Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawny nauczyciel a jego czas pracy

18.12.2014
Autor: Donata W.

PYTANIE

Pracuję jako niepełnosprawna(stopień umiarkowany) nauczycielka ze zgodą na pracę w 3 nadgodzinach.Czy mam prawo do 35 godzinnego czasu pracy?Lekarz medycyny pracy w czasie badania,na które wysłał mnie dyrektor szkoły wystawił zgodę na pracę w nadgodzinach,ale raczej nic nie napisał o skróconym czasie pracy.Co robić?

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

W oparciu o przekazane przez Panią informacje trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie.

Można przypuszczać, że jeśli lekarz medycyny pracy w wydanym przez siebie zaświadczeniu wydał zgodę na pracę w nadgodzinach, może to oznaczać, że wyraził zgodę na rezygnację z normy czasu pracy, wynikającej z art. 15 Ustawy o rehabilitacji..., a tym samym, w trybie art. 16 zrezygnowała Pani z ochrony czasu pracy, tj. jest Pani traktowana jak pracownicy pełnosprawni, co oznacza, że może Pani pracować m.in. w porze nocnej i godzinach nadliczbowych, a więc nie ma zastosowania stosowanie skróconej normy czasu pracy.

Ponieważ nauczyciele pracują wg Karty Nauczyciela, proponujemy konsultacje z ekspertami specjalizującymi się w przepisach dotyczących oświaty. Informacje można znaleźć na portalu: www.oswiataiprawo.pl

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Czy ma dla Ciebie znaczenie, w jaki sposób nazywane są osoby z niepełnosprawnością (np. kaleka, inwalida, niepełnosprawny, osoba z niepełnosprawnością, itd)?

Biuletyn

Wspierają nas