Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Bariery architektoniczne zewnętrzne

08.12.2014
Autor: Przemysław P.

PYTANIE

Przepisy mówią, że maksymalne nachylenie pochylni zewnętrznej przy różnicy poziomów pow. 0,5 m nie może wynosić więcej niż 8%. Wspólnota mieszkaniowa wykonała pochylnię na schodach prowadzących do klatki schodowej z dwóch ceowników, każdy o szerokości ok.20 cm, przy czym kąt nachylenia jest o wiele wyższy niż mówią przepisy. Wynosi ok. 30% (prawie 40 stopni) i twierdzi, że jest wszystko w porządku. Moim zdaniem, nie. Czy pochylnia zewnętrzna może być wykonana z takich ceowników? Czy na wykonanie pochylni zewnętrznej w budynku mieszkalnym wielorodzinnym potrzebny jest projekt, czy potrzebne jest zezwolenie na wykonanie, czy wystarczy zgłoszenie prac, czy nadzór budowlany odbiera takie prace? U kogo i w jaki sposób mógłbym dochodzić respektowania prawa?

ODPOWIEDŹ

Szanowny Panie,

Uprzejmie informujemy, że zgodnie z przepisami:

  1. Pochylnia zewnętrzna przeznaczona dla osób z niepełnosprawnościami, o wysokości powyżej 50 cm powinna mieć nachylenie 6%, chyba że jest zadaszona, wtedy tak jak wewnętrzna może mieć 8%.
  2. Przepisy jasno mówią, że podstawa pochylni powinna mieć szerokość 120 cm. Jeżeli mamy dwa osobne ceowniki, to raczej żaden z nich takiej szerokości nie ma.
  3. Dodatkowo pochylnia powinna mieć odpowiedni krawężnik i poręcze. Podejrzewam, że w przypadku ceowników wymagań tych nie spełniono.
  4. Na mocy Ustawy Prawo Budowlane wybudowanie pochylni nie wymaga pozwolenia na budowę.
  5. Można spróbować zgłosić sprawę do nadzoru budowlanego z powołaniem się na konkretne przepisy.

Proponujemy także wystąpienie w formie pisemnej do zarządu wspólnoty ze wskazaniem konkretnych przepisów dotyczących budowy podjazdów i żądaniem poprawienia źle wykonanego podjazdu. Wykonawca może też naprawić nieprawidłowo wykonany podjazd w ramach rękojmi.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Biuletyn

Wspierają nas