Rodzinny kapitał opiekuńczy z ZUS a rodzice z Opolszczyzny
W pierwszym kwartale br. do opolskiego ZUS-u wpłynęło ponad tysiąc wniosków o przyznanie świadczenia: Rodzinny Kapitał Opiekuńczy. W tym czasie ZUS przekazał rodzicom na ten cel ponad 11,5 mln złotych. Świadczenie przysługuje bez względu na dochód w rodzinie.
Najchętniej po tysiąc złotych miesięcznie
Świadczenie rodzinny kapitał opiekuńczy ma na celu wspieranie rodziców z małymi dziećmi. Działa od początku 2022 r. Przysługuje na drugie i kolejne dziecko w rodzinie, jeśli jesteś matką dziecka, jesteś ojcem dziecka, przyjąłeś dziecko na wychowanie i wystąpiłeś do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia i dziecko wspólnie z tobą mieszka oraz utrzymujesz je.
W ubiegłym roku rodzice z województwa opolskiego złożyli ponad 4,4 tys. elektronicznych wniosków o ten rodzaj wsparcia, a ZUS na rachunki bankowe rodziców z regionu przekazał blisko 49,5 miliona złotych.
- To jak długo i w jakiej wysokości ZUS będzie wypłacał kapitał opiekuńczy zależy od opcji jaką wskażą we wniosku rodzice czyli albo w wysokości 500 złotych przez dwa lata albo po 1000 złotych przez rok. Na przykład w minionym roku w zdecydowanej większości, bo w ponad 3,3 tysiącach wniosków rodzice wybrali wariant po tysiąc złotych przez 12. miesięcy – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.
Podobny trend widać w skali całego kraju. Na koniec 2023 r. roku na nieco ponad 194 tys. obsługiwanych wniosków przez ZUS, w prawie 149 tys. z nich rodzice wskazali opcję wypłaty kapitału w wyższych porcjach finansowych ale wypłacanych przez Zakład w krótszym okresie (tj. po 1 tys. zł przez 12 miesięcy).
Rodzinny kapitał opiekuńczy przysługuje rodzicom od pierwszego dnia miesiąca, w którym dziecko ukończyło 12. miesiąc życia, do ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dziecko ukończy 3. lata. Pieniądze w ramach RKO są przekazywane przez ZUS co miesiąc w formie bezgotówkowej, na wskazany przez rodziców numer rachunku bankowego.
Jak złożyć wniosek
Wniosek i załączniki do wniosku zainteresowani tym świadczeniem mogą składać wyłącznie w postaci elektronicznej za pomocą:
- Platformy Usług Elektronicznych (PUE) Zakład Ubezpieczeń Społecznych;
- systemu teleinformatycznego banków krajowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych świadczących usługi drogą elektroniczną
- portalu informacyjno-usługowego utworzonego przez ministra właściwego do spraw rodziny,
- posługując się bezpłatną aplikacją mZUS.
Jeśli ZUS przyzna rodzinny kapitał opiekuńczy to nie wyda decyzji, ale informację w tej sprawie rodzic otrzyma na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na adres podany we wniosku. Również wtedy, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia. Jeżeli wniosek był złożony przez bank albo portal Emp@tia, a rodzic nie miał profilu na PUE ZUS, to ZUS założy taki profil na podstawie danych z wniosku o rodzinny kapitał opiekuńczy.
ZUS wyda decyzję w sprawie rodzinnego kapitału opiekuńczego tylko gdy odmówi przyznania świadczenia, uchyli prawo do rodzinnego kapitału opiekuńczego, nastąpi zmiana wysokości rodzinnego kapitału opiekuńczego oraz gdy rodzinny kapitał opiekuńczy pobrano nienależnie.
ZUS doręczy taką decyzję wyłącznie w postaci elektronicznej – na profil wnioskującego na PUE ZUS. Od decyzji można odwołać się do prezesa ZUS w ciągu 14 dni od doręczenia decyzji. Od decyzji prezesa ZUS przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od jej doręczenia.
Komentarze
brak komentarzy
Dodaj komentarz