Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Orzeczenie o niepełnosprawności

10.10.2023
Autor: Anna

Mój mąż ma raka jasnokomókowego z przerzutami na płuca, loża pooperacyjna i inne organy oraz na kości. Ma problem z poruszaniem się, ale też w codziennych czynnościach, np. z zakupami, wyjazdami do lekarza. Czy może się starać o orzeczenie o niepełnosprawności?

Szanowna Pani,

Problemy zdrowotne Pani męża mogą być rozważane w kontekście niepełnosprawności o symbolu 07-S. W tym zakresie mieszczą się choroby układu oddechowego i krążenia, w tym m.in. przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), zakaźne choroby płuc, prowadzące do niewydolności oddechowej, nowotwory płuc i opłucnej, wrodzone i nabyte wady serca, choroba niedokrwienna serca, kardiomiopatie, nadciśnienie tętnicze z powikłaniami i wiele innych oraz w kontekście niepełnosprawności o symbolu 05-R (schorzenia narządu ruchu). 

Dlatego w pierwszej kolejności zachęcam Panią i Pani męża do zapoznania się w zasadami orzecznictwa i przesłankami przyznania określonych stopni niepełnosprawności na stronie Instytucje Orzekające - procedury orzekania, tryb i zasady - Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych (niepelnosprawni.gov.pl) .

            Zwracam uwagę, że orzecznictwo o niepełnosprawności uwzględnia zarówno fizyczne, psychiczne jak i społeczne aspekty funkcjonowania człowieka. Trzeba wiec tak przygotować wniosek aby przedstawiał on bardzo dokładnie zarówno stan naszego zdrowia oraz, jak przy takim stanie zdrowia funkcjonujemy na co dzień.  Możemy wyjść poza dokument wzoru wniosku o orzeczenie i opisać funkcjonowanie na oddzielnych kartkach.

Osobiście zawsze doradzam, aby składając wniosek bardzo dokładnie się do tego przygotować. Szczególnie, że zgodnie z obowiązującym prawem ocena stanu zdrowia nie jest jedynym wyznacznikiem niepełnosprawności.

Odnosząc powyższe do Pani pytania należy wskazać, iż składając wniosek w  przypadku Pani męża należy wykazać iż stan jego zdrowia wpływa na jego funkcjonowanie społeczne i pełnienie ról społecznych.

Jeżeli będzie potrzeba aby porozmawiać ze mną o sprawie szerzej, można skontaktować się telefonicznie z Centrum Integracja w Gdyni tel.: 505 606 776 lub 570 066 306 i umówić się ze mną na telefoniczną konsultację. Z uwagi na kolejność zgłoszeń do porady może być tak, iż konsultacja prawna może być umówiona dopiero na określony termin np. dopiero za tydzień lub później (dzwoniąc proszę pamiętać, że nie zostanie od razu udzielona porada).

 

Z poważaniem

dr Michał Urban, radca prawny

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas