Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bezpłatne kursy dla niepełnosprawnych kierowców

12.02.2008
Źródło: Biuro prasowe PZU S.A.

Startuje program bezpłatnych kursów samochodowych dla niepełnosprawnych. Organizatorem przedsięwzięcia jest Fundacja Aktywnej Rehabilitacji. Program wsparł finansowo PZU SA.

Na zdjęciu: Samochód przystosowany do potrzeb ONCelem kursów jest zwiększenie mobilności osób niepełnosprawnych, ułatwienie im podjęcia nauki, podnoszenia własnych kwalifikacji, zdobycia pracy i dojazdu do obiektów użyteczności publicznej.

Każdy kurs trwa trzy tygodnie i kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Siedlcach. Wskaźnik zdawalności jest bardzo wysoki, bliski 100%. Jest tak przede wszystkim dzięki zastosowaniu zindywidualizowanego podejścia do kursantów. Na jednego instruktora przypada tylko trzech uczestników i każdy kursant może skorzystać z takiej ilości jazd, jakiej potrzebuje, by poczuć się pewnie za kierownicą.

Już można zapisywać się kursy, im wcześniej tym lepiej, bo jest wielu chętnych. Na rok 2008 zaplanowanych jest 7 kursów podstawowych i 2 doszkalające. Pierwszy odbędzie się w marcu, ostatni na przełomie października i listopada. – mówi Elżbieta Głogowska, prezes Fundacji Aktywnej Rehabilitacji i tłumaczy – Zdecydowaliśmy się na podjęcie działań w tym zakresie, ponieważ na podstawie wieloletnich doświadczeń stwierdziliśmy, że problemy ze sprawnym przemieszczaniem się z miejsca na miejsce są dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich jednym z istotnych czynników ograniczających ich aktywność.

Kursy są prowadzone w trybie stacjonarnym. Odbywają się w jednym miejscu – w Zespole Szkół Rolniczych, w Miętnem koło Garwolina, 60 km od Warszawy. Na wybór tego ośrodka złożyło się, poza jego dogodnym centralnym położeniem, szereg czynników. Jest to duży ośrodek w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, z wygodnym internatem, salami wykładowymi wyposażonymi w nowoczesny sprzęt komputerowy z profesjonalnym programem do nauki i rozwiązywania testów na prawo jazdy oraz z własnym placem manewrowym. Uczestnicy kursów mogą w nim dodatkowo korzystać z obiektów sportowych, basenu, siłowni i sali gimnastycznej.

Zdecydowaliśmy się na wsparcie programu, gdyż dla wielu niepełnosprawnych prowadzenie samochodu jest jednym z podstawowych warunków stwarzających możliwość wejścia w aktywne życie. PZU współpracuje z Fundacją Aktywnej Rehabilitacji od ponad 12 lat i wspiera liczne programy pozwalające na aktywizację osób niepełnosprawnych od kursów komputerowych, przez naukę sprawnego posługiwania się wózkiem aż po kursy samochodowe  – mówi Michał Witkowski, rzecznik prasowy PZU SA.

Z kursów samochodowych FAR mogą skorzystać osoby po urazach rdzenia kręgowego, poruszające się na wózkach inwalidzkich, które mają orzeczenie o niepełnosprawności i wcześniej brały udział w podstawowych elementach programu Fundacji, obozach lub zajęciach regionalnych.

W ciągu 1,5 roku z programu skorzystały 152 osoby z całego kraju. Dla uczestników kursy są bezpłatne. Kursanci ponoszą jedynie koszty badań lekarskich, dojazdu na kurs oraz egzaminu. Fundacja pokrywa koszty zakwaterowania i wyżywienia uczestników, wynagrodzeń dla instruktorów, wynajmu obiektów do nauki jazdy i szkoleń teoretycznych, materiałów szkoleniowych i promocyjnych oraz paliwa do samochodów wykorzystywanych do jazd treningowych w trakcie kursu.

Program finansowany jest ze wsparcia PZU S.A. oraz środków z programu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON). – Bez wsparcia PZU SA nie moglibyśmy skorzystać ze środków PFRON, co byłoby równoznaczne z niemożnością realizacji naszego programu – dodaje Elżbieta Głogowska. – Jest to pomoc tym cenniejsza, że dla Funduszu finansowanie działań na rzecz osób niepełnosprawnych jest podstawowym celem, a PZU SA czyni to kierowane jedynie poczuciem odpowiedzialności społecznej
i chęcią niesienia pomocy.

Aby skorzystać ze wsparcia, osoby niepełnosprawne powinny skontaktować się z biurem regionalnym FAR. W Warszawie mieści się ono przy ul. Inspektowej 1, 02-711 Warszawa, tel. 0- 22 642 22 91.

Szczegóły dotyczące programu i terminarza kursów można znaleźć na stronie internetowej  http://www.far.org.pl/

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy marihuana lecznicza powinna być dostępna dla pacjentów w Polsce?

Biuletyn