Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

MZ: premier poprosił rzecznika pacjentów o szczególną opiekę m.in nad kobietami i osobami z niepełnosprawnościami

09.04.2024
Autor: PAP, fot. pexels
Premier Donald Tusk zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta, aby szczególną opieką otoczył kobiety, w tym kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami - poinformowała w niedzielę ministra zdrowia Izabela Leszczyna w wystąpieniu z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 
"Rzeczywiście, prawo do zdrowia, prawo do opieki zdrowotnej jest gwarantowane wszystkim nam w Polsce przez art. 68. naszej konstytucji. Pacjent w procesie leczenia ma prawo do zachowania intymności, poufności, ma prawo do tego, aby zachować własną godność. Jeśli kiedykolwiek wasze prawa zostaną naruszone możecie zwrócić się do Rzecznika Praw Pacjenta" - przypomniała szefowa resortu zdrowia.
 
Ministra poinformowała, że "premier Donald Tusk zwrócił się do Rzecznika Praw Pacjenta, aby szczególną opieką otoczył kobiety, w tym kobiety w ciąży, dzieci, osoby starsze i osoby z niepełnosprawnościami".

Infolinia

"Przez 24 godziny czynna jest infolinia (tel. 800 190 590) na którą możecie ze swoimi problemami dzwonić do Rzecznika Praw Pacjenta" - podkreśliła Leszczyna.
 
Zaznaczyła, że "Moje zdrowie, moje prawo" to dobre hasło, ale chciałaby dodać do niego to, o czym mówi Hipokrates w swojej przysiędze: "lepiej zapobiegać niż leczyć".
 
"To znaczy, że bardzo ważna jest profilaktyka, a profilaktyka to badania, które staramy się poszerzać jak najbardziej i niebawem dużo większy pakiet badań profilaktycznych będzie dostępny dla każdej i każdego z was, ale profilaktyka to także nasz pacjencki obowiązek. Dbajcie o swoje zdrowie, dbajcie o siebie na wzajem. Wszystkiego dobrego" - podsumowała Leszczyna.
 
7 kwietnia obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia, przypadający w rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi "Moje zdrowie, moje prawo". Ma ono przypominać o tym, że każdy człowiek ma prawo do dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacji i informacji.
 
 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • Kiedy?
    Dynia
    12.04.2024, 11:58
    Kiedy wreszcie będą dostępni ginekolodzy?! Wszyscy tylko gadają a nikt nic nie robi. Towarzystwo wzajemnej adoracji. Do tego cenzurujecie i usuwacie komentarze.!
    odpowiedz na komentarz
  • Rzecznik Praw Kogo?
    Dorota
    09.04.2024, 21:37
    Już od 2013 roku zabiegałam o wsparcie RPP w sprawie zmian systemowych dla polskich ozdrowieńców z choroby nowotworowej w wieku powyżej 24 lat, mające na celu umożliwienie takim osobom wielospecjalistyczne przebadanie i leczenie w warunkach szpitalnych z powodu odległych powikłań. Pomocy w moich postulatach nie otrzymałam. Od dziesięcioleci jestem pomiatana od jednej poradni specjalistycznej do drugiej, a ponieważ zalecono mi łażenie do kilkunastu poradni specjalistycznych i na badania ambulatoryjne, zniszczono mi studia, zniszczono mi możliwość zarobkowania, zniszczono mi życie osobiste, zniszczono mojej mamie emeryturę którą teraz ma za niską żeby sama się utrzymać. Rzecznik Praw Pacjenta jakoś nie chciał pomóc załatwić hospitalizacji np. na oddziale chorób wewnętrznych, a lekarze nie chcą mnie tam skierować ponieważ NFZ rozlicza się ze szpitalami przez ryczałt, i lekarze wolą zniszczyć życie takim ludziom jak ja i moja matka, niż ponieść za takie przebadanie i leczenie jakiekolwiek straty finansowe. Obecnie jestem wentylowana mechanicznie od 8 do 16 godzin w domu gdyż rozpoznano u mnie przewlekłą niewydolność oddechową, której objawy podawałam już w pismach do Rzecznika. Omal mnie nie doprowadzono do śmierci wysiłkiem fizycznym jaki na mnie nałożono w związku z koniecznością odbywania wizyt i badań ambulatoryjnych od kilku do kilkunastu dni roboczych każdego miesiąca. Wymusza się na niepełnosprawnych, ciężko chorych ludziach, znoszenie potwornych cierpień, po to chyba żeby ostatecznie uznali że nie są w stanie tego dłużej znieść i żeby rezygnowali z leczenia. Kasa w systemie zostanie, będzie można jej użyć np. na podwyżki dla lekarzy, którzy muszą zarabiać najwięcej ile się da, a chorzy w tym czasie mają zostać żebrakami w Fundacjach. Rzecznik Praw Pacjenta to dla mnie jedno wielkie rozczarowanie i strata czasu.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas