Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Kto pilnuje „kopert” przy sklepach?

09.12.2014
Autor: Beata Rędziak
Źródło: inf. własna, fot. Czytelnik
Nieprawidłowo zaparkowany samochód zajmujacy jednocześnie dwa miejsca dla osób z niepełnosprawnością

Nasza redakcja otrzymała list od pana Wojciecha, który stawia tezę, że nic tak dobrze nie wpłynie na eliminację nadużyć w korzystaniu z kart parkingowych przez osoby nieuprawnione, jak ścisła kontrola służb porządkowych. Jednak opisany przez niego przykład wskazuje, że trzeba do tego dołączyć także szeroko pojętą świadomość społeczną.

- Wystarczy tylko kontrolować. Nikt jednak nie sprawdza zaparkowanych samochodów na wydzielonym miejscu dla niepełnosprawnych. Nikogo to nie obchodzi, jaką ma kartę albo czy ją ma. Bardzo dużo osób nakleja sobie znaczki „niepełnosprawny” i tym ordynarniej się rozpycha. Teraz, przed świętami, jest dobry moment dla służb do zarobienia dużych pieniędzy. Ale nikomu się nie będzie chciało. Lepiej zabrać karty niepełnosprawnym - bo tych się ma na przysłowiowym widelcu – pisze nasz Czytelnik. – 29 listopada o godzinie 12:45 na ulicy Wrocławskiej w Warszawie przed sklepem Alma żaden samochód nie miał karty parkingowej. Zwróciłem się z tą uwaga do ochrony. Pan nie był zainteresowany. Twierdził, że mu za mało płacą. Pani w kasie twierdziła, że jest od innych ważnych spraw. Na stanowisku obsługi klienta - brak tej obsługi – opisuje sytuację pan Wojciech.

Porozmawiamy z ochroniarzem

Aleksandra Budzińska, PR Manager Alma Market S.A., odpowiada na naszą interwencję dość lakonicznie, że w związku z opisaną sytuacją pracownicy, także ochrony, zostaną uczuleni na to, aby zwracać uwagę na miejsca postojowe przeznaczone dla osób z niepełnosprawnością.

- Zapewniam, że jeśli taka sytuacja zostanie zgłoszona do kierownika dyżurującego, kierowca poprzez radiowęzeł zostanie poproszony o przestawienie auta w inne miejsce - zapewnia.

Nie wiadomo jednak, dlaczego w sytuacji opisanej przez naszego Czytelnika, który zgłosił sprawę ochronie, ten nie zgłosił tego do kierownika dyżurującego. Dopiero na naszą ponowną prośbę, przedstawicielka Almy uściśliła odpowiedź:

- W odniesieniu do tego konkretnego zdarzenia przeprowadzimy rozmowę z ochroniarzem, który w tym dniu pełnił dyżur na linii kas. Jak już wcześniej pisałam, uczulimy wszystkich naszych pracowników, aby nie pozostawali obojętni na tego typu sygnały, tak, aby każdy z klientów odwiedzających nasze delikatesy mógł cieszyć się z zakupów w miłej atmosferze i korzystać z pełni przysługujących im praw.

Co jednak robić, gdy pracownicy tego lub innego sklepu nie zareagują?

Można zgłaszać policji

Jak wiadomo, kontrola ruchu drogowego i parkowania może być wykonywana przez policję i straż gminną bądź miejską.

- Pracownik ochrony budynku lub właściciel danego terenu nie jest uprawniony do wykonywania kontroli wobec parkujących pojazdy na tzw. kopercie w rozumieniu przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym - informuje kom. Jacek Giszczak z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. - Oczywiście, można zgłosić interwencję policji lub straży, np. w związku z brakiem karty parkingowej za przednią szybą pojazdu zaparkowanego na miejscu dla osoby niepełnosprawnej - podkreśla jednak.

Za parking przy sklepie odpowiada jego gospodarz. Aby zgłosić nieprawidłowe parkowanie na kopercie przy supermarkecie, wystarczy zatem odrobina dobrej woli i wiedzy, także ochroniarzy, którzy ze względu na wykonywane przez siebie zadania często pierwsi widzą nieprawidłowości.

Mandat na terenie sklepu

- Przepisy dotyczące parkowania w miejscach oznaczonych znakami drogowymi obowiązują również na drogach wewnętrznych, czyli poza drogami publicznymi – przypomina kom. Jacek Giszczak.

Oznacza to, że parkując bez uprawnień na kopercie, np. na parkingu przy supermarkecie, możemy dostać 500 zł mandatu i 5 punktów karnych.

- Samochód może także zostać odholowany – przypomina mł. insp. dr Dariusz Podleś z Komendy Głównej Policji.

Reguluje to ustawa Prawo o ruchu drogowym oraz rozporządzenie ministrów infrastruktury oraz spraw wewnętrznych i administracji z 31 lipca 2002 r. w sprawie znaków i sygnałów drogowych.


Jak wygląda kwestia parkowania na tzw. kopertach przy sklepach w Twojej okolicy? Czy często te miejsca parkingowe są zajęte przez osoby do tego nieuprawnione? Czy ochrona i kierownicy sklepów właściwie reagują na Twoje zgłoszenia?

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

 • komentarz 1
  Prawnik
  20.08.2016, 16:22
  Oczywiście nie popieram parkowania na miejscach wyznaczonych dla pojazdów upoważnionych,jednak w myśl art.130a Prawo o ruchu Drogowym pojazd może być usunięty z drogi a nie z działki budowlanej.Zarządcy marketów chcąc zaoszczędzić i nie płacić podatków za drogi po prostu ich nie wydzielają.A droga to wydzielony pas terenu.Wydzielony nie w potocznym znaczeniu lecz w słownictwie prawnym czyli wytyczony geodezyjnie.W myśl Rozporządzenia o znakach i sygnałach drogowych znaki ustawia się tylko na drogach i tylko tam obowiązują. wystarczy do sądu wnieść dowód w postaci mapy geodezyjnej by udowodnić przed sądem że pojazd został usunięty z działki budowlanej a nie z drogi.Tu ewidentnie zarządcy marketów wprowadzają upoważnione organy do usunięcia pojazdu w błąd idąc na łatwiznę . Żądają by organy państwowe i samorządowe wykonały robotę ,a sami nie płacą podatków za drogi.TYLE.
  odpowiedz na komentarz
 • CZY NIKOMU NIE ZALEŻY NA PIENIĄDZACH.!!!?
  B3BZR6
  27.02.2016, 11:15
  PRZEPIS NAGMINNIE JEST ŁAMANY.!!! I NIKT Z TEGO NIC NIE ROBI.!!! KREW MNIE ZALEWA, ŻE TYLU JEST CWANIAKÓW/CZEK.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  odpowiedz na komentarz
 • Nie jesteśmy świętymi krowami
  ynio
  29.12.2014, 13:13
  a Polska to nie Indie ;) . Jeżeli chcecie nam (osobom niepełnosprawnym ruchowo)pomóc to kontrolujcie miejsca na których wymagana jest karta parkingowa upoważniająca do postoju na takim miejscu . Karta parkingowa to jeszcze nie wszystko, potrzebna jest jeszcze osoba upoważniona do tego by ta karta tam była . Muuuuuuuuuuuuszę powiedzieć, że nie zawsze tak jest :( .
  odpowiedz na komentarz
 • Do naszych WŁADZ
  zniszczo
  20.12.2014, 20:53
  Z niewiadomych powodów tzw służby boją się sprawdzać ważność kart parkingowych i zasadnośc ich używania. Boją się osób posługujących się tymi kartami. Jestem emerytem niepełnosprawnym 05-R, 07-S, 11-I, w stopniu umiarkowanym. Prowadzę samochód i mam nową kartę parkingową. Z chęcią poddam się szkoleniu celem uzyskania np. możliwości przygotowywania dokumentacji (robienie zdjęć. kręcenie filmu z osobami moim zdaniem nieprawnie zajmującymi miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych) potrzebnej do ukarania tychże osób przez uprawnione służby. Ja chcę tylko 20% od wystawionych dzięki tej dokumentacji mandatów. Myślę że znalazło by się dużo chętnych osób niepełnosprawnych w różnych miejscowościach chcących podjąć taką działalność gospodarczą. Bardzo proszę o ustosunkowanie się do mojej propozycji.
  odpowiedz na komentarz
 • Karniaki
  kulawy
  20.12.2014, 16:47
  W mojej (nie za wielkiej ) miejscowości sprawa rozwiązała się dość szybko Wystarczy kierowcom parkującym bez uprawnień na kopertach ponaklejać kilkakrotnie tzw. ,,karny burak'' lub ,,Karny kutas'' (dostępne na Allegro za parę zł.) i problem szybko się skończył.
  odpowiedz na komentarz
 • POlska to kraj bezprawis
  Kaleka z koropracji
  20.12.2014, 01:14
  Ludzie zyjemy w kraju w ktorym żadna instytucja kontrolna noe działa prawidłowo w szczególności policja straż miejska nie wspominajàc już o inspekcjach pracy, sanepidach itp. Osoby niepełnosprawne sà w POlsce traktowane jako zło i problem, a na kopertach pod marketami najczęściej parkujà terenówki i sportowe samochody idealne gabarytami dla osób niepełnosprawnych
  odpowiedz na komentarz
 • Nasza jakość ...
  ynio
  19.12.2014, 22:33
  ...jeszcze kojarzy się z bylejakością . Pewnie to się zmieni, ale ... Czy dużo trzeba wypisać mandatów by to się zmieniło, że miejsce dla ON cz.koperta będzie służyło dla osób tego miejsca potrzebujących . Tak! Zdecydowanie tak . Prosiłbym o częstsze kontrole takich miejsc WSZĘDZIE :Warszawie i Koziej Górce ;) . Przy każdym supermarkecie, centrum handlowym . Tak są pieniądze ... Przestańcie inwestować w autoradary a zacznijcie w patrole miejskie, które będą miały na uwadze porządnie zaparkowany samochód .
  odpowiedz na komentarz
 • czy niepełnosprawny może....
  Boguslaw
  18.12.2014, 06:58
  Czy niepełnosprawny z kartą parkingową może zablokować swoim samochodem samochody bez karty parkingowej zajmujące miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych?
  odpowiedz na komentarz
 • parkowanie na kopercie
  swojak
  17.12.2014, 20:44
  wystarczy podjechać pod tesco ,a tam na znaku jest napisane,,dla niepełnosprawnych i z małym dzieckiem,, i już pozamiatane każda babcia czy dziadek przywiozło wnusia na zakupy.Jest to przykre ale i powszechnie stosowany wybieg.
  odpowiedz na komentarz
 • Podstawa prawna
  Michał @ wspomagam.org
  15.12.2014, 23:02
  "- Przepisy dotyczące parkowania w miejscach oznaczonych znakami drogowymi obowiązują również na drogach wewnętrznych, czyli poza drogami publicznymi – przypomina kom. Jacek Giszczak." Ale na każdej drodze wewnętrznej, czy tylko tej oznaczonej "strefa ruchu" lub "strefa zamieszkania"?
  odpowiedz na komentarz
 • parkowanie
  grażyna niewęgłowska
  12.12.2014, 23:12
  koło mojego budynku są koperty i wiele osób nie przestrzega zasad, stają na nich osoby bez uprawnień.. żadne interwencje do straży miejskiej nie przyniosły spodziewanych efektów a na policję nie dzwoniłam... Ludzie są bezkarni bo straż chociaż ma siedzibę o 10 minut drogi od mojego bloku - jeszcze tu na moją prośbę nie zawitała...
  odpowiedz na komentarz
 • Żądanie pionowych znaków parkingowych i szerokich kopert parkingowych
  Inwalida i osoba o białej lasce
  11.12.2014, 20:09
  Żądam, aby na wszystkich parkingach dla osób niepełnosprawnych były tylko pionowe znaki, a nie tylko poziome. Poziome znaki mogą być, ale tylko z tabliczką T-29. Również żądam tylko kopert parkingowych osób niepełnosprawnych szerszych od normalnej koperty czyli 3,6 m szerokości, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, spełniających warunki określone w przepisach techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690), gdyż osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim wchodzi do auta, drzwi muszą być otwarte na całą szerokość. Inaczej nie wciągnie wózka. Na parkingach dla osób niepełnosprawnych są poziome i pionowe znaki. Stanowczo się nie zgadzam, gdy tylko są znaki poziome. Znaków poziomych nie zobaczy nikt z daleka. Przez to osoba niepełnosprawna jest zdezorientowana, gdyż nie wie, gdzie ma zaparkować. Znaki te są niewidoczne, gdy jest mokro lub śnieżnie. W 2008 roku widząc takie znaki poziome przed Kauflandem w Lesznie prosiłem dyrektora Kauflandu, aby umieścić znaki pionowe. Dyrektor nie zareagował. Zadzwoniłem do dyrekcji Kauflandu we Wrocławiu i udając Niemca w języku niemieckim natychmiast połączono mnie z dyrekcją. Następnego dnia pojawiły się przed Kauflandem w Lesznie trzy znaki pionowe, które są do dziś widoczne z daleka. Ponadto dużo kopert parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest za wąskich, czyli posiadają one takie wymiary, jakie mają normalne koperty, czyli 2,3 m. Koperta parkingowa dla osób niepełnosprawnych winna być szersza od normalnej koperty i powinna mieć 3,6 m szerokości, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, a więc powinna spełniać warunki określone w przepisach techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). Kiedy osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim wchodzi do auta, drzwi muszą być otwarte na całą szerokość. Inaczej nie wciągnie wózka Nie wysiądzie z samochodu osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim, gdyż przez zbyt wąską kopertę nie będzie mogła przesiąść się z samochodu na wózek inwalidzki. Takie wąskie koperty parkingowe dla osób niepełnosprawnych są przed np. przed Galerią Leszno oraz przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Lesznie – woj. Wlkp. przy ul. Kiepury 45. Wiadomo przecież, że do szpitala na leczenie i rehabilitację przyjeżdża sporo osób niepełnosprawnych będących na wózku inwalidzkim. Nikt zdrowy z administracji Wojewódzkie Szpitala Zespolonego nie pomyślał w czasie budowy parkingu o niepełnosprawnych będących na wózku inwalidzkim, tj. nie dostosował się do przepisów techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 69
  odpowiedz na komentarz
 • inwalida nie ma głosu!!
  lesioand
  11.12.2014, 12:24
  Jak opisał poprzednik to prawda, samochody bez kart parkingowych, stoją na miejscach dl osób niepełnosprawnych Więc trzeba zaprosić do Łodzi ul Łazowskiego 42. -Biedronka panuje tam wielki cyrk, samochodu przyjeżdżające parkują gdzie popadnie nie liczy się przejście nie liczy się trawnik liczą się zakupy.Kierownicy i Firma Ochroniarka nie reaguje.Najlepiej im wychodzi układanie alkoholu i noszenie koszyków aby klient mógł zrobić zakupy.Nie pomaga Straż Miejska jest spokój na godzinę.Więc co mogą powiedzieć mieszkańcy a inwalida nie ma głosu.Więc trudno żyć i gdzieś zaparkować
  odpowiedz na komentarz
 • miejsca parkingowe dla niepełnosprawnych
  opolanin
  11.12.2014, 08:45
  Tak jak już nie raz wspominano między innymi tutaj, problemem jest przede wszystkim brak kontroli. Bardzo często można na miejscach parkingowych dla osób niepełnosprawnych natrafić na samochody nie posiadające w widocznym miejscu stosownej karty. Tutaj już na pierwszy rzut oka widać kto zajmuje takie miejsce. Ponadto brak jest kontroli właścicieli kart przez Policję czy też Straż Miejską w momencie kiedy widać takiego kierowcę przy samochodzie i posługuje się kartą. Przede wszystkim nasilić kontrolę. Ponadto jeśli zauważy się takiego kierowcę informować odpowiednie służby a nie przechodzić obojętnie. Może częste kontrole i mandaty zdyscyplinują troche kierowców w naszym kraju.
  odpowiedz na komentarz
 • Prosimy o kontrolę :).
  ynio
  10.12.2014, 14:19
  Pracownicy straż miejskiej nie wyrabiają normy i muszą się spieszyć . Jeżdżą szybszymi samochodami i obraz im się zamazuje ;) ;););) . Przepisy o ruch drogowym czy inne jeżeli nie będą kontrolowane na -co dzień - będą martwe . Prosimy
  odpowiedz na komentarz
 • karta parkingowa
  malgola
  10.12.2014, 10:26
  Na moim osiedlu w Ketach miejsce dla inwalidy kilka dni temu zostało zlikwidowane, tłumaczą się tym że niema potrzeby żeby takie istniało . jak tą sprawę załatwić?
  odpowiedz na komentarz
 • Brak kontroli
  Basia
  09.12.2014, 17:21
  Faktycznie, to jest prawda. Nikt nie kontroluje kart parkingowych, albo w niewielkim stopniu. Straż Miejska, bo tylko ta instytucja w minimalnym stopniu sprawdza, czy w danym samochodzie wystawiona jest karta. Ale tylko czy jest wyłożona. Brak jest kontroli: na kogo jest wystawiona, na jaki czas, czy jest widoczny termin, bądź numer karty. Nawet jak kierowca jest w samochodzie. Zastanawiam się, czego funkcjonariusze się obawiają. Może wypełniania dokumentacji, młodego wysportowanego człowieka lub płaczu pani w szpilkach. Policja nie reaguje wcale na telefon osoby niepełnosprawnej, a jak przyjadą to po dwóch godzinach i oczywiście tego auta już nie zastaną. Także również się zastanawiam, po co wymieniać karty, jak i tak nie będą sprawdzane. A 2000 złotowy mandat za posługiwanie się cudzą kartą to ciekawe jaka instytucja brzydko mówiąc wlepi. Bo na pewno nie Straż Miejska. Ale oczywiście zmiana przepisów ma być z korzyścią dla osób niepełnosprawnych. Chyba tylko po to aby odświeżyć orzeczenia o niepełnosprawności.
  odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Sonda

Czy powinny istnieć limity zarobków dla rencistów?

Biuletyn

Wspierają nas