowany stopień niepełnosprawności z RZS do sierpnia 2024, a ostatnio przeszłam ostry zawał serca. Czy jest szansa na zmianę grupy albo otrzymania stopnia umiarkowanego na stałe? Czy warto się starać? Jeśli tak, to jakie dokumenty muszę wypełnić?

 

Szanowna Pani

Odpowiadając w kwestii zmiany stopnia niepełnosprawności, wskazuję, iż do znacznego stopnia niepełnosprawności zalicza się osoby:

  1.  niezdolne do pracy i wymagające, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy  innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.
  2.  zdolne do pracy w warunkach pracy chronionej i wymagające, w celu pełnienia ról społecznych, stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych, w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji.

Aby uzyskać wiec stopień znaczny należy wykazać w postępowaniu orzeczniczym, iż spełniamy ww. przesłanki (że taki jest stan naszego zdrowia, funkcjonowanie, że wymagamy opieki, należy przedłożyć w tym zakresie dokumentację medyczną, itp.). 

Natomiast gdy ubiegamy się o orzeczenie na stałe, to należy wykazać iż stan naszego zdrowia i funkcjonowania w związku z niepełnosprawnością jest stały i niezmienny.

Powyższe wykazujemy zarówno dokumentacją medyczną jak i szczegółowym opisem naszego funkcjonowania.    

Zachęcam do zapoznania się z informacjami na stronie Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl)  .

            Jeżeli będzie potrzeba aby porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

Z poważaniem, dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas