Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Młody emeryt wojskowy

19.09.2023
Autor: Mirek

Przebyłem zabieg artrodezy CMC i stawu nadgarstkowo- śródręcznego za pomocą śruby Herberta w prawej dłoni. Czy tak wykonane unieruchomienie stawu kwalifikuje się do orzeczenia o stopniu niepełnosprawności umiarkowanej, czy niekoniecznie?

Szanowny Panie,

kwestia orzeczenia o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności wydanego przez powiatowy zespół ds. orzekania o niepełnosprawności (druga instancja to wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności) to kwestia medyczna, a mniej prawna.

O umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mówi Art. 4. 2. ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 100:

 Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zalicza się osobę z naruszoną sprawnością organizmu, niezdolną do pracy albo zdolną do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej lub wymagającą czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności  mogą być więc zaliczone trzy grupy osób z naruszoną sprawnością organizmu tj.:

  1.  niezdolne do pracy,
  2.  zdolne do pracy jedynie w warunkach pracy chronionej,
  3.  wymagające czasowej albo częściowej pomocy innych osób w celu pełnienia ról społecznych.

Standardy w zakresie kwalifikowania do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności zawierają kryteria określające naruszenie sprawności organizmu powodujące:

  1. czasową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza konieczność udzielenia pomocy, o której mowa w pkt 3, w okresach wynikających ze stanu zdrowia;
  2. częściową pomoc w pełnieniu ról społecznych, co oznacza wystąpienie co najmniej jednej okoliczności, o których mowa w pkt 3.

Ważne: zaliczenie do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności osoby zainteresowanej, nie wyklucza możliwości zatrudnienia tej osoby u pracodawcy niezapewniającego warunków pracy chronionej w przypadkach:

  •  przystosowania przez pracodawcę stanowiska pracy do potrzeb osoby niepełnosprawnej,
  •  zatrudnienia w formie telepracy.

Trudno domniemywać jaki stopień niepełnosprawności może Pan uzyskać.

W celu uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności należy: zgłosić się do właściwego dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy, powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (lub ośrodka pomocy społecznej, lub powiatowego centrum pomocy rodzinie) i pobrać formularze (wniosku i zaświadczenia lekarskiego) oraz zorientować się w szczegółach obowiązującej w danym powiecie procedury; następnie należy skompletować dokumentację, wypełnić wniosek. Alternatywnie można  to załatwić to poprzez internet.

  Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie o stanie zdrowia wydane przez lekarza, pod którego opieką się osoba znajduje (może to być lekarz pierwszego kontaktu), dokument ten jest ważny przez 1 miesiąc od daty wydania i w tym czasie należy złożyć wniosek,
  • kserokopie dokumentacji medycznej (historia choroby) umożliwiające ocenę niepełnosprawności.

Wniosek wraz z dokumentacją choroby, składa się (lub  wysyła listem poleconym) do powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Jeśli dokumentacja jest wystarczająca, orzeczenie może być wydane zaocznie.

Od orzeczenia powiatowego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności można odwołać się do wojewódzkiego zespołu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności (sposób i termin odwołania na końcu orzeczenia), a od orzeczenia wojewódzkiego zespołu przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń sądowych.

Więcej informacji o orzecznictwie: https://niepelnosprawni.gov.pl/a,13,instytucje-orzekajace-procedury-orzekania-tryb-i-zasady

Z poważaniem, Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas