Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niedosłuch a orzeczenie o niepełnosprawności

16.01.2015
Autor: Katarzyna

PYTANIE

Czy w niedosłuchu lewego ucha 48 db, prawego mniej, można ubiegać się o orzeczenie o niepełnosprawności dla dziecka 12-letniego w celu otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego? Jest po 2 zabiegach a słuch się pogarsza. Często ma zapalenie ucha środkowego. Leczę ją od 4. roku życia.

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

Zasady wydawania orzeczeń o niepełnosprawności reguluje Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Nie ma katalogu schorzeń uprawniających do wydania orzeczenia o niepełnosprawności. Dlatego nie jest możliwe stwierdzenie, czy dysfunkcja Pani dziecka uprawnia do uzyskania orzeczenia. Przy wydawaniu orzeczenia bierze się pod uwagą zaświadczenie lekarskie, zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką znajduje się dziecko, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności, a także ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego - zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji.

Proponujemy złożenie wniosku w Miejskim/Powiatowym Zespole Orzekania o Niepełnosprawności o wydanie orzeczenia o niepełnosprawności.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas