Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wielka Gala Integracji 2007

02.12.2007
Źródło: inf. wł.

Ogłoszenie wyników konkursu architektonicznego „Warszawa bez barier” oraz dziennikarskiego „Oczy Otwarte”, a także wręczenie medali „Przyjaciel Integracji” miało miejsce podczas Wielkiej Gali Integracji, 1 grudnia w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Uroczystość została zorganizowana przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Urząd Miasta st. Warszawy w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych. 

Honorowy patronat nad Galą objęła Prezydent Miasta st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Gościem specjalnym Gali był Premier RP Donald Tusk.

zdjęcie: premier RP Donald Tusk
Premier RP Donald Tusk

zdjęcie: poseł Sławomir Piechota, premier RP Donald Tusk i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda
Od lewej: poseł Sławomir Piechota, premier RP Donald Tusk i Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosław Duda

Premier RP Donald Tusk, jako pierwszy z polskich premierów, dużo miejsca w swoim expose poświęcił problemom osób niepełnosprawnych, i konieczności jak najpełniejszej integracji tej grupy z reszta społeczeństwa. Potwierdził to również otwierając Wielką Galę Integracji:

- Drodzy przyjaciele, przyjechałem tutaj na Wasze zaproszenie jako premier polskiego rządu ale też jako człowiek, który z racji własnych doświadczeń, z racji doświadczeń najbliższych mi osób, może powiedzieć z pełnym przekonaniem, że jestem jednym z Was.

Otwierając to ważne dla Was spotkanie, w tym ważnym dla Was dniu, chciałbym Was zapewnić, że ludzie, z którymi pracuję, moi partnerzy w rządzie, rozumieją  równie dobrze, a może lepiej niż ja, że najważniejsze, co możemy Wam dzisiaj powiedzieć to to, że Polska będzie dla Was takim samym domem, jak dla każdego innego obywatela.

Nie zawsze na wszystko starcza pieniędzy. Nie we wszystkim medycyna może pomóc. Ale to co najważniejsze w relacjach między wszystkimi ludźmi, ale szczególnie w relacjach z tymi, którzy mają trochę większe prawo właśnie do solidarności, to wzajemne zrozumienie i uznanie, że to w czym się różnimy, a wszyscy czymś się różnimy, musi być powodem do wzajemnej współpracy i pomocy, a nie do izolacji, dystansu, chłodu. (...) 

W rozmowie z Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Jarosławem Dudą oraz Szefem Sejmowej Komisji ds. Społecznych Sławomirem Piechotą podjął temat zmian na rzecz osób niepełnosprawnych planowanych na najbliższe lata przez nowy Rząd RP. 

zdjęcie: Piotr Pawłowski i Beata Wachowiak-Zwara
Prowadzący Galę: Piotr Pawłowski i Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Osób Niepełnosprawnych

zdjęcie: zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek
Od lewej: zastępca Prezydenta m.st. Warszawy Jacek Wojciechowicz oraz Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek

zdjęcie: publiczność

Podczas Gali podsumowano konkursy, w których nagradzane są pozytywne przykłady rozwiązań na rzecz osób niepełnosprawnych. W tym roku już po raz czwarty przyznane zostały nagrody w konkursie „Warszawa bez barier” dla budynków najlepiej dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. W kategorii ‘Obiekt użyteczności publicznej’ nagrodę główną otrzymał Kompleks Basenów Rehabilitacyjnych „Muszelka”, a wyróżnienie - Biblioteka Publiczna Dzielnicy Wawer w Aninie. W kategorii ‘Obiekt mieszkalny’ wyróżniono Zielony Dom, natomiast wśród obiektów zabytkowych - Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Ruy Barbossy oraz Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. B. Limanowskiego. Ponadto, w tym roku przyznano nagrodę specjalną za konsekwentne dostosowywanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych Uniwersytetowi Warszawskiemu.

zdjęcie: prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW
prof. Katarzyna Chałasińska-Macukow, rektor UW

zdjęcie: Sława Cwalińska-Weychert, vice prezes zarządu Link4
Sława Cwalińska-Weychert, Wiceprezes Zarządu Link4

zdjęcie: publiczność

zdjęcie: Piotr Grzybowski, government sales manager GM
Piotr Grzybowski, Government Sales Manager GM

Podczas uroczystości wystąpiła Ewa Lewandowska.

zdjęcie: Ewa Lewandowska

zdjęcie: Ewa Lewandowska

Podczas Gali wręczone zostały również nagrody przyznane w ramach siódmej edycji konkursu dziennikarskiego „Oczy Otwarte”. Nagrody otrzymali dziennikarze, którzy w swoich audycjach, programach i artykułach poruszają tematykę funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością. Grand Prix otrzymała Anna Ujma z TVP Katowice za programy: „Niepełnosprawne szczęście”, „Z miłości do radia” oraz „A może jeszcze jedno”. Jury nagrodziło również Szymona Hołownię za artykuł „Nieważne, że bez happy endu”, który został opublikowany w tygodniku Newsweek, Małgorzatę Żerwę z Radia Gdańsk za audycję „Pozytywny Kłopot”, a także Beatę Hyży-Czołpińską z TVP Białystok za najlepszy program telewizyjny „Wszystkiego było w życiu”.

zdjęcie: laureaci konkursu Oczy otwarte
Laureaci konkursu "Oczy otwarte"

Ponadto jury przyznało honorowe wyróżnienie redakcji Telewizja Polska - Oddział Katowice oraz wyróżnienia dla Radia Kraków, TVP Sport oraz Gazecie Jarocińskiej. Konkurs „Oczy Otwarte” jest finansowany przez Philip Morris Polska SA i organizowany przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji pod patronatem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Do tegorocznego konkursu zgłoszono 139 prac. Wyboru prac dokonało Jury, w skład którego weszli szanowani przedstawiciele środowiska dziennikarskiego, osób niepełnosprawnych – artyści, sportowcy, działacze społeczni.

Podczas uroczystości wystąpił Roberto Bignoli.

zdjęcie: Roberto Bignoli

zdjęcie: Roberto Bignoli
Roberto Bignoli

Już po raz jedenasty przyznane zostały także medale „Przyjaciel Integracji. Laureatami tegorocznej nagrody zostali:

zdjęcie: Krystyna Janda
Krystyna Janda

Krystyna Janda - za wieloletnie wsparcie działań na rzecz dzieci z autyzmem oraz integracji społecznej w środowisku teatralnym:

- Przede wszystkim chciałabym powiedzieć dlaczego tak ważna jest dla mnie ta nagroda. Mała Steinberg, ta dziewczynka towarzyszy mi od kilku lat na scenie. I przepłakałam z nią kilka godzin...

A dlaczego autyzm i dlaczego Synapsis? Dlatego, że pewnego dnia przyszła do mnie pani Bożena Ulatowska i powiedziała po prostu zwyczajnie, że trzeba gdzieś pójść, że trzeba coś zobaczyć, i tak już ósmy rok mija. W pewnym momencie pomyślałam sobie, że nie chcę dalej już tylko uczestniczyć biernie w uroczystościach fundacji, że mogłabym coś zrobić, coś, co umiem chyba lepiej niż przecinanie wstęgi czy obecność na jakichś uroczystościach, balach, że mogę coś więcej.

I wtedy dowiedziałam się, że jest taka rola "Mała Steinberg", rola 10-letniej dziewczynki chorej na autyzm, rola teatralna. Teatr to jest jedyne miejsce na świcie, gdzie aktorka w moim wieku może zagrać 10-letnie dziecko. Wtedy wszystko to się zaczęło jeszcze bardziej intensywnie.

A dzisiaj chcę powiedzieć, że zagrałam ponad 120 spektakli na dużej scenie Teatru Studio, że po każdym spektaklu były spotkania z ludźmi z fundacji, że za każdym razem spotkania z widzami, pytania dzieci były dłuższe niż mój spektakl. I to był mój sukces.

zdjęcie: Ilonie Łepkowskiej medal wręcza Piotr Swenda, grający rolę Maćka Lubicza w serialu
Ilonie Łepkowskiej medal wręcza Piotr Swend, grający rolę Maćka Lubicza w serialu "Klan"

Ilona Łepkowska - za wrażliwość i zaangażowanie w kreowanie właściwego wizerunku osób niepełnosprawnych w polskich serialach:

- (...) Skoro tak się złożyło, że seriale przy których mam przyjemność pracować jako scenarzystka i producent są najpopularniejszymi programami w polskiej telewizji, to pomyślałam sobie, że można to wykorzystać po to, żeby pokazać ludzi niepełnosprawnych, że są pośród nas i że są fantastyczni. Że wychowanie dziecka niepełnosprawnego jest na pewno trudne, ale jest też wspaniałym doświadczeniem.

Jest Piotruś, który gra od wielu lat na planie Maciusia, w najnowszym serialu "Barwy Szczęścia" mamy chłopca, który jest niesłyszący, i też ten temat jest poruszany. Mam nadzieję że również Daniel, który gra Franka, będzie taką samą gwiazdą jak Piotrek i że dzięki niemu ludzie dowiedzą się jak to jest mieć dziecko niesłyszące, ale też jak wielką satysfakcję takie rodzicielstwo może przynieść. Obiecuję, że przy każdym następnym projekcie będę starała się ten temat poruszać.

zdjęcie: Tomasz Linkowski, dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego
Tomasz Linkowski, dyrektor Morskiego Instytutu Rybackiego

Morski Instytut Rybacki w Gdyni - za konsekwentne udostępnienie obiektu „Akwarium Gdyńskie” dla potrzeb osób z różnego rodzaju niepełnosprawnością:

Tomasz Linkowski, dyrektor Instytutu:

- (...) Ambicją dyrekcji Instytutu jest pełna dostępność Akwarium dla wszelkich typów niepełnosprawności. Oczywiście jest jeszcze dużo do zrobienia, mamy szerokie plany, a mam nadzieję, że to zaszczytne wyróżnienie zmotywuje nas do dalszych prac w tym kierunku. Tu są duże zasługi pana Piotr Rojka, naszego głównego specjalisty ds. eksploatacji, którego, gdybym nie powstrzymywał w jego wysiłkach modernizacji akwarium, to pewnie Instytut poszedłby już z torbami. Tak że ja mam fantastycznych ludzi którzy dbają o niepełnosprawnych i myślę, że kiedyś państwo wszyscy będą mogli się przekonać jak Akwarium gdyńskie wygląda.

„Jest to nagroda dla tych, którzy nie z formalnego obowiązku a z potrzeby serca działają na rzecz osób niepełnosprawnych. To medal dla tych osób, instytucji oraz organizacji, które budują prawdziwą społeczną integrację.” – mówi Piotr Pawłowski, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Galę uświetnił występ Justyny Steczkowskiej.

zdjęcie: Justyna Steczkowska

zdjęcie: Justyna Steczkowska

zdjęcie: Justyna Steczkowska

zdjęcie: Justyna Steczkowska

zdjęcie: Justyna Steczkowska

zdjęcie: Justyna Steczkowska

zdjęcie: Justyna Steczkowska

Wieka Gala Integracji zorganizowana została ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Zdjęcia: Piotr Stanisławski 

Organizatorzy

Partner

Sponsor Generalny

Sponsor Strategiczny

Wsparcie

logo Kler logo Sos Music  logo ZHP 

logo ZAIKSlogo Kompania Piwowarska  logo Marcos

Osobom niepełnosprawnym pomagali harcerze z Harcerskiej Grupy Ratowniczej Bemowo www.hgr-bemowo.net

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas