Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Skalowanie pomocy

05.12.2014
Autor: Agnieszka Fiedorowicz
Źródło: inf. prasowa
Dłonie starszej kobiety ściskające dłonie pacjenta w szpitalu /www.sxc.hu

Wyodrębnienie spośród osób z niepełnosprawnościami osób o największych trudnościach i zapewnienie im odpowiedniej pomocy – tym zagadnieniem zajęły się obradujący 3 grudnia w Sejmie Zespół ds. Rozwiązań Systemowych dla Osób Niepełnosprawnych oraz Grupa ds. Autyzmu.

Zgromadzeni politycy oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych debatowali nad kształtem formularza kwalifikowania osób powyżej 16. roku życia do specjalistycznego wsparcia. Wzrór tego dokumentu wypracowany został przez Zespół ds. Rozwiązań Systemowych dla Osób Niepełnosprawnych.

Minister Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, zaproponował, by – w celu przyspieszenia wejścia w życie zmian - wytyczne formularza zostały włączone w projektowane rozporządzenie, a dopiero następnie wpisane do ustawy o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Zróżnicowane usługi

Wprowadzenie formularza ma na celu wyodrębnienie spośród osób z niepełnosprawnością tych, które mają największe trudności i są najmniej samodzielne; w obecnie funkcjonującym systemie nie znajdują one bowiem odpowiedniego wsparcia. Wyodrębnienie tej niewielkiej grupy pozwoliłoby na lepsze ukierunkowanie konkretnych, przewidzianych dla nich świadczeń, np. pomocy asystenta, pobytu w placówce dziennej. Takie wyodrębnienie pozwoliłoby też samorządom zróżnicować oferowane usługi opiekuńcze – gdyż osoby o największych trudnościach wymagają systemu opieki, który generuje wyższe koszty.

- Jestem zwolennikiem zindywidualizowania i skalowania pomocy. W grupie osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności są bowiem osoby, które potrzebują opieki na poziomie 500 zł miesięcznie, ale i takie, którym potrzeba 5 tys. zł. Musimy w pierwszej kolejności pomagać tym najbardziej potrzebującym – zapewnił minister Jarosław Duda.

Projekt rozporządzenia będzie jeszcze konsultowany przez Zespół ds. Rozwiązań Systemowych dla Osób Niepełnosprawnych. Minister określił termin opracowania i wejścia w życie rozporządzenia na marzec 2015 roku. 

Zespół dyskutował nad propozycjami innych zmian legislacyjnych służących polepszeniu sytuacji osób z niepełnosprawnością, m.in. wzmocnienia funkcji nadzorczych realizowanych wobec zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności. Podkreślono też konieczność implementacji niedawnych wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł m.in. że uzależnienie świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekuna dorosłej osoby niepełnosprawnej od wieku, w którym powstała ta niepełnosprawność, jest niezgodne z konstytucją.

Komentarz

  • Serce i rozum najlepszą skalą
    Bogumiła
    13.12.2014, 10:30
    W związku z korzystaniem z komunikacji publicznej, doświadczam bardzo zróżnicowanych postaw w zakresie pomocy. Jeden biegun, kiedy młode i zdrowe osoby obojga płci zasiadają na miejscach dla osób m.in. z niepełnosprawnością i nic sobie nie robią; po prostu siedzą. Drugi biegun: osoby bardzo uprzejme, ustępujące miejsca, pomagające, oferujące pomoc. I w tej grupie są i młodzi i starsi i kobiety i mężczyźni. Są po prostu, dobrzy, wrażliwi, uprzejmi. Psychologia określa ich jako empatycznych, wrażliwych społecznie. Ja nazywam ich kulturalnymi. Bardzo lubię w ich towarzystwie podróżować.

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas