Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Możliwość uzyskania statusu osoby niepełnosprawnej

19.12.2014
Autor: Monika K.

PYTANIE

Witam, choruję na cukrzycę I stopnia, mam stwierdzoną rozedmę płucną, sarkoidozę i włóknienie płuc. Ponadto uległam wypadkowi, po którym mam niesprawny lewy kciuk - zostało zerwane ścięgno, przez co palec się nie zgina. Pracuję jako magazynier. Czy mam szanse ubiegać się o orzeczenie stopnia niepełnosprawności? Jeśli tak, to gdzie mam się kierować w pierwszej kolejności i z jakimi dokumentami?

ODPOWIEDŹ

Szanowna Pani,

W ramach obowiązującego systemu orzekania o stopniu niepełnosprawności, nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności. Jednak przy schorzeniach, jakie u Pani stwierdzono można przypuszczać, że uzyska Pani status osoby z niepełnosprawnością. Należy złożyć wniosek o wydanie orzeczenia do  Powiatowego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności (PZON) w miejscu zameldowania. Wymagane druki są do pobrania bezpośrednio w PZON lub w wersji elektronicznej ze strony zespołu. Do wniosku należy dołączyć posiadaną dokumentację medyczną.

Więcej informacji znajdzie Pani w naszym Poradniku.

Z poważaniem,
Ewa Szymczuk, doradca socjalny w Centrum Integracja w Warszawie

Prawy panel

Sonda

Jak często spotykasz się z niemiłym komentarzem lub nieprzyjemną reakcją dotyczącą niepełnosprawności Twojej, Twojego dziecka lub innej osoby, którą się opiekujesz?

Biuletyn

Wspierają nas