Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kampania Społeczna "Własne potrzeby, Wspólne prawa"

28.03.2024
Autor: Materiał prasowy Fundacji Autism Team

„Własne potrzeby, wspólne prawa” - to hasło tegorocznej kampanii społecznej w ramach obchodów Światowego Dnia Świadomości Autyzmu 2 kwietnia, zainicjowanej przez młodzież samorzecz-niczą wspólnie z koalicją organizacji pozarządowych i inicjatyw obywatelskich. Kampania została objęta honorowym patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka, mec. Moniki Horny-Cieślak oraz Rzecznika Praw Obywatelskich, prof. Marcina Wiącka.

Miesiąc wiedzy o autyzmie

Przez dwa tygodnie kwietnia – miesiąca wiedzy o autyzmie – będziemy przypominać, że osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie. Podejmiemy trudne tematy łamania praw osób uczniowskich z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, opresyjnego wtłaczania dzieci i nastolatków w obowiązujące „normy”, siłowego eliminowania tzw. zachowań trudnych. Stres szkolny, przemoc rówieśnicza, przemocowe terapie, wielomiesięczne oczekiwanie na diagnozę i pomoc specjalistów – z takimi problemami mierzą się w Polsce młode osoby autystyczne. Skutkiem braku wsparcia jest silny stres, brak samoakceptacji, depresja.

Szczególnie trudna jest sytuacja dorosłych osób w spektrum autyzmu, wymagających stałego wsparcia, często wypychanych poza społeczny nawias. Wciąż wiele z nich jest pozbawionych możliwości kontynuowania terapii w ośrodkach dziennego wsparcia, które albo nie powstają, albo nie chcą przyjmować „trudnych podopiecznych”. Niezależne życie w mieszkaniach wspomaganych jest niedościgłym marzeniem z rządowych strategii. W praktyce osoby w spektrum autyzmu z największymi trudnościami w codziennym funkcjonowaniu spędzają kolejne dorosłe lata w rodzinnych domach, dla których jedyną systemową alternatywą bywa DPS.

Zmiany, zmiany, zmiany

„Chcemy to zmienić!” – mówią samorzecznicy i samorzeczniczki i organizacje, które działają na rzecz osób w spektrum autyzmu. Wspólnie tworzą miejsca, gdzie osób autystycznych nie definiuje się przez pryzmat diagnozy i deficytów. Rodzice i NGOsy biorą sprawy w swoje ręce, kiedy zawodzi sys-tem. Organizują się, uczą się dochodzić swoich praw, próbują razem zabezpieczyć przyszłość dorosłych dzieci zanim ich zabraknie. Im także dedykujemy tę kampanię.

- Potrzebujemy akceptacji, zrozumienia, podmiotowego traktowania, prawa do bezpiecznej przyszło-ści. Chcemy być rzecznikami naszych spraw, móc wyrazić, czego naprawdę potrzebujemy, co nas krzywdzi a co uszczęśliwia. Chcemy współuczestniczyć w tworzeniu systemu wsparcia osób auty-stycznych i ich rodzin, bo nikt nie zna naszych potrzeb lepiej od nas samych – powie 2 kwietnia na forum ONZ w imieniu młodych samorzeczników, osiemnastoletni Jan Gawroński, Społeczny Zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka.

Te własne, indywidualne potrzeby każdej osoby w spektrum autyzmu to ich wspólne niezbywalne prawa.

Organizatorzy kampanii

Inicjatywa „Nasz Rzecznik”, Inicjatywa obywatelska „Chcemy całego życia!”, Kluby Świadomej Mło-dzieży i Kluby Świadomych Rodziców przy Fundacji Autism Team, Społeczne Pogotowie Interwen-cyjne, Fundacja ALEKlasa, Fundacja Artonomia, Fundacja Pro Aperte, Klub Świadomej Młodzieży Kutno przy Fundacji Pro Aperte, Inicjatywa reSTART Tomasz Bilicki, Fundacja Autika, Fundacja Nie-bieski Szlak, Nastoletni Azyl, Fundacja Sawanci, Psycholog na spektrum Anita Wojtkiewicz, Funda-cja FIONA, Stowarzyszenie Mudita, Fundacja Rozwoju Edukacji Empatycznej, Fundacja Sentivenio, Fundacja Dziewczyny w Spektrum, Fundacja Pomerdało mi się, Fundacja Prodeste, Autistic Sna-phots/Photography&Asperger Marek Stankiewicz, Inicjatywa „PIMP My Mind”, Inicjatywa „Autyzm po ludzku” Samorzecznik „Maciej w spektrum”

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas