Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie wspierające

01.02.2024
Autor: materiał promocyjny, fot. pexels
Źródło: Podstawa prawna Ustawa z dnia 7 lipca 2023 r. o świadczeniu wspierającym (Dz.U. poz. 1429)

Od 1 stycznia 2024 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnością. Będzie je przyznawać i wypłacać Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Aby osoba z niepełnosprawnością mogła otrzymać to świadczenie, powinna najpierw uzyskać od wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności (WZON) decyzję o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia.

Wnioski o wydanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia będzie można składać do WZON od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji WZON osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia.

Komu przysługuje świadczenie

Świadczenie wspierające będą mogły otrzymać osoby, które:

  • ukończyły 18 lat;
  • są obywatelami Polski albo Unii Europejskiej (UE) lub Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA), a jeśli nie – przebywają legalnie w Polsce i mają dostęp do rynku pracy;
  • mieszkają w Polsce;
  • otrzymały decyzję WZON, w której poziom potrzeby wsparcia został ustalony na uprawniającym poziomie punktów.

To, kiedy będzie można złożyć wniosek o świadczenie wspierające do ZUS, będzie zależeć od liczby punktów w decyzji WZON oraz od tego, czy opiekunowi osoby z niepełnosprawnością przysługuje inne świadczenie.

Harmonogram, zgodnie z którym świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnością, wygląda następująco:

  • osoby, które mają od 87 do 100 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2024 r.;
  • osoby, które mają od 78 do 86 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2025 r.;
  • osoby, które mają od 70 do 77 pkt, mogą ubiegać się o świadczenie od 2026 r.

Osoby, które mają co najmniej 70 pkt, będą mogły uzyskać świadczenie wspierające od 2024 r., pod warunkiem że po 31 grudnia 2023 r. opiekunom tych osób będzie przysługiwało prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, specjalnego zasiłku opiekuńczego lub zasiłku dla opiekuna wypłacanego przez organ gminy.

Jaka będzie wysokość świadczenia wspierającego

Świadczenie wspierające będzie wynosić od 40 do 220 proc. aktualnej wysokości renty socjalnej (dziś wynosi ona 1588,44 zł). Oznacza to, że na początku będą to kwoty od ok. 635 zł do blisko 3495 zł, w zależności od poziomu potrzeby wsparcia:

  •  95–100 pkt – 220 proc. renty socjalnej,
  • 90–94 pkt – 180 proc. renty socjalnej,
  • 85–89 pkt – 120 proc. renty socjalnej,
  • 80–84 pkt – 80 proc. renty socjalnej,
  • 75–79 pkt – 60 proc. renty socjalnej,
  • 70–74 pkt – 40 proc. renty socjalnej.

Jak uzyskać świadczenie wspierające

Osoba z niepełnosprawnością, która chce otrzymać świadczenie wspierające, będzie musiała złożyć do wojewódzkiego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności wniosek o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia.

Aby mogła się ona ubiegać o wydanie takiej decyzji, musi mieć status osoby z niepełnosprawnością potwierdzony w formie:

  • orzeczenia o niepełnosprawności i jej stopniu – wydanego przez zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności;
  • orzeczenia o niezdolności do pracy lub orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji – wydanego przez lekarzy orzekających w ZUS;
  • orzeczenia o inwalidztwie – wydanego przed wrześniem 1997 r. przez komisje lekarskie ds. inwalidztwa i zatrudnienia.

WZON wyda decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia na taki sam okres, na jaki dana osoba ma orzeczenie o niepełnosprawności, nie dłużej jednak niż na 7 lat.

Gdy osoba z niepełnosprawnością otrzyma decyzję WZON i nie odwoła się od niej, będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o przyznanie świadczenia wspierającego.

Jak złożyć wniosek do ZUS

Wniosek będzie można złożyć wyłącznie drogą elektroniczną przez:

  • Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS,
  • portal Emp@tia
  • lub bankowość elektroniczną.

Jeżeli osoba z niepełnosprawnością złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, ale nie ma profilu na PUE ZUS, wówczas Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy jej taki profil automatycznie, na podstawie danych z wniosku.

Wniosek do ZUS może również zostać złożony przez pełnomocnika.

Do wniosku o świadczenie wspierające nie trzeba załączać decyzji wydanej przez WZON. Wszystkie dane, które się w niej znajdują, ZUS otrzyma z Elektronicznego Krajowego Systemu Monitoringu Orzeczeń o Niepełnosprawności (EKSMOoN). System ten prowadzi Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej (MRiPS).

W jaki sposób będziemy wypłacać świadczenie wspierające

ZUS będzie wypłacać świadczenie wspierające przelewem na numer rachunku bankowego w Polsce, który osoba z niepełnosprawnością poda we wniosku. Będzie je otrzymywać łącznie z innymi świadczeniami, np. rentą socjalną czy 500+ dla osób niesamodzielnych. Świadczenie wspierające będzie przysługiwać bez względu na dochód, będzie zwolnione z podatku dochodowego i nie będzie mogło zostać zajęte przez komornika.


Artykuł pochodzi z numeru 6/2023 magazynu „Integracja”.

Sprawdź, jakie tematy poruszaliśmy w poprzednich numerach.

Zobacz, jak możesz otrzymać magazyn Integracja.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • świadczednie wspierająece
    opiekun
    21.04.2024, 21:04
    2 stycznia br. złożyłem wniosek o wydanie decyzji o ustaleniu potrzeby wsparcia. 4 kwietnia informacja o przedłużeniu rozpatrzenia sprawy do 4 sierpnia br. Dotyczy syna w wieku 28, porażenie mózgowe od urodzenia, cały czas wymaga całodobowej opieki, wentylowany mechanicznie, orzeczona kilka razy niepełnosprawność fizyczna i psychiczna w stopniu głębokim. Paranoja, dochodzi do orzekania w sprawach kilka razy orzeczonych przez specjalistów, orzekania o potrzebie wsparcia dla osoby wspieranej całodobowo. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. To woła o pomstę do nieba. Syty głodnego nie rozumie.
    odpowiedz na komentarz
  • świadczednie wspierająece
    opiekun
    21.04.2024, 21:02
    odpowiedz na komentarz
  • świadczednie wspierająece
    opiekun
    21.04.2024, 21:00
    odpowiedz na komentarz
  • Zoja
    Zoja
    17.04.2024, 14:36
    Czekam na komisję niemal trzy miesiące żadnej odpowiedzi żadnej komisji nie wiem kiedy i czy działa już ta weryfikacja świadczenia wspierającego może to jeszcze potrwać bo oni tak naprawdę nie wiedzą sami jak to ma dzialac
    odpowiedz na komentarz
  • Grażyna Jabłońska
    GJ
    07.03.2024, 10:33
    Dlaczego zróżnicowana jest data przyznania świadczenia w zależności od punktów? Rozumiem zróżnicowanie wielkości świadczenia, ale jeśli ktoś wymaga wsparcia i na np 70 punktów, dlaczego przez dwa lata ma być pozbawiony jakiegokolwiek wsparcia? (Przysługujących 40% renty socjalnej) Co za „mędrzec” to wymyślił? Data przyznania świadczenia powinna być określona terminem złożenia wniosku do WZOON, nie zależeć od punktów, bo te wystarczająco różnicują wielkość świadczenia Jak zwykle - ustawa pisana na kolanie i bez znajomości realiów
    odpowiedz na komentarz
  • Wsparcie z tytu niepełnosprawności.
    usia
    29.02.2024, 03:17
    To powinno być proste a mianowicie pieniądze przywiązane do stopnia niepełnosprawności po orzeczeniu komisji do spraw niepełnosprawności i tyle. A nie jakieś stresujące i dołujące samooceny. Aby przez przypadek inwalida nie zapomniał sobie kim jest . Albo po prostu pozostał na szczawiu z łąki ...
    odpowiedz na komentarz
  • Świadczenie wspierające
    Ula Żona
    09.02.2024, 12:10
    Od 1.01.2024.? Co wszyscy wypisują! Przecież najpierw trzeba mieć określoną potrzebę wsparcia.A komisje też te wnioski przyjmują od 1.01.2024 i na wydanie decyzji mają trzy miesiące.Wiec to świadczenie może być wypłacane przez ZUS dopiero około mają bo i ZUS też na rozpatrzenie wniosku ma miesiąc.Poco ta ściema.
    odpowiedz na komentarz
  • WZON
    Halina Jelińska
    09.02.2024, 10:08
    Kiedy komisje zaczną działać , minęło 1,5 miesiąca od złożenia wniosku i nic .Czy nic się nie dzieje w tej sprawie w całej Polsce.
    odpowiedz na komentarz
  • WZON
    Halina Jelińska
    09.02.2024, 10:07
    odpowiedz na komentarz
  • Wymogi
    Zofia
    01.02.2024, 22:11
    Czyli po pierwsze już musi pobierać jakieś świadczenie typu renta socjalna czy 500+a po drugie mieć opiekuna, który jest już w jakiś sposób opłacany. Czy dobrze zrozumiałam?
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas