Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wózek sterowany kolczykiem w języku

10.12.2013
Autor: Joanna Adamska
Źródło: bbc.com.uk, wiadomosci.onet.pl
Mężczyzna z kolczykiem w języku/ fot. sxc.hu

Nowa metoda sterowania wózkiem inwalidzkim opublikowana przez „Science Translational Medicine” może być przełomem dla wielu sparaliżowanych osób. Wszystko dlatego, że przy uszkodzeniach rdzenia kręgowego (jednej z najczęstszych przyczyn paraliżu) prawie nigdy nie dochodzi do bezwładu języka. Dodatkowo aby prawidłowo działał aparat mowy, obszar w mózgu odpowiedzialny za ruchy języka jest bardzo duży.

Ile może maleńki kolczyk

Na języku użytkownika zamieszcza się „kolczyk” z małym implantem zawierającym magnes. W wózku zamieszczony jest czujnik. Dzięki temu wychwytywane są nawet najmniejsze ruchy mięśnia. Ludzki język jest niezwykle giętki, dlatego sterowanie wózkiem może być bardzo precyzyjne.

Nie tylko wózek

Dzięki niezwykłej plastyczności języka system może mieć szersze zastosowanie. Magnes na języku może być wykorzystywany nie tylko do kontrolowania wózka, ale również innych skomplikowanych urządzeń, w tym komputera. Twórcy projektu zaznaczają, że oprogramowanie może być dowolnie przystosowane do potrzeb użytkownika. Np. po dotknięciu językiem do konkretnego zęba system będzie wybierał ustalony wcześniej numer telefonu.

Na razie sterowany językiem wózek inwalidzki został wypróbowany na grupie 34 osób. Pacjenci byli bardzo zadowoleni. Nauka sterowania wózkiem okazała się być bardzo intuicyjna i zajmowała pacjentom kilka dni.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas