Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Buty zamiast białej laski

19.11.2014
Autor: Mateusz Różański
Źródło: telesurtv.net
Buty Duspavoni, które ostrzegają osoby niewidome o przeszkodach /telesurtv.net

Mimo usuwania kolejnych barier architektonicznych i coraz większej wrażliwości na potrzeby osób niewidomych poruszanie się po mieście wciąż jeszcze bywa dla nich kłopotliwe. Rozwiązaniem, które może im pomóc w codziennym pokonywaniu przeszkód, mogą okazać się specjalne buty – Duspavoni.

Biała laska to chyba najbardziej kojarzony z osobami niewidomymi przedmiot. Dla niektórych z nich korzystanie z niej wiąże się jednak z poczuciem stygmatyzacji – dlatego też z chęcią zastąpiłyby je innym, mniej widocznym narzędziem. Odpowiedzią na ich potrzeby mogą okazać się buty, które informują ich użytkownika o zbliżających się przeszkodach.

Sonar na stopach

Twórcą nietypowego obuwia jest argentyński student Juan Manuel Bustamante z Santa Cruz. Buty Duspavoni wyposażone są w specjalny detektor wykorzystujący ultradźwięki, dzięki któremu można wykryć znajdujące się na drodze przeszkody, m.in. wystające płyty betonowe, śmieci, potłuczone szkło, wysokie progi, samochody, a nawet zwierzęta. O wykryciu takiej przeszkody buty informują noszącą je osobę poprzez wibracje.  

Jak tłumaczy sam Bustamante, stworzone przez niego buty działają podobnie do sonaru w łodzi podwodnej – przesyłają fale dźwiękowe o wysokiej częstotliwości, które badają obszar do 25 cali wokół stopy noszącej je osoby.
– Im bliżej danego obiektu, tym bardziej urządzenie wibruje.  Jeżeli znajduje się on bezpośrednio przed użytkownikiem, wibruje górna część buta, jeżeli z boku – podeszwa, a gdy z tyłu – pięta – wyjaśnia działanie swojego wynalazku sam Juan Manuel.

Więcej dyskrecji

Pomysł na stworzenie tych butów narodził się głowie Argentyńczyka po rozmowie z jego niewidomą przyjaciółką, która przyznała mu się, że odczuwa dyskomfort w związku z korzystaniem z białej laski i chętnie zamieniłaby ją na coś bardziej dyskretnego. Podobnego zdania były inne młode osoby z dysfunkcją wzroku. To właśnie z myślą o nich Bustamante rozpoczął trwające pół roku prace nad Duspavoni.

Duspavoni zostały zaprezentowane podczas tegorocznych Targów Naukowych w Buenos Aires, które odbyły się w dniach 9–11 listopada.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • pic na wodę
    Hania
    14.12.2014, 12:33
    Jako osoba niewidoma, która codziennie porusza się samodzielnie z białą laską, pomysł uważam za chybiony. Informacja o przeszkodzie nie jest wystarczająca. Dzięki lasce wiemy, jaka to przeszkoda. Jest to także widoczny znak dla kierowców i przechodniów. Argument o dyskrecji mnie śmieszy. Ciekawe, czy niewidomy bez laski, idący niepewnie, zataczający się, a momentami zmuszony do wyciągnięcia ręki, by zbadać przeszkodę, będzie mniej się rzucał w oczy od niewidomego idącego pewnie z białą laską.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas