Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kluby za nowelizacją ustawy o rehabilitacji

27.11.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna
Mężczyzna stoi przy maszynie do pakowania książek

Kluby parlamentarne na posiedzeniu Sejmu 26 listopada br. poparły nowelizację ustawy o rehabilitacji, która ma wejść w życie 1 stycznia 2015 r. - Nowelizacja ta jest niezbędna, gdyż dostosowuje polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej – podkreślił Sławomir Piechota.

Łagodniejsze warunki uzyskania przez pracodawcę dofinansowania do zatrudnienia pracownika z niepełnosprawnością, zwrot kosztów zatrudnienia asystenta pomagającego w pracy osobie niepełnosprawnej czy szkolenie dla niego – to niektóre z projektowanych zmian w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Pisaliśmy o nich tutaj.

Kluby poparły zmiany, jednak według Zofii Popiołek (Twój Ruch) nowelizacja ta, choć konieczna, jest niewystarczająca, gdyż działania wobec osób z niepełnosprawnością winny mieć dużo szerszy zasięg.

– Poprzemy nowelizację, ale czekamy także na inne obiecane przez rząd zmiany oraz na realizację wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. świadczenia pielęgnacyjnego (wyrok z 21 października br. – przyp. red.) – mówiła z sejmowej mównicy posłanka Beata Mazurek (PiS).

Poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, przypomniał, że nowelizacja ta jest niezbędna, gdyż dostosowuje polskie prawo do wymagań Unii Europejskiej.

Trwają rozmowy

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, odpowiadając na pytania posłów z innych obszarów dotyczących osób z niepełnosprawnością, przyznał, że dialog w ramach okrągłego stołu trwa i w wielu przypadkach nie jest łatwy. – Oczekiwania finansowe środowiska nie mieszczą się w naszych możliwościach. Orzeczenie Trybunału musi wypełnić te oczekiwania, także w kwestii finansowej – mówił minister. Dodał, że sam jest zwolennikiem różnicowania świadczeń dla osób z niepełnosprawnością, nawet w obrębie tego samego stopnia niepełnosprawności.

Zaznaczył, że sam odpowiedzialny jest jedynie za zespół ds. orzecznictwa w ramach okrągłego stołu. – W tym obszarze mamy konkretne propozycje rozstrzygnięć – zapowiedział.

Równocześnie zaprzeczył medialnym doniesieniom o braku środków na realizację wydawania kart parkingowych przez zespoły ds. orzekania. – W ostatnim czasie zasililiśmy zespoły kwotą 16 mln zł. Mamy świadomość, że ta sprawa wywołuje dużo emocji, dlatego ją monitorujemy, przesyłamy interpretację zespołom, aby ułatwiać realizację tego zadania – mówił pełnomocnik rządu.

Podkreślił także, że art. 33 ustawy okołobudżetowej wskazuje na to, że środki winny iść do szkół za konkretnym uczniem z niepełnosprawnością – tak, aby szkoły mogły w pełni realizować orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznych. Jarosław Duda nie odniósł się do pytania posła Tadeusza Tomaszewskiego (SLD), czy jest szansa, by w ciągu przyszłego roku PFRON przeznaczył więcej środków na realizację przez samorządy indywidualnych programów wsparcia dla osób z niepełnosprawnością.

 

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Wspierają nas