Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łazienka dla osób niewidomych i niedowidzących

25.10.2007
Autor: Krzysztof Kaperczak

Wiele, spośród osób potocznie zwanych niewidomymi, to w rzeczywistości osoby niedowidzące. Mimo, iż poruszają się one przy pomocy charakterystycznej białej laski, nadal są w stanie wykorzystywać pozostałe im resztki wzroku. Upośledzony wzrok wpływa stymulująco na wyostrzenie pozostałych zmysłów – np. zmysłu dotyku – także za pomocą stóp. Starajmy się wykorzystać tę cechę, ułatwiając tym samym samodzielne poruszanie się oraz orientację przestrzenną – zarówno na chodniku czy mieszkaniu, jak i w toalecie.

Już drzwi wejściowe toalety dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych mogą informować, że jest ona dostosowana także dla osób z dysfunkcją wzroku. Służy do tego piktogram - opisany dodatkowo językiem Brajla - i umieszczony w okolicach klamki.

zdjęcie: piktogram opisany językiem brajla

Jeśli toaleta publiczna posiada więcej niż jedną kabinę, dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. pasa „prowadzącego”. Jego wyraźna barwa kontrastowa (np. biel – czerń) oraz faktura (np. wyżłobienia) wyróżni go spośród pozostałej części posadzki. Stanowi on znakomity element prowadzący osobę niewidomą od wejścia do toalety, aż do drzwi właściwej kabiny.

zdjęcie: pas prowadzący

Warto również zadbać o dokładne opisanie drogi od drzwi wejściowych do drzwi właściwej kabiny. Schemat taki w formie plastycznej, umieszczony na drzwiach wejściowych obok piktogramu, w połączeniu z pasem prowadzącym znaczne ułatwi orientację wchodzącej osobie z upośledzonym wzrokiem.

zdjęcie: schemat drogi w formie plastycznej

Podobne zasady stosujmy również wewnątrz kabiny. Wykorzystanie barw kontrastowych pozwala zlokalizować np. położenie ciemnej deski miski ustępowej na tle jasnej podłogi czy też uchwytów drzwiczek szafek.

zdjęcie: jaskrawe oznaczenia uchwytów szafek

Powrót do artykułu głównego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas