Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Komu samochód?

27.11.2007
Źródło: Integracja 06/2007

Długo oczekiwany program PFRON „Sprawny dojazd" polegający na dofinansowaniu do zakupu samochodu - nie zdał egzaminu. Niewielu mogło spełnić warunki uczestnictwa. Akcja PFRON zaskoczyła też firmy motoryzacyjne. Nie wszystkie zdążyły dostosować ofertę do wymagań niepełnosprawnych klientów. Jakie auta będą mieli do wyboru ci, którzy skorzystają z dotacji?

Program „Sprawny dojazd" miał być równie popularny jak jego poprzednik z 1995 roku. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) przesunął wówczas środki z innych projektów, aby pomóc w zakupie auta jak największej liczbie niepełnosprawnych kierowców.

zdjęcie: Opel
Fot. General Motors Poland

W tym roku PFRON nie będzie miał podobnych problemów. Już w połowie października br., na dwa miesiące przed podsumowaniem, przedstawiciele Funduszu przyznali, że w odpowiedzi na nowy projekt napłynęło o wiele mniej wniosków, niż oczekiwali. Przed uruchomieniem w styczniu 2008 roku kolejnej edycji programu poproszono organizacje działające na rzecz osób niepełnosprawnych o propozycje zmian, które sprawią, iż program spotka się z większym odzewem środowiska.

„Niesprawny" projekt

W tegorocznej edycji programu PFRON przeznaczył bezzwrotne dofinansowanie na zakup samochodu osobowego nieoprzyrządowanego, którego cena brutto w 2007 roku nie może przekroczyć 48 552 zł., lub auta ze specjalnym oprzyrządowaniem (niestandardowe urządzenia i akcesoria wspomagające prowadzenie samochodu przez osobę niepełnosprawną ruchowo, ale także podnośniki lub podjazdy dla wózka inwalidzkiego oraz... automatyczną skrzynię biegów), którego maksymalna cena brutto musi wynosić 59 340 zł. Zgodnie też z projektem, rodzice i opiekunowie niepełnosprawnych dzieci mogli otrzymać wsparcie przy zakupie samochodu osobowego, którego maksymalny koszt to 48 552 zł.

Maksymalnie na zakup auta bez specjalistycznego wyposażenia można otrzymać 16 184 zł., a wyposażonego w konieczne udogodnienia - 19 780 zł. Pozostałą kwotę musi pokryć wnioskodawca, przy czym min. 50% z własnych środków. Resztę może skredytować. I to właśnie w tym zapisie tkwi odpowiedź na pytanie, dlaczego program „Sprawny dojazd" nie święci tryumfów. Projektodawca nie wziął pod uwagę, jak niewiele osób niepełnosprawnych bądź opiekunów chorych dzieci stać na to, aby wyłożyć kilka tysięcy złotych i zaciągnąć zobowiązania kredytowe. Do listy zarzutów wobec projektu dołączono także m.in. warunek, że dofinansowany samochód nie może być w okresie użytkowania użyczony osobom trzecim (a co jeśli kierowca niepełnosprawny nie będzie mógł okresowo sam prowadzić?) oraz zbyt krótki, bo tylko 30-dniowy czas na składanie wniosków (nie wszyscy dowiedzieli się o programie i podjęli decyzje finansowe) i - co gorsza - na realizację zakupu (utrudnia pełne zapoznanie się z ofertą).

zdjęcie: Opel w środku
Fot. General Motors Poland

Do końca października komisje społeczne powołane w oddziałach PFRON zaopiniowały złożone wnioski. Wszystkie umowy na dofinansowanie mają być podpisane do 30 listopada. Co oznacza, iż zakupu auta wnioskodawca musi dokonać przed Bożym Narodzeniem.

- Program PFRON „Sprawny dojazd" to bardzo dobra inicjatywa, która pomoże wielu osobom w ich codziennym życiu i pracy - mówi Piotr Grzybowski, Szef Sprzedaży Specjalnej z General Motors Poland. - Jednocześnie uważam, że przed wprowadzeniem takiego projektu korzystne byłoby przeprowadzenie konsultacji z firmami motoryzacyjnymi. W ten sposób sprzedawcy aut mogliby przygotować i dostosować ofertę do założeń programu, ale także przekazać projektodawcy ewentualne uwagi, co do jego praktycznej realizacji. Planowanie tego typu działań na wczesnym etapie pozwala na zaoferowanie beneficjentom bardziej atrakcyjnych warunków zakupu, uwzględniających takie potrzeby jak oprzyrządowanie specjalistyczne, zwiększające bezpieczeństwo i komfort jazdy wyposażenie dodatkowe czy promocyjne kredyty i pakiety ubezpieczeń.

Procedura

Beneficjenci „Sprawnego dojazdu" mogą kupić auto tylko po podpisaniu umowy na dofinansowanie! Będzie ono wypłacane w złotówkach, przelewem na rachunek bankowy dostawcy (dealera), na podstawie przedłożonej w odpowiednim oddziale PFRON faktury VAT. Koszty ubezpieczeń (pełne i ciągłe OC i AC na 5 lat), oraz rejestracji pokrywa kupujący, a odpowiednie dokumenty poświadczające musi dostarczyć do oddziału PFRON w ciągu 14 dni od daty dostawy auta wskazanej na fakturze.

Warto dodać, że Fundusz ma prawo do przeprowadzania kontroli, w jaki sposób samochód jest użytkowany, oraz wglądu we wszystkie dokumenty dotyczące jego eksploatacji.

Auto może być nowe lub - jeśli chodzi o pojazd oprzyrządowany - nie starsze niż 3-letnie. Jeśli jedynym udogodnieniem jest automatyczna skrzynia biegów lub inne urządzenia czy akcesoria dostępne w wersji standardowej - samochód również musi być fabrycznie nowy. Marka samochodu i jego dostawcy - dealera to wybór wnioskodawcy.

W czasie zbierania materiałów do tekstu cztery koncerny motoryzacyjne zapowiedziały, że wystosują dla tegorocznych, a także przyszłych beneficjentów programu „Sprawny dojazd" specjalną ofertę handlową. O modyfikacjach obecnych propozycji i nowościach z innych firm będziemy informować na portalu www.niepelnosprawni.pl.

General Motors Poland

Największy koncern motoryzacyjny na świecie. W Polsce działa od 1991 roku. Prowadzi sprzedaż samochodów trzech marek: Opel (70 autoryzowanych dystrybutorów, 34 satelitarne punkty sprzedaży, 105 punktów serwisowych), Chevrolet (52 autoryzowanych dystrybutorów, 9 satelitarnych punktów sprzedaży, 64 punkty serwisowe) oraz Saab (10 autoryzowanych dystrybutorów, 12 punktów serwisowych).

Bliższe informacje na stronach: www.gmeurope.com, www.opel.com.pl, www.chevrolet.pl, www.saab.pl.

zdjęcie: Opel
Fot. General Motors Poland

Wszystkie samochody są dostępne w różnych wersjach wyposażenia i koloru lakieru. Dla kierowców niepełnosprawnych oraz rodziców lub opiekunów dzieci niepełnosprawnych firma od wielu już lat udziela dodatkowych rabatów - nieuzależnionych (!) od uczestnictwa w programach PFRON. Dla beneficjentów „Sprawnego dojazdu" jest przygotowywana specjalna oferta rabatowa, której wprowadzenie planowane jest na najbliższe tygodnie.

zdjęcie: kierownica Opla
Fot. General Motors Poland

Koncern GM prowadzi rozmowy ze sprawdzonymi firmami, polecanymi przez samych użytkowników samochodów, a produkującymi oprzyrządowanie specjalistyczne.

Obecnie w wyposażeniu polecanych aut montowana jest automatyczna skrzynia biegów. W ofercie znajdą się też na pewno: dźwignie gaz-hamulec oraz różnego rodzaju przełączniki usprawniające prowadzenie auta kierowcom z ograniczoną sprawnością kończyn górnych, chwytaki umożliwiające załadunek wózka, oraz drzwi przesuwane elektrycznie i obrotowe fotele dla kierowcy lub pasażera niepełnosprawnego, ułatwiające wyjście z samochodu.

Wszystkie sprawy związane z zamówieniem, indywidualnym doposażeniem wybranego modelu auta, kredytowaniem i ubezpieczeniem klient będzie mógł załatwić w wybranym salonie sprzedaży. Przeglądy oraz naprawy gwarancyjne i pogwarancyjne będą wykonywać przeszkoleni pracownicy autoryzowanych serwisów marek GM.

zdjęcie: Opel w środku
Fot. General Motors Poland

Dla beneficjentów Programu „Sprawny dojazd" GM poleca głównie trzy auta, wyposażone w przekładnie automatyczne lub Easy Tronic (ceny brutto dotyczą wersji podstawowej pojazdów i nie uwzględniają rabatów):

 • Chevrolet Spark 800 ccm Star - 43 800 zł
 • Chevrolet Aveo 1,4 Elite - 50 250 zł
 • Opel Corsa 1,2 Essentia - 43 700 zł

Fiat Auto Poland

Reprezentant kolejnego giganta światowej motoryzacji to jedna z najstarszych firm produkujących samochody. Historia współpracy Fiata z Polską sięga czasów sprzed II wojny światowej. Spółka Fiat Auto Poland powstała w 1992 roku. Sieć sprzedaży i serwisu obejmuje obecnie 70 punktów dealerskich oraz 193 autoryzowane stacje obsługi.

Bliższe informacje na: www.fiat.pl .

Na zakup samochodów nieoprzyrządowanych firma oferuje zniżkę 10%, oraz kredyt konsumencki z minimalną wpłatą własną 10%, okresem kredytowania od 1 roku do 8 lat. Oprocentowanie kredytu wynosi: 0% przez pierwszy rok (stopa stała), a od 13. miesiąca - standardowe przy zmiennej stopie. Opłata przygotowawcza - 4% od kwoty kredytu.

zdjęcie: kierownica w Fiacie
Fot. Fiat Auto Poland

Dla klientów mających pojazd na gwarancji producenta, oferowany jest wariant podstawowy ubezpieczenia assisstance (składka: 65 zł), a dla pozostałych - wariant pełny (składka: 85 zł). Ubezpieczenie obejmuje również wynajem pojazdu zastępczego w razie awarii lub wypadku pojazdu adaptowanego na potrzeby osób niepełnosprawnych.

zdjęcie: wysuwany fotel w Fiacie
Fot. Fiat Auto Poland

Na oprzyrządowanie samochodów współpracujących z Fiat Auto Poland w firmach specjalistycznych przysługuje klientowi zniżka w firmie Efektor (oprzyrządowanie Guido-simplex) - 10%, i w Cebronie - 10%. Pakiet - zniżka na zakup samochodu, kredyt i ubezpieczenie -jak wyżej. Oferta dostępna jest w sieci dealerskiej na terenie całej Polski. Promocja trwa do 31 grudnia 2007 r.

Dla beneficjentów programu „Sprawny dojazd", w projekcie „Autonomy" Fiat poleca następujące modele:

 1. 600
 2. Panda
 3. Grande Punto
 4. Albea
 5. Stilo MW
 6. Doblo
 7. Bravo
 8. Linea
 9. Croma
 10. Fiat Sedici.

Fiat 600 dostępny jest już od 22 320 zł ze zniżką Autonomy.

Skoda Auto Polska

Od 1994 roku to oficjalny przedstawiciel producenta marki Skoda w Polsce. Sprzedaż i serwis samochodów prowadzi poprzez sieć ponad 100 autoryzowanych stacji dealerskich.

Firma przygotowuje się do wdrożenia projektu pod nazwą „Przyjazne auto", skierowanego do osób korzystających z programu „Sprawny dojazd". W nowej ofercie Skody uwzględnione zostaną specjalne zniżki i rabaty dla aut nieoprzyrządowanych i oprzyrządowanych. W tym ostatnim przypadku, Skoda Auto Polska zamierza zaproponować montaż w samochodach marki Skoda oprzyrządowania renomowanej firmy z Włoch - Guidosimplex. Usługa będzie realizowana na początku w wybranych salonach dealerskich, w założeniach docelowo obejmie obszar całego kraju.

Klienci marki Skoda będą mogli sfinansować zakup auta dzięki ofercie kredytowej przygotowanej razem z VW Bank Polska, a także skorzystać z oferty ubezpieczeniowej.

Już dzisiaj wiadomo, że w ofercie znajdą się na pewno:

 1. Skoda Fabia II - 35 900 zł
 2. Skoda Roomster - 46 400 zł
 3. Skoda Octavia Tour - 51 670 zł
 4. Skoda Octavia II - 55 300 zł

(ceny brutto dotyczą wersji podstawowej, bez uwzględnienia rabatów)

Na www.skoda-auto.pl, gdzie można znaleźć informacje o działalności marki Skoda na rynku polskim, powstanie już wkrótce podstrona poświęcona temu programowi.

Toyota Motor Poland

Krajowy przedstawiciel jednego z dziesięciu najlepszych światowych przedsiębiorstw na liście Fortune Global 500. Spółka powstała 31 grudnia 1990 roku. Jej sieć sprzedaży i serwisu w Polsce obejmuje ok. 60 salonów oraz autoryzowanych stacji obsługi. Bliższe informacje na www.toyota.pl.

zdjęcie: Toyota
Fot. Toyota Motor Poland

W autach montowane jest także, według potrzeb klienta, wyposażenie dodatkowe w postaci urządzenia pozwalającego na ręczną obsługę gazu i hamulca (producent: szwedzka firma AUTO-ADAPT). Wyposażenie dodatkowe nie podnosi ceny samochodu. Usługa realizowana jest w autoryzowanym serwisie w Rzgowie k. Łodzi, ale wizyta klienta w salonie konieczna jest tylko wówczas, gdy instalowane jest oprzyrządowanie specjalistyczne (poza automatyczną skrzynią biegów). Odwiedziny klienta łączone są wówczas z odbiorem samochodu. W innych przypadkach auto odsyłane jest do domu klienta lub salonu Toyoty najbliższego miejscu zamieszkania.

zdjęcie: Toyota
Fot. Toyota Motor Poland

Jeśli chodzi o auta nieoprzyrządowane w cenie do 48 552 zł brutto, beneficjenci programu „Sprawny dojazd" będą mogli wybierać spośród takich aut osobowych jak:

 1. AYGO - od 33 700 zł
 2. YARIS - od 38 400 zł.

W ramach programu MOBILITY, Toyota Bank przygotował specjalną ofertę kredytową - szczegóły na www.toyotabank.pl. Konsultanci Toyoty pomagają w wypełnianiu wniosków kredytowych - w przyszłych edycjach „Sprawnego dojazdu" - skierowanych do PFRON, a także w załatwianiu wszelkich formalności związanych z zakupem auta.

W ramach autorskiego programu MOBILITY Toyota oferuje beneficjentom „Sprawnego dojazdu" następujące auta oprzyrządowane (ceny brutto dotyczą wersji z sekwencyjną skrzynią biegów):

 1. Toyota Yaris 1,3 MM, 3-drzwiowy, wersja SOL: 52 400 zł (kolory biały i czerwony, za metalik dopłata: 1600 zł)
 2. Toyota Aygo 1.0 MM, 3-drzwiowy, wersja LUNA: 40 100 zl (czerwony, dopłata za metalik: 1300 zł).

Autorka: Magdalena Gajda

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • auto z pferon
  Franciszek Knapik
  19.04.2018, 20:54
  ja i mój syn mamy orzeczono niepełnosprawność czy możemy ubiegać się o dofinansowanie na samochód z pferon
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Co myślisz o znoszeniu kolejnych obostrzeń związanych z pandemią COVID-19?

Biuletyn

Wspierają nas