Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Studentom będzie łatwiej

18.01.2008
Źródło: Gazeta Wyborcza Kraków

Uniwersytet Jagielloński otworzył  najnowocześniejsze w kraju centrum nauki dla niepełnosprawnych studentów.

Znajdująca się przy ulicy Retoryka pracownia, to najnowocześniejsze laboratorium multimedialne do nauki języków obcych w Polsce, które ma na celu pomóc w kształceniu osób niepełnosprawnych na tym samym poziomie, co pozostałych studentów.

Z zajęć prowadzonych w pracowni korzystają nie tylko osoby niesłyszące, ale także niewidome lub słabowidzące oraz studenci z innymi rodzajami niepełnosprawności. W sumie blisko 400 osób. Na razie uczą się angielskiego, ale uczelnia przymierza się także do wprowadzenia innych języków.

Studenci zamiast w ławkach  siedzą przy stole w kształcie podkowy, dzięki temu dobrze widzą siebie nawzajem i mogą odczytywać wyrazy z ruchu ust. Przy każdym stanowisku miga dioda. Kiedy zapali się na czerwono to znak, że nauczyciel wzywa do odpowiedzi lub czas skończyć wykonywanie ćwiczenia. Nad głowami studentów biegnie ukryta w ścianie specjalna pętla wzmacniająca dźwięki w aparatach słuchowych. Nowe słówka, dialogi wyświetlane są na ogromnej interaktywnej tablicy. Lektor może po niej pisać specjalnym pisakiem, pokazać materiał z książki lub połączyć się z internetem i wyświetlić potrzebne zdania, obrazki lub wykres. Po lekcji wszystko, co znalazło się na tablicy można zapisać na komputerze i na przykład rozesłać do studentów mailem.

Oprócz pomieszczenia do nauki języków, w centrum znajduje się też pracownia komputerowa wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i specjalistyczne oprogramowanie wspomagające słabowidzących studentów oraz  powiększalnik, który pozwala obejrzeć na ekranie komputera dowolny tekst. Notatki z wykładów, książki można wydrukować w drukarce brajlowskiej. Wykresy z łatwością  można zmienić na brajla  za pomocą specjalnej wygrzewarki, która w ciągu kilku sekund uwypukla na kartce zapisane czarnym kolorem znaki lub symbole.

Największą dumą pracowników biura ds. osób niepełnosprawnych jest jednak jedyny w Polsce, robiony na specjalne zamówienie komputer, który przetwarza tekst na pismo brajlowskie, a gdy student palcami przesuwa po wyrazach pokazujących się na podkładce przypominającej klawiaturę, komputer na głos odczytuje słowa.

Urządzenie pracowni do nauki języków kosztowało uczelnię 100 tys. zł, sprzęt i oprogramowanie w drugiej pracowni kolejne 200 tys. Udało się to w dużej mierze dzięki środkom z Unii Europejskiej. W centrum studenci mogą nie tylko uczestniczyć w zajęciach, ale także przetwarzać materiały do nauki i korzystać z pomocy jednego z 10 konsultantów.

Oprac.: Bartosz Remin

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas