Światowy Dzień Świadomości Dostępności
Od 2012 r. w trzeci czwartek maja obchodzony jest Światowy Świadomości Dostępności (ang. Global Accessibility Awareness Day – GAAD). Ten dzień szczególnie poświęcony jest dostępności cyfrowej. W tym roku przypada na 16 maja.
Światowy Dzień Świadomości Dostępności poświęcony jest edukowaniu na temat dostępności cyfrowej. Ma służyć podkreśleniu tego, jak istotne jest upewnienie się, że strony internetowe, media społecznościowe, filmy i teksty audio dostępne są dla każdego.
Z ustawy o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych wynika, że zapewnienie dostępności cyfrowej jest to obowiązek prawny. Obowiązek ten jest jednak również szansą na dotarcie do różnorodnej grupy użytkowników, w tym osób z niepełnosprawnościami.
Początki
Idea Światowego Dnia Świadomości Dostępności postawała w 2011 roku. Upowszechniła się za sprawą posta opublikowanego przez Joe’a Devon, programistę z Los Angeles.
- Uważam, że ważniejsze jest by strona internetowa była dostępna niż ładna. Dla niektórych ludzi dostępny Internet robi gigantyczną różnicę – pisze na swojej stronie Joe Devon.
- Stwórzmy Światowy Dzień Świadomości Dostępności. Przynajmniej podczas tego dnia web developerzy z całego świata będą działać na rzecz podniesienia świadomości na temat tego, jak tworzyć dostępne strony internetowe – dodaje.
Jego post został odkryty przez Jennison Asuncion specjalistę od spraw dostępności i od tego wszystko się zaczęło.
Dostępność cyfrowa
Światowy Dzień Świadomości Dostępności to czas edukowania na temat dostępności cyfrowej. Firmy oraz web-developerzy mają upewnić się, że ich media dostępne są dla każdego, również dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu, lub ruchową.
We współczesnym świecie Internet jest medium, bez którego nie da się funkcjonować. Dlatego coraz bardziej oczywista staje się konieczność zapewnienia dostępności cyfrowej dla osób z niepełnosprawnościami. Bycie wykluczonym z przestrzeni cyfrowej jest równoznaczne z wykluczeniem z wielu sfer życia: edukacyjnej, informacyjnej, a nawet zdrowotnej, jako że wiele placówek medycznych ma teraz strony internetowe i prowadzi rejestracje on-line.
ABC Dostępności
Z okazji Światowego Dnia Świadomości Dostępności przypominamy serię stworzonych przez nas artykułów pt. „ABC Dostępności”.
Można w nich przeczytać m.in. jak tworzyć tekst łatwy do czytania i zrozumienia (ang. easy to read - ETR), tak by publikowane w Internecie treści były dostępne dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.
Można również dowiedzieć się więcej na temat tego jak tworzy się audiodeskrypcję oraz w jaki sposób można zapewnić na swojej stronie odpowiedni kontrast, tak by była ona dostępna dla osób słabowidzących.
Komentarze
brak komentarzy
Polecamy
Co nowego
- Rusza głosowanie na najlepszego i najpopularniejszego sportowca 2024 roku – tegoroczne #Guttmanny nadchodzą
- Seniorzy w artystycznym żywiole
- Wspólna lekcja wrażliwości. Premiera spektaklu „Brzydkie Kacząko”
- Jak muzyka pomaga przebodźcowanym dzieciom? Ciekawe wyniki badań z polskich przedszkoli
- Nawet 30 kilometrów do ginekologa? Nierówny dostęp do ginekologów w Polsce - jak miejsce zamieszkania łączy się z jakością życia Polek?
Dodaj komentarz