Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Świadczenie wspierające. Najwięcej osób otrzymuje między 95 a 100 punktów

19.03.2024
Autor: Mateusz Różański, fot. pixabay
mężczyzna pcha wózek inwalidzki obok idzie mała dziewczynka widoczni od tyłu wokół zieleń

Według danych przesłanych nam przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej do 18 marca wydano 4609 decyzji dotyczących oceny skali potrzeby wsparcia, niezbędnej do uzyskania świadczenia wspierającego. Ponad jedna trzecia osób otrzymała ilość punktów uprawniających do najwyższej kwoty świadczenia wspierającego, czyli 220 procent renty socjalnej.

1 stycznia weszła w życie Ustawa o świadczeniu wspierającym. Jest ono przyznawane na podstawie poziomu potrzeby wsparcia ustalanego w skali od 0 do 100 punktów, na podstawie obserwacji, wywiadu bezpośredniego oraz oceny funkcjonowania osoby ubiegającej się o ustalenie potrzeby wsparcia, przy zastosowaniu formularza w zakresie ustalania poziomu potrzeby wsparcia dla osób zaliczonych do stopnia niepełnosprawności, a także na podstawie informacji wskazanych w kwestionariuszu samooceny trudności w zakresie wykonywania czynności związanych z funkcjonowaniem. Zasady określania potrzeby wsparcia są zawarte w rozporządzeniu z 29 listopada 2023 roku.

Najpierw ocena, potem świadczenie

Pierwszym krokiem, by otrzymać świadczenie wspierające jest uzyskanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Wnioski o wydanie takiej decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia można składać do wojewódzkich i powiatowych zespołów od 1 stycznia 2024 r. Po otrzymaniu decyzji osoba z niepełnosprawnością będzie mogła złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia. Wniosek o świadczenie wspierające do ZUS można złożyć najwcześniej w miesiącu, w którym decyzja stała się ostateczna. Jeżeli osoba zainteresowana świadczeniem złoży wniosek wcześniej, ZUS pozostawi go bez rozpatrzenia ponieważ prawo i wysokość świadczenia wspierającego są ustalane na podstawie decyzji , w której jest wskazany okres oraz liczba przysługujących punktów potrzeby wsparcia. Więcej informacji można znaleźć w artykule ze stycznia tego roku .

Zgodnie z ustawą świadczenie wspierające przysługuje miesięcznie w wysokości:

· 220% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 95 do 100 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 180% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 90 do 94 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 120% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 85 do 89 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 80% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 80 do 84 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 60% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 75 do 79 punktów w skali potrzeby wsparcia,

· 40% renty socjalnej – jeżeli w decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia potrzebę tę określono na poziomie od 70 do 74 punktów w skali potrzeby wsparcia.

Co ważne świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby, które otrzymają między 87 a 100 punktów. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z między 78 a 86 punktami od 2025 r, a osoby z między 70 a 77 punktami od 2026 r.

Jak działa ocenianie potrzeby wsparcia?

Zgodnie z informacjami udostępnionymi nam przez Ministerstwo w tej chwili działa 1231 składów ustalających poziom potrzeby wsparcia, w tym 544 w formie wyjazdowej. Podjęły one już 4609 decyzji dotyczących ustalania potrzeby wsparcia. Ponad jedna trzecia osób (1745), które otrzymały decyzję o ocenie potrzeby wsparcia, uzyskała między 95 a 100 punktów, czyli ma prawo do najwyższego świadczenia w wysokości 220 procent renty socjalnej. Jednocześnie aż 1395 osób otrzymało poniżej 70 punktów, co oznacza, że nie kwalifikują się one do otrzymywania świadczenia wspierającego. Między 70 a 74 punktów otrzymało 216 osób, między 75 a 79 170, między 80 a 84 209, między 85 a 89 338, a między 90 a 94 536 osób.

Co ważne świadczenie wspierające jest wprowadzane w trzech etapach. Osoby, które otrzymają między 87 a 100 punktów. mogą ubiegać się o nie od 2024 r., osoby z między 78 a 86 punktami od 2025 r, a osoby z między 70 a 77 punktami od 2026 r.

Jak wygląda proces oceny?

Nasza redakcja skontaktowała się z osobami, których bliscy zostali poddani ocenie skali potrzeby wsparcia. Jedną z nich była pani Elżbieta, mama 33-letniej córki z MPD.

Jadąc komisję, byłam pełna obaw co do zachowania córki, tego, co będzie mówiła — opowiada pani Elżbieta — Przyjechałyśmy na parking na 15 min przed umówioną godziną komisji. No i się zaczęło. Za nic w świecie córką nie chciała wysiąść z auta. W końcu zostawiłam ją w samochodzie i szybko poszłam do urzędu. Tam Panie z komisji niemal bez namysłu zorganizowały rozmowę w samochodzie. Początkowo córką nie chciała rozmawiać, ale po chwili się wyluzowała i odpowiadała na pytania – wspomina kobieta. Pani Elżbieta zauważyła, że panie ze składu orzekającego zadawały pytania uzupełniające, które pozwoliły lepiej ocenić to, jakiego wsparcia potrzebuje jej córka. Ostatecznie jej potrzeba wsparcia została oceniona na 99 punktów.

Inaczej pracę komisji ocenia pani Halina, której dorosła córka otrzymała 70 punktów.

- Patrzyłam na to z boku, siedząc z córką w gabinecie, ale niestety osoby z komisji nie reagowały na to, że ja chcę powiedzieć coś, czego córka nie potrafiła. Pytania były bardzo podchwytliwe, a ona jest na granicy normy intelektualnej i była zestresowana — opowiada mama 44-letniej kobiet z niepełnosprawnością — Moja córka ma orzeczony stopień znaczny i brak samodzielnej egzystencji ze względu na schorzenia neurologiczne, ortopedyczne i niedowidzenie. Córka wymaga opieki praktycznie cały czas. Nie potrafi sama poruszać się w obcym dla niej miejscu, nie ma szans, żeby coś sama załatwiła w urzędzie czy przychodni. W domu również wymaga pomocy w wielu czynnościach, na przykład w schodzeniu po schodach, a mieszkamy na czwartym piętrze. Sama ma też córkę z niepełnosprawnością, więc opiekuję się obiema – tłumaczy kobieta.

Pani Halina już rozpoczęła proces odwoływania się od decyzji składu ustalającego poziom potrzeby wsparcia.


A wy już poddaliście się ocenie skali potrzeby wsparcia? Opiszcie nam swoje doświadczenia w komentarzach.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Wsparcie
    Urszula
    25.04.2024, 20:42
    Czy dwa tygodnie trzeba czekać od daty na wnioskuprzyznania punktów czy od dostania listu żeby złożyć wniosek do ZUS?
    odpowiedz na komentarz
  • Jest decyzja.
    Beret
    24.04.2024, 15:14
    Złożyłem wniosek w imieniu mamy jako pełnomocnik 17 stycznia. Komisja odbyła się 5 kwietnia. 22 kwietnia otrzymałem decyzję. Mama dostała 100 punktów, ale ma alzheimera i mnóstwo innych schorzeń. Czekam 14 dni na uprawomocnienie i będę składał wniosek do zusu.
    odpowiedz na komentarz
  • Decyzja prawomocna
    Ewa
    22.04.2024, 22:08
    Witam. W dniu 21 marca( czwartek) otrzymałam decyzję WZON przyznającą 99 pkt. W dniu 05 kwietnia ( piątek) złożyłam wniosek do ZUS i dziś otrzymałam decyzję o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia, ponieważ decyzja WZON nie była prawomocna. Nic z tego nie rozumiem. Termin 14 dni został zachowany. Czy ktoś miał podobny przypadek?
    odpowiedz na komentarz
  • Barbara
    Barbara
    19.04.2024, 07:58
    Złożyłam wniosek do wzon dowarszawy 8 stycznia i cisza nikt nie odbiera telefonu
    odpowiedz na komentarz
  • A ja zgodnie z ustawą . Zobaczymy co dalej.
    Grażyna
    13.04.2024, 17:20
    Wniosek do komisji złożyłam 3 stycznia. Wezwana na 8 lutego. Spotkanie oceniające bardzo miłe. Dużo empatii po stronie specjalistów oceniających. Decyzję o poziomie wsparcia wsparcia na 100 pkt z datą 16 lutego otrzymałam 25 lutego do skrzynki pocztowej. Złożyłam wniosek do ZUS 27 lutego, co okazało się błędem, bo trzeba było zaczekać 14 dnia na uprawomocnienie się decyzji. Złożyłam ponownie cały komplet wniosku 16 marca. I 12 kwietnia razem z rentą otrzymałam na konto część świadczenia za okres 16-29 lutego. Tylko nie wiem, bo kwota netto nie zgadza mi się z tym co wyliczyłam. Czy pobrano może składkę zdrowotną? Bo podatku nie pobiera się. W poniedziałek 15 kwietnia idę do ZUS.
    odpowiedz na komentarz
  • A kto...
    Jadwiga
    02.04.2024, 18:11
    A kto weryfikuje te wszystkie osoby, które zasiadają w komisjach i uważają się za nieomylne, wszystko wiedzące i pretendują być "wyroczniami" dla tych biedaków, którzy ubiegają się o tę jałmużnę ??? Jakie to wszystko jest uwłaczające i upokarzające. To po co były wcześniejsze komisje lekarskie? Czyżby odpowiednie służby, same przyznały się do tego, że poprzednie komisje orzekające nie oceniały niepełnosprawnych w sposób nie budzący wątpliwości??? Czekam na odpowiedź. Pozdrawiam.
    odpowiedz na komentarz
  • Choroba Stargardta
    Jan
    01.04.2024, 21:17
    odpowiedz na komentarz
  • Choroba Stargardta
    Jan
    01.04.2024, 21:16
    Złożyłem wniosek 26 lutego w stolicy i czekam. Ale jestem ciekawy czy ktos jest z liczba punktów przyznana dla choroby Stargardta ? Będę wdzięczny za info.
    odpowiedz na komentarz
  • Wyszło jak zwykle
    Dynia
    27.03.2024, 20:07
    Wniosek złożony 1 stycznia przez Empatię. Dzisiaj dostałam pismo że wydłużają termin załatwienia sprawy aż do końca CZERWCA!! Zadzwoniłam do urzędu i zapytałam czy czekają aż zejdę i nie dożyję tej komisji. Poruszam się na wózku elektrycznym, jestem słabowidząca i mam raka piersi. Urzędnik mi na to, że takich jak ja są tysiące i oni rozumieją ale do urzędu wpłynęło 11 TYSIĘCY!!! wniosków w samym styczniu a orzeka tylko KILKA osób na całe WOJEWÓDZTWO kujawsko-pomorskie. Nie ma co, naprawdę świetnie przygotowana ustawa. Wielu nie doczeka w ogóle komisji. Mogę być jedną z nich. Po prostu super. Napisałam do redakcji integracji czy nie napisaliby o tym ale nie są zainteresowani. Co ciekawe przez telefon powiedzieli mi, że osoby, które mają dostać mniej niż 70 punktów spychane są na koniec kolejki. Koordynator w urzędzie zapewnił mnie że to fake news.
    odpowiedz na komentarz
  • Nadal czekam na komisję
    Wojciech
    25.03.2024, 08:43
    Wniosek o przeprowadzenie oceny poziomu potrzeby wsparcia złożyłem 3 stycznia ,i nadal czekam na komisję.
    odpowiedz na komentarz
  • Niepokojące dane
    Tomasz
    22.03.2024, 12:37
    Ciekawe na ile czasu starczy PLN-ów jeśli taki odsetek ludzi dostanie tak wysokie świadczenia. Wątpliwe są kwalifikacje tych komisji i sposób weryfikacji niesamodzielności. Stracą na tym najsłabsi...
    odpowiedz na komentarz
  • Czekamy cierpliwie
    Miki
    20.03.2024, 14:56
    Ten 3 miesięczny okres oczekiwania na przeprowadzenie oceny, który jest zapisany w ustawie w wielu przypadkach nie zostanie dochowany. Jak zwykle wdrożenie ustawy nie zostało należycie przygotowane. Można się było spodziewać, że po nowym roku ruszy lawina wniosków i potrzebne będą odpowiednie moce przerobowe. Rozporządzenie należało wydać wcześniej a nie pod koniec roku, żeby szkolenia członków zespołów orzekających przeprowadzić przed wejściem ustawy w życie a nie dopiero teraz. Ale to jest polska specjalność, że wszystko robi się na ostatnią chwilę. Wg danych Ministerstwa ledwie kilka procent wniosków zostało rozpatrzonych i odbyły się już badania a wnioski nowe będą cały czas napływać. Należy się uzbroić w cierpliwość i czekać - ja złożyłem wniosek w styczniu, więc może do połowy roku doczekam się na ocenę.
    odpowiedz na komentarz
  • Czekam..
    Marta
    19.03.2024, 16:49
    odpowiedz na komentarz
  • Czekam..
    Marta
    19.03.2024, 16:48
    Złożyłam wniosek 2 stycznia jeszcze czekam na wyznaczenie daty komisji.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas