Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wiele dróg zbiegło się na tym rondzie

29.03.2024
Autor: Agnieszka Sprycha, fot. M. Kraszewski/Powiat Legionowski, E. Kowalczyk, Z. Gruszka, A. Sprycha
Tablica Piotra Pawłowskiego

Rozmowa z Wojciechem Kowalczykiem, inicjatorem nadania imienia Piotra Pawłowskiego rondu w Legionowie, głównym specjalistą ds. osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Legionowo.

Agnieszka Sprycha: Rozmawiamy w przeddzień 58. urodzin Piotra Pawłowskiego, Twórcy Integracji (30 marca), a Ty, Wojtku, sprawiłeś mu szczególny, wręcz wiekopomny prezent. Dlaczego?

Wojciech Kowalczyk: Piotr Pawłowski jest bohaterem naszych czasów, patronem szerokiego ruchu integracji osób z niepełnosprawnościami w Polsce. Pamięć o nim jest bardzo ważna, ponieważ zmieniał Polskę w miejsce przyjazne dla osób z niepełnosprawnością. Razem z pamięcią o nim te wartości związane z dostępnością i - myśląc szerzej - integracją społeczną zawsze będą kultywowane w społeczeństwie. 

Nadanie imienia jakiejś ulicy, placowi, skwerowi itp. miejscom to skomplikowana procedura. Jak było w Legionowie? Od czego zacząłeś i jak krok po kroku poprowadziłeś to zadanie do szczęśliwego finału?

Zacząłem od przestudiowania źródeł prawa dotyczącego nadawania nazw - zarówno źródła prawa lokalnego, jak również prawa administracyjnego. To dało mi fundamenty prawne do petycji, wniosku, jak również starania się o tablicę pamięci. Nigdy nie zapomnę tej chwili szczęścia, gdy ukazała się Uchwała Rady Miasta Legionowo o nadaniu nazwy w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego.

Kim byli Twoi sprzymierzeńcy? Kto Ci pomógł najbardziej? Kogo zasługi warto podkreślić?

Od początku sprzymierzeńcem pomysłu był Pan Prezydent Miasta Legionowo. To człowiek od lat otwarty na niepełnosprawność i wdrażanie w Legionowie innowacji dla dostępności.

Czy pojawiły się jakieś problemy albo komplikacje po drodze?

Każda tak ważna i istotna sprawa zawsze może napotkać trudności, ale warto wtedy poszukać dróg do ich pokonania. Cel, jakim było nadanie nazwy, jest działaniem nowatorskim, dlatego dzięki rozmowie, dialogowi udało się wszystko przezwyciężyć.

Czuwałeś także nad oprawą uroczystości, listą gości, podsuwałeś swoje pomysły przy instalowaniu tablicy pamiątkowej, a nawet zaproponowałeś wypuszczenie gołębi w niebo. To jakby dodatkowe przesłanie…

Gołąb ma bardzo bogatą symbolikę. To symbol zapisany w kulturze, mający wiele cech, a jedną z nich jest odrodzenie. To pamięć o bohaterze, który pokojowo, przez skuteczną pracę, nie tylko zmieniał, ale i nadal zmienia w naszych sercach świat na lepsze.

Rondo jest wzorowo dostępne, jeśli chodzi o kwestie architektoniczne. Na pewno byłeś dla ekipy budowlanej kontrolerem jakości i testerem tego miejsca. Na co warto zwrócić uwagę, angażując się w likwidację barier w przestrzeni publicznej?

Trzeba należy pilnować jakości podczas budowy, ponieważ sednem każdej inwestycji jest poprawa jakości życia wszystkich mieszkańców i ludzi odwiedzających daną miejscowość. Przy dostępności miejsc publicznych zawsze warto zwrócić uwagę na wyzerowanie krawężników na przejściach dla pieszych.

Uroczyste nadanie imienia Piotra Pawłowskiego rondu u zbiegu ulic 3 Maja, Kopernika, Chopina i Siemiradzkiego to był początek 13. Dni Osób z Niepełnosprawnościami w Legionowie i Powiecie Legionowskim. Przygotowano wiele atrakcji, zwłaszcza dla dzieci i młodzieży. Opowiedz o tej legionowskiej tradycji.

Od wielu lat w ramach Dni Osób z Niepełnosprawnościami Miasta Legionowo i Powiatu Legionowskiego odbywa się wiele imprez kulturalnych, jak również o charakterze sportowym. To nie tylko Marsz Kolorowej Skarpetki, Kiermasz Świąteczny, ale również Przegląd Małych Form Scenicznych i Medialnych. Miasto to bowiem ludzie. Dlatego chciałbym podziękować za organizację wydarzenia odsłonięcia tablicy Prezydentowi Miasta Legionowo, Radnym Miasta, całemu Referatowi Kultury i Współpracy, a także Wydziałowi Gospodarki Komunalnej i wszystkim osobom zaangażowanym, w tym organizacjom pozarządowym.

Integracja obchodzi w tym roku swoje 30-lecie. Które z naszych działań cenisz najbardziej i dlaczego?

Integracja to organizacja, która od lat zmienia rzeczywistość Polski na lepsze. Najważniejsze co robi, to wdraża ideę integracji społecznej przez aktywność na rzecz samostanowienia i zatrudniania osób z niepełnosprawnościami.

Za Tobą spektakularny sukces jako aktywisty i głównego specjalisty ds. osób z niepełnosprawnościami w urzędzie miasta. Jakie cele stawiasz sobie na najbliższe miesiące i lata, także prywatne? Czym się teraz zajmiesz?

Zamierzam robić badania naukowe i pisać artykuły naukowe. Mam wiele pomysłów co do wdrażania w życie różnych obszarów badawczych i ciągłą ciekawość świata. Zmieniającego się świata, który nas wszystkich otacza. 

Zatem jeszcze nie raz zagościsz w mediach Integracji. Dziękujemy!


Wojciech Kowalczyk – aktywista, specjalista ds. zarządzania, psycholog biznesu, główny specjalista ds. osób z niepełnosprawnościami w Urzędzie Miasta Legionowa. Inicjator nadania rondu w Legionowie imienia Piotra Pawłowskiego – Twórcy Integracji. Zaangażowany w działania na rzecz refundacji leku o nazwie Spinraza dla chorych na SMA (rdzeniowy zanik mięśni), na co choruje od urodzenia.

W 2019 r. zwyciężył w Konkursie „Człowiek bez barier” i równocześnie zdobył w nim Nagrodę Publiczności. W październiku br. został laureatem przyznawanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego Nagrody im. Jana Rodowicza „Anody” w kategorii „Całokształt dokonań”.


Galeria zdjęć z wydarzenia odsłonięcia pamiątkowej tablicy Piotra Pawłowskiego Twórcy Integracji, przy rondzie Jego imienia dostępna jest TUTAJ.

 

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas