Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Więcej miejsca w toalecie dla niepełnosprawnych

25.10.2007

Osoby niepełnosprawne i starsze zwłaszcza w łazience potrzebują więcej miejsca. Jest to związane bezpośrednio z ich niepełnosprawnością.

Szczególnie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich wymagają przestrzeni, która zapewni im możliwość swobodnego obrotu w miejscu wózkiem bez konieczności opuszczania pomieszczenia. Dlatego niezwykle pożyteczną czynnością w trakcie projektowania nowej czy też aranżacji istniejącej łazienki jest szkic. Na nim powinniśmy nanieść nie tylko wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, takie jak: miska ustępowa, wanna lub prysznic, ale również pralkę czy szafki. Taki szkic pozwoli uzyskać prawdziwy obraz, jak będzie wyglądała łazienka w rzeczywistości, w trakcie późniejszego codziennego użytkowania.

W przypadku nowo wznoszonego obiektu sprawa jest prosta. Już na wstępnym etapie projektu technicznego możemy dokonać ewentualnych niezbędnych korekt, przesuwając np. ściany tak, aby przyszła łazienka spełniła wszystkie nasze potrzeby i oczekiwania.

Jeśli natomiast aranżacji dokonujemy w obiekcie już istniejącym, nasze pole manewru jest znacznie ograniczone. Występowanie ścian nośnych (brak możliwości przesunięć), może sprawić, że aby zapewnić konieczną przestrzeń manewrową będziemy musieli pozbyć się sprzętów, które niekoniecznie muszą stać w łazience np. pralki.

Należy także podkreślić, że istotną z punktu widzenia osób mających problemy z poruszaniem się jest absolutna jednopoziomowość pomieszczeń, a szczególnie łazienek. Niedopuszczalnym jest występowanie różnych poziomów (stopni czy progów). Mogą one utrudnić lub wręcz uniemożliwić poruszanie się (wózek inwalidzki), a nawet spowodować potknięcia i upadki (osoby starsze).

Powrót do artykułu głównego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas