Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawność dziecka w wieku 1,8 roku

Autor: Illia

Moja córka (w wieku 1,8 lat) miała prowizję za niepełnosprawność, w Poznaniu. Miała status "niepełnosprawny, ale bez stałej opieki". Złożyliśmy apelację, była druga komisja, a rezultatem było „uznanie wyników niższej instancji”. Innymi słowy: „Nic się nie zmieniło”.

Na końcu dokumentu znajdują się informacje, które mogę pozwać, aby odwołać się od tej decyzji. U córki zdiagnozowano omfalokomórkę (genetyczny brzuch brzucha) o umiarkowanym nasileniu i operowano ją w pierwszych godzinach życia. Ta wada oznacza, że jej wątroba i część jelita nie są pokryte mięśniami, a jedynie skórą. To obiecuje niemożność pozostawienia jej bez opieki w tak młodym wieku. Dlatego liczyliśmy na uznanie przez nas prawa do stałej opieki. Nie mogę powierzyć opieki nad moją córką instytucji edukacyjnej, na przykład przedszkola ze względu na szczególny stan jej zdrowia. Chcę wiedzieć, jakie są szanse na wygranie sprawy w sądzie w naszej sytuacji i jak najskuteczniejsze jest sporządzenie oświadczenia w sądzie.

Szanowna Pani,

osoba niezadowolona z rozstrzygnięcia Wojewódzkiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności ma możliwość wniesienia odwołania do sądu.  Odwołanie od decyzji można złożyć tylko w ciągu miesiąca od dnia otrzymania orzeczenia, za pośrednictwem tego zespołu, który wydał zaskarżane orzeczenie. Nie należy więc wysyłać odwołania wprost do sądu, lecz złożyć je w siedzibie wojewódzkiego zespołu. Jeżeli wojewódzki zespół uzna, iż odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, wydaje orzeczenie, w którym uchyla lub zmienia zaskarżone orzeczenie. Może się więc zdarzyć, że wskutek uwzględnienia odwołania sprawa w ogóle nie trafi do sądu. Decyzja wojewódzkiego zespołu o ustaleniu niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności jest ostateczna w administracyjnym toku instancji. Potem zostaje tylko droga sądowa.
Odwołanie jest pismem procesowym wszczynającym postępowanie i powinno spełniać określone wymogi formalne. Odwołanie musi zawierać Pani dane osobowe, adres, podpis, i wskazanie jakiego orzeczenia dotyczy oraz żądanie - wskazanie elementów decyzji, z którymi się Pani nie zgadza.  Warto przygotować sobie wcześniej argumenty dlaczego Pani uważa, że wydane orzeczenie jest nieadekwatne do stanu zdrowia Pani dziecka, funkcjonowania społecznego i dlaczego powinno być inne. Ważne by argumenty były przekonujące, krótkie i niepowtarzające się, można je zawrzeć w punktach. To tak jakby Pani chciała przekonać kogoś rozstrzygającego w sporze- do swoich racji.

Odwołanie może zawierać również dodatkowe elementy (np. żądanie przeprowadzenia dowodów z dokumentacji medycznej czy opinii biegłych lekarzy). Postępowanie dowodowe przed sądem ogranicza się na ogół do sprawdzenia stanu zdrowia osoby odwołującej się przez lekarzy – biegłych sądowych. Przede wszystkim na tej podstawie sądy albo uwzględniają złożone odwołanie albo też je oddalają, uznając, że zaskarżone orzeczenie było prawidłowe.  Warto pamiętać że sąd nie orzeka co do istoty sprawy na podstawie nowych okoliczności dotyczących niepełnosprawności, które powstały po dniu wniesienia odwołania od tego orzeczenia. W takim przypadku orzeczenie zostanie uchylone, sprawa przekazana do rozpoznania wojewódzkiemu zespołowi ds. orzekania o niepełnosprawności, a postępowanie umorzone. Postępowanie sądowe w sprawach odwołań jest wolne od kosztów sądowych, które pokrywa Skarb Państwa.

O tym jak się przygotować do odwołania, co jest ważne i na co zwrócić szczególną uwagę, przeczytać Pani może w wywiadzie, którego udziela dr Michał Urban, prawnik od lat współpracujący z Integracją.

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/1403347;jsessionid=6FC3999927028D1ED4018C1A3A5FC885

Z poważaniem

Anita Siemaszko, prawnik

 

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas