Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

RPO: przepisy ws. kart parkingowych niezgodne z konstytucją?

18.11.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna
Znak: parking dla osób z niepełnosprawnością /www.sxc.hu

Do Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO) napływają wnioski od osób z niepełnosprawnościami z prośbą o zaskarżenie do Trybunału Konstytucyjnego nowych przepisów dotyczących zasad wydawania kart parkingowych.

Informuje o tym prof. Irena Lipowicz w piśmie do Ministra Infrastruktury i Rozwoju z 22 października br. Część zarzutów osób z niepełnosprawnością dotyczy utraty od 1 lipca br. uprawnień do karty parkingowej dla osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. W ich ocenie przepisy te naruszają konstytucyjną zasadę praw słusznie nabytych.

„Na skutek nowelizacji art. 8 ustawy – Prawo o ruchu drogowym, uprawnienia do otrzymania karty parkingowej zostały pozbawione osoby legitymujące się orzeczeniem potwierdzającym lekki stopień niepełnosprawności i obniżoną sprawność ruchową oraz osoby posiadające umiarkowany stopień niepełnosprawności, których sprawność uległa obniżeniu, jednak ich możliwości samodzielnego poruszania się nie są znacznie ograniczone. Nie ulega zatem wątpliwości, że doszło do naruszenia praw podmiotowych tych osób” – konkluduje RPO.

Stabilne rozwiązania

Prof. Lipowicz ma wątpliwości, czy w sytuacji, gdy przepisy wprowadzają instrumenty mające wpłynąć na wyeliminowanie nieuprawnionego posługiwania się kartami oraz zapewniają obowiązek zwiększenia przez zarządców dróg liczby kopert, konieczne było eliminowanie z grupy uprawnionych do karty osób z lekkim stopniem niepełnosprawności. Według niej ustawodawca powinien stosować środki, które mniej ingerują w prawa obywateli. Argumentuje także, że ustawodawca przez 12 lat nie zmieniał grupy uprawnionych do posiadania kart parkingowych i konieczne jest tutaj zachowanie stabilności rozwiązań – szczególnie wobec osób z niepełnosprawnością, mających większy problem z adaptacją.

Rzecznik zastanawia się także, co było podstawą przyjęcia zasady, że u osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, będące warunkiem koniecznym starania się o kartę, mogą wynikać wyłącznie z powodu choroby narządu wzroku, choroby neurologicznej lub narządu ruchu. W przypadku osób ze znacznym stopniem  takiego ograniczenia nie ma.
Pismo RPO zostało 27 października br. przekazane przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju organowi właściwemu, czyli Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej.
– Teraz czekamy na odpowiedź ministra pracy i polityki społecznej – mówi Anna Kabulska z biura prasowego RPO.

Komentarz

  • Chodzi o poszanowanie prawa, a nie żadne interesy
    Mistrz
    18.11.2014, 21:54
    Posłowie, a właściwie komisja posła Piechoty nie przestrzegają prawa. Za nimi cały sejm podnosi rękę, licząc że osoba niepełnosprawna na pewno przeprowadziła szczegółową analizę. Złamano prawo, zabrano prawo nabyte i to trzeba koniecznie naprawić. Nie jest prawdą, że walczą osoby nieuprawnione. To osoby uprawnione. Zmiana prawa mogła dotyczyć wyłącznie nowych uprawnień do otrzymania karty, a stare muszą być nadal honorowane. To tzw. "oczywista oczywistość" :) Dla wyjaśnienia posiadałem uprawnienia przed zmianą i posiadam uprawnienia po zmianie, a zatem ja walczę o poszanowanie prawa dla innych, nie dla siebie. Jeżeli ludzie będą obojętni na naruszanie prawa przez władzę, to źle się to dla wszystkich skończy.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas