Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Zapytanie w sprawie zatrudniania osób niepełnosprawnych

20.01.2015
Autor: Daniel

PYTANIE

Mam taki problem, jestem osobą niepełnosprawną od urodzenia, posiadam orzeczenie o niepełnosprawności w stosunku umiarkowanym. Od 9 lat pracuję jako pracownik ochrony. Mieszkam w W. [do wiadomości redakcji], w takiej miejscowości osoby niepełnosprawne maja szansę pracować jako sprzątaczka lub ochroniarz. Od nowego roku jestem już bez pracy, bo tutaj najlepsze: jak chcę pracować, mam sobie załatwić symbol P do orzeczenia, to znaczy, że mam zacząć się leczyć psychiatrycznie i wystąpić o wpisanie mi przez komisie do orzeczenia tego symbolu. Tutaj zapytam, czy w ochronie mogą pracować ludzie leczący się u psychiatry w godz. nocnych oraz tak jak ja w Urzędzie Państwowym? Czy to aby naprawdę prawdziwe, czy jest coś takiego możliwe? W sumie wiem, że jest, bo pracownicy, z którymi pracuję, już takie orzeczenia mają. Jedni załatwili, drudzy faktycznie leczą się. I co mają zrobić ludzie tacy jak ja? Jestem chory naprawdę.

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Zgodnie z  przepisami, pracownik może być zatrudniony, jeśli lekarz medycyny pracy wyda zaświadczenie o zdolności do pracy na określonym stanowisku. Zatem jeśli lekarz medycyny pracy wyda ww. zaświadczenie, to także osoba ze schorzeniami psychicznymi może być zatrudniona. Być może praktyka pracodawcy, o której Pan wspomniał, wynika z systemu dofinansowań, jakie otrzymuje pracodawca zatrudniający osoby z niepełnosprawnością. Z tytułu zatrudniania osoby ze schorzeniami psychicznymi jest wyższa kwota dofinansowania.

Jeśli jedynym powodem rozwiązania umowy o pracę był rodzaj dysfunkcji, jaką Pan ma, to jest to dyskryminacja, a zatem niezgodne z prawem w takiej sytuacji można zwrócić się do sądu pracy. W tej sprawie warto zasięgnąć porady prawnika.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas