Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Ucho drukowane w 3D, które odbiera fale radiowe

20.12.2014
Autor: Dorota Wiankowska
Źródło: www.focus.pl
Anatomiczny model ludzkiego ucha/ sxc.hu

Połączenie biologii i elektroniki daje coraz bardziej zadowalające rezultaty w kontekście niepełnosprawności.

Pisaliśmy już o metodzie drukowania gałek ocznych w 3D. Trójwymiarowy druk znajduje również zastosowanie w przypadku narządów słuchu. Naukowcy z Princeton University stworzyli bioniczne ucho, które posiada niezwykłe możliwości. „Słyszy” fale radiowe, których częstotliwości są nie do wychwycenia przez naturalne ludzkie zmysły.

Bioniczna przyszłość

Jak twierdzi jeden z badaczy Michael McAlpine urządzenie prezentuje nowoczesne podejście do rozwoju biologii. Coraz bardziej pewne jest, że w przyszłości nauka ta będzie ściśle związana z odkryciami w dziedzinie elektroniki. Żywe tkanki ludzkie będą łączone z urządzeniami elektronicznymi w celach medycznych. Niedługo bioniczne ucho ma zastąpić aparaty słuchowe. Łączące elektronikę z żywymi tkankami wydają się być rozwiązaniem wielu problemów wynikających z niepełnosprawności.

Więcej o bionicznych narządach w artykule „Bioniczne organy są szansą na pokonanie niepełnosprawności?”  oraz „Nowa dłoń z drukarki 3D”.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • ucho
    Aneta
    20.01.2015, 07:21
    Wieści jakiś przełom nastąpił w dziedzinie słuchu,dla osób z aparatami. Ja noszę od 8 lat i w dalszym ciągu nie mogę ich zaakceptować. Chciałbym być pierwsza żeby mi je założyli.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas