Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Opowieść o (bez)granicznych możliwościach – spotkanie z Michałem Worochem

18.04.2023
Autor: inf.prasowa
michal_woroch

Są takie miejsca na świecie, do których dotarcie nie należy do łatwych wypraw, a dla kogoś, kto porusza się na wózku, wydają się wręcz nieosiągalne. Jednak nie dla Michała Worocha. Ten podróżnik pomimo poruszania się na wózku, rzuca wyzwanie odległym zakątkom świata oraz sobie. Z każdą kolejną wyprawą pokazuje w jaki sposób można przełamywać własne ograniczenia i jak, przy odpowiednim leczeniu i rehabilitacji, docierać do granic możliwości i przesuwać je. Już 20 kwietnia 2023 r. w kinie Wisła w Warszawie, Michał własnymi słowami opowie o dalekich wyprawach z perspektywy ciekawego świata podróżnika z niepełnosprawnością, których nawet pełnosprawny człowiek rzadko się podejmuje.

Granica śniegu, granica możliwości. Kiedy kiedyś niemożliwe, staje się możliwe.

950 dni przygotowań i 41 dni wyprawy. Plan wydawał się prosty. Nepalski masyw Annapurny okala trasa trekkingowa, która prowadzi na przełęcz Thorong La leżącą wysokości 5416 metrów n.p.m. Wyruszyli na nią Michał Woroch, (twórca Wheelchairtrip – ekspedycji z Ziemi Ognistej przez dwie Ameryki na Alaskę) i Bartosz Mrozek – sportowiec ekstremalny (również poruszający się na wózku inwalidzkim). Obaj postanowili zmierzyć się z górami, ale także z technologią: żeby zrealizować swój plan zaprojektowane zostały czterokołowe łaziki, z napędem elektrycznym, którymi byli w stanie poruszać się w trudnym terenie. Finalnie wyzwaniem okazała się nie tylko odległość, ale również wysokość, rozrzedzone powietrze, ośnieżona górska trasa i logistyczne aspekty organizacji wyprawy.

Spotkanie z podróżnikiem

Spotkanie z Michałem to mocna lekcja kształtowania pozytywnego myślenia i kształtowania poczucia własnej sprawczości. To również wnikliwa diagnoza porażki i zmiany podejścia do problemów. To opowieść o ograniczeniach i możliwościach jakie mogą mieć osoby z niepełnosprawnościami. A Michał takie ograniczenia ma. Urodził się z chorobą (rdzeniowym zanikiem mięśni typu 3), która posadziła go na wózku. SMA jednak nie przeszkadza mu w zdobywaniu świata. Pół roku po wprowadzeniu w Polsce nusinersenu, Michał przyjął pierwszą dawkę tej terapii. Wcześniej brał czynny udział w zdobywaniu podpisów do petycji i walki o ten lek. Przed wprowadzeniem leku była tylko rehabilitacja. Co pół roku obserwował, że jakaś funkcja mu odchodzi.

Od ponad dwóch lat, odkąd bierze lek, czuje się silniejszy i jak sam twierdzi – „na pewno mam lepszą wydolność”. Poprawa samopoczucia, wg Michała, jest połączeniem dwóch rzeczy - rehabilitacji i leczenia. Przed podaniem leku i zaraz po nim jest najsłabszy, a później, po miesiącu zauważalnie poprawia mu się forma. Dzięki leczeniu stał się bardziej precyzyjny i ma większą wydolność, czyli te same czynności może powtórzyć kilka razy więcej niż wcześniej. Odkąd bierze nusinersen, nie miał ani jednej sytuacji, żeby czuć się tak zmęczonym w ciągu dnia, by mięśnie nie miały siły utrzymać głowy.

Michał jest osobą, która ciągle pracuje. Kiedyś codziennie po południu był bardzo zmęczony. Teraz funkcjonowanie w ciągu całego dnia jest zdecydowanie lepsze niż przed terapią. Teraz nie musi zastanawiać się, jak rozdysponować swoją energię, bo utrzymuje się przez cały dzień. Wcześniej – przed leczeniem - był osobą bardzo pogodzoną ze swoją sytuacją. Wiedział, że jego ciało się psuje i pogarsza, jest coraz słabszy i na tym zbudował cały swój kręgosłup psychiczny. Nagle przyszedł lek, który wymusił na nim zmianę myślenia wypracowanego przez lata i dzieją się lepsze rzeczy niż to, co sobie zaplanował.

Wcześniej Michał trochę uciekał od choroby, wstydził się SMA, a teraz prowadzi różne warsztaty, spotyka się z dziećmi i opowiada publicznie o rdzeniowym zaniku mięśni. Realizuje również swoje pasje i zdobywa dalekie kontynenty, pokazuje że przy odpowiednim leczeniu i rehabilitacji można żyć pełnią życia. To znacząca i duża zmiana w jego życiu. 

Data i miejsce spotkania:

 20.04.2023r., o godz. 19:30 w Kinie Wisła, ul. Plac Wilsona 2, Warszawa


Michał Woroch – podróżnik, fotograf, mówca motywacyjny. Laureat wielu nagród, w tym m.in. nagrody Kolosy 2019 w kategorii Wyczyn Roku przyznawanej przez Kapitułę Kolosów oraz Travelery National Geographic 2018 w kategorii Podróż Roku, za wyprawę 371 dni z Ziemi Ognistej na Alaskę. Wydawca i autor książki „Krok po kroku. Z Ziemi Ognistej na Alaskę”. Absolwent grafiki projektowej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Uznany jednym ze 100 najbardziej wpływowych Polaków z niepełnosprawnością. Organizator projektów podróżniczo-fotograficznych, w ramach których dotarł między innymi do Mongolii, Indii, Nepalu na Spitsbergen i do większości państw obu Ameryk. Relacje i zdjęcia z jego podróży ukazały się w polskiej oraz zagranicznej prasie: National Geographic, Adventure Journal, Explorersweb, Traveler, Podróże, Globetrotter, Zwierciadło i Duży Format.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas