Magazyn Integracja

28.01.2009

Pismo zaistniało w październiku 1994 r., jego twórcą jest Piotr Pawłowski.

  • "Integracja" jest dwumiesięcznikiem,
  • ukazuje się od 1994 roku,
  • objętość 60 stron,
  • nakład 30 000 egz.,
  • zasięg: cały kraj.

Początkowo pismo wydawane było jako 8-stronicowy, czarno-biały biuletyn, który systematycznie zwiększał swoją objętość, zmieniając i ulepszając zawartość merytoryczną oraz szatę graficzną.

Okładka numeru archiwalnego Integracji

Pismo dociera tak do osób indywidualnych (mamy kilka tysięcy stałych prenumeratorów), jak i do różnego rodzaju placówek: sanatoryjnych, socjalnych, do władz samorządowych, służby zdrowia, służb społecznych, szkół, bibliotek, klubów. Tym, którzy pragną uzyskać informacje o uprawnieniach i ulgach, programach pomocy, sprzęcie rehabilitacyjnym itp. wysyłamy bezpłatne informatory zawierające krótkie kompendia wiedzy prawno - socjalnej na wybrane tematy. (Fot. okładka pierwszego numeru magazynu z 1994 r.).

Okładka numeru archiwalnego Integracji

Na łamach pisma publikujemy porady udzielane przez fachowców z dziedziny zdrowia, prawa, psychologii, kultury. Prezentujemy inicjatywy i organizacje działające na rzecz niepełnosprawnych.

Naszym celem - poza dostarczeniem fachowej informacji - jest przede wszystkim przełamywanie stereotypów dotyczących niepełnosprawności - przekonania, że niepełnosprawność nie musi oznaczać gorszego życia.

Okładka numeru archiwalnego Integracji

Publikowane materiały ułożone są w sześciu działach tematycznych:

1. Fakty i Opinie
Znajdziecie tutaj najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące spraw społecznych, przedstawionych w formie atrakcyjnie opracowanych "newsów" - w rubrykach: "Od redaktora", "Okno 2003", "Z kraju", "Ze świata", Listy od czytelników"

2. Społeczeństwo
Przeczytacie w każdym numerze, liczący od 8 do 12 stron, "Raport", będący wnikliwym opracowaniem ważnego tematu społecznego dotyczącego dużej grupy osób niepełnosprawnych. W rubryce "Gość Integracji" przeczytacie ciekawe wywiady z ludźmi ze świata polityki, samorządów, władz miejskich, którzy mają wpływ na stworzenie warunków życia osób niepełnosprawnych. Przekonanie, że niepełnosprawność nie musi oznaczać gorszego życia pomoże zweryfikować rubryka "Odwaga życia". W części "Podróże" poznacie ciekawe zakątki kraju i świata. W "Edukacji" dowiecie się o najnowszych formach kształcenia niepełnosprawnej młodzieży.

Okładka numeru archiwalnego Integracji















 

3. Żyjmy lepiej
Prezentuje nowatorskie rozwiązania techniczne, urządzanie domu, wynalazki - to wszystko, co pomaga osobie niepełnosprawnej funkcjonować na co dzień. Nie omijajcie w tym miejscu rubryki "Zdrowie".

Okładka numeru archiwalnego Integracji

4. Kultura i edukacja

Zawiera artykuły dotyczące świata kultury i sztuki oraz fachowe porady i informacje dotyczące komputera, Internetu, oprogramowania, telepracy i wszelkich zagadnień związanych z zastosowaniem informatyki na rzecz poprawy funkcjonowania i warunków pracy osób niepełnosprawnych.

5. Centrum informacyjne
To najchętniej czytany w "Integracji" dział, który na 12 stronach prezentuje najaktualniejsze porady prawne, a także dotyczące pracy, nauki i działalności organizacji pozarządowych.

Okładka numeru archiwalnego Integracji

"Integracja jest profesjonalnie tworzonym, niezwykle trudnym pismem. Trudnym, ponieważ trafiać ma do ogromnej, ale bardzo zróżnicowanej grupy odbiorców" - mówi o naszym magazynie Grzegorz Lindenberg, socjolog i menadżer wydawniczy. - "W dodatku jako właściwie jedyne pismo przeznaczone dla niepełnosprawnych, musi być jednocześnie pismem wielowymiarowym - i poradnikiem i pismem rozrywkowym, i informacyjnym. Z tym złożonym problemem integracja radzi sobie znakomicie, zachowując równowagę treści poważnych i optymistycznych, dających wiedze i dających nadzieje. Pisze prostym językiem, ale ciekawie. A w dodatku wygląda bardzo dobrze - jest łatwa w czytaniu, uporządkowana, jasna. Mogę tylko gorąco pogratulować całej ekipie i trzymać kciuki na przyszłość"- kończy Grzegorz Lindenberg.

Pismo zdobyło m.in. wyróżnienie Międzynarodowej Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej POLCUL., a w lutym 2002 PubliPress przyznało I nagrodę za okładkę roku w kategorii "Człowiek". A redaktor naczelny pisma Piotr Pawłowski został uhonorowany m.in. Nagrodą im. A. Bączkowskiego w 2000 r., Polskiego Komitetu Pomocy Społecznej i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski 2001 r.

Nagrodzona okładka numeru 1/2001

Nagrodzona okładka numeru 1/2001

Kontakt z redakcją:

Adres:
ul. Dzielna 1
00-162 Warszawa
tel.: 22 530 65 70
e-mail: redakcja@integracja.org

Agnieszka Sprycha
szef działu mediów i wydawnictw
tel.: 505 602 566 w. 129
e-mail: agnieszka.sprycha@integracja.org