Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Program: „Pomoc młodym osobom z niepełnosprawnością”

24.05.2024
Autor: Inf. pras; fot. pexels
kobieta pociesza nastolatka z głową opartą na rękach

Towarzystwo Pomocy Młodzieży kontynuuje realizację programu „Pomoc młodym osobom z niepełnosprawnością” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w okresie 1.04.2024r-31.03.2025r.

O programie

Program skierowany jest do osób w wieku 18-35 lat, posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności, którym problemy wynikające z niepełnosprawności utrudniają funkcjonowanie w zakresie: edukacji, aktywności zawodowej, pełnienia ról życiowych, zawierania i utrzymywania relacji, uczestnictwa we wszystkich sferach życia społecznego. Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału i informują, że są jeszcze wolne miejsca w programie. Niestety, ale dla osób z umiarkowanym lub znacznym stopniem niepełnosprawności. 

Odbiorcy programu

Organizatorzy do programu zapraszają osoby, które:

  • chcą tworzyć lepsze relacje z ludźmi;
  • chcą lepiej radzić sobie w sprawach codziennych;
  • potrzebują wsparcia w powrocie do zdrowia emocjonalnego.

Program skierowany jest do osób niepełnosprawnych z trudnościami adaptacyjnymi, emocjonalnymi i psychicznymi

Warunki skorzystania z oferty

  • wiek 18 – 35 lat;
  • posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (orzeczenie o stopniu niepełnosprawności lub orzeczenie lekarza orzecznika ZUS lub orzeczenie o grupie inwalidzkiej);
  • norma intelektualna;
  • zamieszkanie na terenie woj. mazowieckigo.

Cele projektu

Celem projektu jest rehabilitacja odbiorczyń i odbiorców projektu zmierzająca w kierunku usamodzielnienia się, zaistnienia w lokalnym życiu społecznym, nawiązania satysfakcjonujących więzi z ludźmi, dokonania zmian w postrzeganiu siebie i swoich możliwości.

Poprzez tworzenie bezpiecznego i twórczego środowiska społecznego odbiorczynie i odbiorcy projektu mają możliwość uczenia się tego, jak wyjść z izolacji, jak budować i utrzymywać relacje z ludźmi, odnajdywać swoje mocne strony i zasoby, rozwijać nowe umiejętności. Każda osoba uczestnicząca w projekcie podczas spotkań konsultacyjnych może wraz z terapeutką/tą ustalić swój Indywidualny Plan Działania zgodnie z potrzebami osobistymi, stanem zdrowia i możliwościami projektu.

Miejsce działań

Działania są prowadzone w siedzibie TPM w Warszawie przy ul. Nowolipki 2

Oferta projektu

Osoby zgłaszające się do udziału w projekcie mogą nieodpłatnie skorzystać z bogatej i odpowiadającej na ich potrzebny ścieżki wsparcia

W zależności od potrzeb proponujemy skorzystanie z:

  • indywidualnej pomocy psychologicznej (terapia,interwencja, poradnictwo);
  • wsparcia grupowego:

- grupy wsparcia;

- grup terapeutycznych;

  • warsztatów psychoedukacyjnych z zakresu umiejętności społecznych i arte terapii;
  • konsultacji rodzinnych i terapii rodzinnej.

Indywidualna pomocy psychologiczna (interwencja, poradnictwo, terapia)

Beneficjeci projektu otrzymują wsparcie psychologiczne długo lub krótkoterminowe w zależności od potrzeb, mająca na celu m.in. poprawę funkcjonowania społecznego, naukę konstruktywnych sposobów radzenia sobie z emocjami, stresem. Korzystający z tej formy wsparcia pracują nad zwiększeniem samodzielności w życiu codziennym i polepszeniem funkcjonowania w kontaktach z ludźmi.

Grupowe wsparcie psychologiczne

Przeznaczone jest dla młodych osób z trudnościami w kontaktach z innymi i w codziennym funkcjonowaniu, praca nastawiona jest na naukę umiejętności społecznych. Celem spotkań jest poznawanie siebie i innych, poznawanie swoich zasobów i ograniczeń, rozwój zasobów, przepracowywanie lęków, barier i trudności związanych z kontaktem z innymi ludźmi, uczenie się wyrażania siebie – swoich uczuć, potrzeb, przekonań, uczenie się stawiania i obrony swoich granic. Na spotkaniach grupowych prowadzona jest praca nad zmianą doświadczanych trudności, praca w kierunku wzmacniania konstruktywnych strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami na poziomie emocjonalnym i funkcjonalnym.

Warsztaty psychoedukacyjne

Zajęcia odbywają się w weekendy, są realizowane w oparciu o aktywne techniki pracy z grupą: techniki Gestalt, psychodramy, scenki, pracę w małych grupach, na forum, dyskusje, artystyczne formy itp.

Przykladowe zagadnienia: radzenie sobie ze stresem, skuteczna realizacja celów i zadań życiowych, współpraca w grupie, budowanie pozytywnej samooceny, rozwój kreatywności, autoprezentacja itp.

Wsparcie psychologiczne rodzinne

Jest to forma wsparcia skierowana bezpośrednio do i dla beneficjentów przy współudziale rodziców, opiekunów lub współmałżonków. Rehabilitacja psychiczna i społeczna, jak wskazuje kilkunastoletnie doświadczenie naszych terapeutów, często nie jest możliwa bez wsparcia rodziny czy otoczenia. Terapia rodzin i konsultacje rodzinne prowadzą do poprawy i uzdrowienia relacji i komunikacji między beneficjentami, a poszczególnymi członkami w rodzinie.

Szczegółowe informacje i zapisy

Towarzystwo Pomocy Młodzieży

ul.Nowolipki 2, 00-160 Warszawa www.tpm.org.pl, tpm@tpm.org.pl

tel. 508 350 320

Procedura zgłaszania i przyjmowania uczestników do udziału w projekcie

Osoby zainteresowane udziałem w projekcie prosimy o kontakt telefoniczny w godzinach 10.00 – 15.00 lub maila na adres zapisy@tpm.org.pl. Zostanie umówione spotkanie konsultacyjne, kwalifikujące do projektu.

Informacje o organizatorach projektu

Towarzystwo Pomocy Młodzieży jest organizacją pozarządową istniejącą od 1989 roku, której celem jest pomoc psychologiczna młodym osobom i rodzicom w rozwiązywaniu problemów, towarzyszenie im oraz wspieranie w trudnych sytuacjach życiowych w domu, szkole, pracy, środowisku rówieśniczym. Organizacja podejmuje się bezpośrednim, różnorodnym działaniom terapeutycznym, ukierunkowanym na pełny rozwój młodego człowieka w zakresie funkcjonowania emocjonalnego i kontaktów interpersonalnych.

Zespół TPM tworzą psychoterapeuci/tki posiadający wieloletnie doświadczenie w pracy z młodymi ludźmi i ich rodzinami, od kilku lat realizujemy programy przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością. Nasze stowarzyszenie jest organizacją rozwijającą się i realizującą dużą liczbę projektów. 

Projekt współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas