Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Łazienka dla osób starszych

25.10.2007
Autor: Krzysztof Kaperczak

Osoby starsze to grupa ludzi, których niepełnosprawność wynika przede wszystkim z zaawansowanego wieku oraz posiadanych schorzeń i chorób. Często w trakcie wykonywania nawet podstawowych czynności higieniczno-sanitarnych potrzebują one pomocy innych. Kluczową, zatem cechą łazienki powinno być takie rozmieszczenie jej wszystkich podstawowych elementów (miska ustępowa, umywalka, wanna lub prysznic), aby zostawione było dodatkowe miejsce. Umożliwi to jednoczesny łatwy do nich dostęp zarówno osobie, której pomoc jest świadczona jak i tej, która ją świadczy.

Osoby, dla których problemem jest podnoszenie nóg przy chodzeniu, podczas urządzania łazienki muszą dokonać zasadniczego wyboru pomiędzy zamontowaniem prysznica a wanny. Jeśli decydują się na wannę, powinny rozważyć zamontowanie schodków wraz z poręczami

wizualizacja: wanna ze schodkami i poręczą

bądź drabinką zwisającą z sufitu.

wizualizacja: wanna z drabinką zwisającą z sufitu

Zabezpieczy i znacznie ułatwi im to pokonanie wysokości.

Zamontowanie dodatkowych poręczy wokół wanny ułatwi z kolei poruszanie się w jej obrębie.

wizualizacja: wanna z dodatkowymi poręczami i schodkami

Jeżeli stan zdrowia nie pozwala na siad w wannie, należy zastosować różnego rodzaju krzesełka, które są na nią nakładane.

wizualizacja: wanna z krzesałkiem

wizualizacja: wanna z krzesałkiem

Jeżeli zdecydujemy się na prysznic, należy również zamontować siedzisko prysznicowe oraz poręcze (fot. nr 6).

wizualizacja: prysznic z siedziskiem

Dla osób mających problemy z poruszaniem się, zarówno wanna jak i brodzik powinny zawsze mieć dno ryflowane - antypoślizgowe.

Ważną cechą łazienki, szczególnie w przypadku osób o dużej wadze, jest konieczność solidnego umocowania wszystkich elementów wyposażenia. Ponieważ będą one stanowiły naturalne punkty podparcia podczas przemieszczania się, nie mogą posiadać żadnych ostrych krawędzi bądź kantów, o które można się skaleczyć lub zaczepić ubraniem. Podobnie z deską miski ustępowej. Musi być ona masywna i na tyle wytrzymała, aby gwałtowny nacisk ciała nie spowodował jej pęknięcia, a w konsekwencji skaleczenia.

Powrót do artykułu głównego

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Porącze w łazience
    Edek
    04.02.2016, 11:24
    Te poręcze to nie taka prosta sprawa, przy remoncie wiele czasu mi zajęło ich dobre dopasowanie. niby wszędzie są dostępne, a jak przyjdzie co do czego to połowa nie pasuje, ale materiał wykonania kiepski - taki że nawet senior bez siły by to złamał. Ja polecam te http://sklep.centrumopiekiseniora.pl/pl/p/Asekuracyjna-rama-z-uchwytem-do-sede su/95 sprawdzone i zastosowane w łazience rodziców.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Jak angażujesz się w wybory parlamentarne?

Biuletyn

Wspierają nas