Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Informacja o dostępności

09.02.2015
Autor: oprac. Jakub Dębski

Jesteśmy największym polskim portalem poruszającym problematykę niepełnosprawności. Działamy od 2003 roku. Co miesiąc odwiedza nas ok. 200 000 internautów. Zależy nam na tym, aby każdy z nich mógł komfortowo korzystać z naszego serwisu.

W 2014 roku przeprowadziliśmy modernizację naszego portalu. Dzięki temu udało nam się znacznie poprawić jego dostępność dla wszystkich użytkowników, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami. Z portalu można teraz wygodniej korzystać także na smartfonach i tabletach.

Poziom dostępności

Modernizując portal www.niepelnosprawni.pl, zastosowaliśmy w nim wytyczne Web Content Accessibility Guidelines 2.0. Określają one, co zrobić, aby z serwisu mogły korzystać osoby z niepełnosprawnościami. Wytyczne te mają trzy poziomy: A, AA i AAA.

My zdecydowaliśmy się na wdrożenie drugiego ich poziomu: AA. Oznacza to, że większość użytkowników może swobodnie korzystać z naszego portalu.

Dostępność techniczna

Cały portal został poprawiony tak, aby mogli z niego korzystać wszyscy użytkownicy, bez względu na swoją sprawność, posiadany sprzęt czy oprogramowanie, którego używają.

Wszystkie elementy portalu są dostępne zarówno za pomocą myszki, jak i klawiatury.

Zadbaliśmy także o duże, czytelne i kontrastowe czcionki. Jeśli jednak są one dla Ciebie nadal niewystarczająco widoczne, możesz powiększyć widok całego portalu. Wystarczy do tego użycie dwóch przycisków na klawiaturze. Trzymając przycisk Ctrl, wciśnij kilkukrotnie +. W ten sposób możesz powiększyć widok portalu do najwygodniejszego dla Ciebie rozmiaru.

Pierwszym formularzem na każdej stronie serwisu jest wyszukiwarka, umieszczona w prawym, górnym rogu strony. Dzięki niej możesz w łatwy sposób znaleźć w naszych obszernych zasobach interesujące Cię artykuły.

Na każdej stronie stworzyliśmy strukturę nagłówkową. Pozwala ona na swobodną nawigację użytkownikom niewidomym, ale wpływa również pozytywnie na wyszukiwanie informacji w naszym portalu.

Dostępność treści

Wszystkie treści dodawane na portal po 6 listopada 2014 r. tworzymy w sposób dostępny. Materiały archiwalne poprawiamy i udostępniamy na bieżąco.

Uwzględniając uwagi użytkowników, posegregowaliśmy na nowo treści w naszym portalu. Dzięki temu ich układ jest bardziej logiczny, a dotarcie do interesujących Cię materiałów – łatwiejsze.

Jednym z naszych celów jest tłumaczenie często trudnych, prawnych kwestii, dotyczących niepełnosprawności, na język zrozumiały dla każdego. Z tego powodu staramy się pisać w sposób prosty, zrozumiały i czytelny.

Wszystkie publikowane na portalu zdjęcia i grafiki uzupełniamy o opisy alternatywne. Mogą z nich swobodnie korzystać użytkownicy niewidomi.

Nasz portal to również duży dział Niepelnosprawni TV. Publikowane w nim materiały wideo uzupełniamy o tłumaczenie na polski język migowy.

Plany na najbliższy czas

Dostępność to jedno z naszych największych i najważniejszych wyzwań. Cały czas staramy się ją rozwijać.

Stale pracujemy nad udostępnieniem wszystkich archiwalnych treści. Jednocześnie tworzymy procedury umożliwiające dodawanie napisów do wszystkich naszych filmów.

W 2015 roku planujemy również modernizację naszego Forum. Zależy nam na tym, aby ono również było w pełni dostępne i obsługiwalne na urządzeniach mobilnych.

Również w 2015 roku zamierzamy przywrócić działanie Czatu, ale tak, by był dostępny dla wszystkich, w tym osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Kontakt

Jakiś artykuł lub funkcjonalność naszego portalu są dla Ciebie niedostępne? Masz pomysł, co moglibyśmy jeszcze poprawić? A może chcesz pomóc nam w udostępnianiu naszych materiałów archiwalnych?

Napisz do nas na adres: redakcja@niepelnosprawni.pl. Będziemy wdzięczni za wszelkie pomysły i postaramy się uwzględnić je w naszych działaniach!

Prawy panel

Sonda

Czy skorzystasz z usług asystenta osobistego w Twoim mieście/gminie?

Biuletyn

Wspierają nas