Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niewidomi będą mogli dotykać zabytki

11.01.2008
Źródło: Gazeta Wyborcza Wrocław

Wkrótce przed zabytkowym, wrocławskim ratuszem pojawi się miniaturka budynku. Pomoże ona osobom niewidomym, przez dotyk, wyobrazić sobie wygląd historycznego obiektu.

Na zdjęciu: wrocławski rynekNa pionierski w skali kraju pomysł wpadli członkowie Wrocławskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych. Chcą stworzyć miniaturki, w skali 1:100 najważniejszych zabytków w mieście. Jako pierwszy swoją kopię będzie miał późnogotycki ratusz. Pojawi się ona obok pierwowzoru już w maju.

Prace nad udogodnieniami dla turystów mających problemy ze wzrokiem, wspiera Polski Związek Niewidomych. Przygotowuje on opisy zabytkowych obiektów w alfabecie Braille'a.

Mamy już treść opisów. Teraz chcemy skonsultować to z muzealnikiem - mówi Adam Ćwikła, dyrektor PZN-u.

W kolejce do zminiaturyzowania czeka między innymi kompleks kościelny Ostrów Tumski, kościół Świętego Krzyża, kamieniczki Jaś i Małgosia, Most Grunwaldzki oraz budynek Muzeum Narodowego.

Na razie nie wiadomo z jakiego materiału zostaną wykonane miniatury. Padła propozycja, aby użyć do ich wykonania materiałów szlachetnych, ale czy to ma jakieś uzasadnienie? - zastanawia się Katarzyna Hawrylak - Brzezowska, miejski konserwator zabytków.

Pozytywnie inicjatywę przyjęli najbardziej zainteresowani.

Uważam, że pomysł wybudowania miniatur wrocławskich zabytków jest świetny. Na pewno z tego skorzystam. Aczkolwiek boję się, że będę jednym z nielicznych. Bardziej zainteresują się tym osoby widzące, traktując to jako ciekawostkę – uważa słabowidzący Adam Kuchta.

Oprac.: Redakcja

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy Twoim zdaniem dzieci powinny wrócić do szkoły we wrześniu?

Biuletyn

Wspierają nas