Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Projekt zmian w refundacji kosztów zatrudnienia osób niepełnosprawnych

31.03.2008
Źródło: Gazeta Prawna

Już od przyszłego roku w Polsce ma obowiązywać nowy system pomocy dla pracodawców zatrudniających osoby niepełnosprawne. Zmiany wynikają z projektu nowego rozporządzenia Komisji Europejskiej (KE), które ma zastąpić obecne rozporządzenie nr 2204.

Jeżeli projekt Komisji nie ulegnie zmianom, to od 2009 roku w Polsce będą obowiązywać nowe przepisy. Co się zmieni?

Pracodawca zatrudniający niepełnosprawnego pracownika będzie mógł uzyskać dotację o wysokości do 75% kosztów jego zatrudnienia, tj. łącznie – wynagrodzeń i składek. Nie będzie już potrzeby składania osobno wniosków o dofinansowanie do wynagrodzeń i o refundację składek do ZUS.

Jeżeli pracodawca poniesie dodatkowe koszty związane z zatrudnieniem niepełnosprawnego pracownika, to będzie mógł się starać o rekompensatę tych kosztów, ale konieczne będzie udowodnienie, że te koszty rzeczywiście poniósł. Najprawdopodobniej wysokość pomocy dla pracodawcy będzie również uzależniona od stopnia niepełnosprawność pracownika.

Nie wiadomo jeszcze do jakiej instytucji pracodawcy będą składać wnioski:

- Będziemy starali się wykorzystać przynajmniej częściowo obecny System Obsługi Dofinansowań i Refundacji, ze względu na krótki okres, jaki będziemy mieli na wdrożenie nowych rozwiązań - mówi Alina Wojtowicz-Pomierna, zastępca dyrektora Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych.

Z informacji zebranych przez Gazetę Prawną wynika, że resort pracy opracowuje nowy system dystrybucji pomocy, który ma zastąpić drogi i skomplikowany system SODiR, prowadzony przez PFRON. Częściowo jego funkcje może przejąć Elektroniczny Krajowy System Monitoringu Orzekania o Niepełnosprawności, a docelowo - samorządy powiatowe, które już dziś rozdzielają środki np. na wyposażenie miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Mogłyby więc również zająć się przyszłości rozdzielaniem dotacji do ich wynagrodzeń i składek do ZUS.

Rozporządzenie Komisji Europejskiej ma być gotowe na przełomie maja i czerwca br., a wejdzie w życie 1 lipca. Biorąc pod uwagę przewidywane półroczny okres przejściowy, nowe, dostosowane do niego przepisy krajowe muszą wejść w życie od 1 stycznia 2009 r.


Opracowanie: Agnieszka Szmerek

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy masz już nową kartę parkingową dla osoby z niepełnosprawnością, uprawniającą m.in do parkowania na "kopertach"?

Biuletyn