Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Mózgowe porażenie dziecięce, czyli milion pozytywnych doświadczeń

29.12.2014
Autor: Monika Patan
Osoba a wózku inwalidzkim w specjalnie przystosowanej kuchni/ sxc.hu

Z nadejściem października poznański Ratusz rozbłysnął niespodziewanie zielonym światłem. Czy to dlatego, że poznaniacy mieli powód, by zzielenieć z zazdrości? Nic bardziej mylnego! Mieszkańcy grodu nad Wartą postanowili odczarować uproszczone znaczenie mózgowego porażenia dziecięcego (MPD).

Przeprowadzono tam bowiem akcję pod hasłem „Nie bądź zielony w temacie MPD”, zachęcającą do przełamywania  stereotypów towarzyszących tej chorobie. W ramach inicjatywy odbyło się kilka imprez, wystąpień, zajęć na basenie. Młodzież rozdawała ulotki wyjaśniające,  „czym jest” i „czym nie jest” dziecięce porażenie mózgowe.

Bardzo podoba mi się slogan „Mam MPD, czyli Milion Pozytywnych Doświadczeń”. Kibicuję wszystkim, którzy nie tylko od święta, ale każdego dnia zmagają się z otaczającym światem i pokazują, że żyją pięknie pomimo utrudnień, dysfunkcji i niepełnosprawności. Rehabilitacja, czasem odmienny wygląd, sposób poruszania się czy komunikowania to tylko elementy życia osób z porażeniem.

Walczmy o to, by zmienić proporcje i uczynić pozostałe aspekty życia takich osób równie istotne. Praca, rodzina, nauka, zabawa, pasje, plany i marzenia należą się wszystkim, bez względu na wiek, możliwości i stopień sprawności.

Na świecie żyje kilkanaście milionów osób z MPD. Wbrew stereotypom wielu z nich potrafi chodzić, mówić, skończyć studia, założyć rodzinę. Są weseli, pomysłowi i żyją z pasją. Doświadczają wielu dobrych chwil, emocji, poznają prawdziwych przyjaciół, wyjątkowe osoby, podróżują, uprawiają sporty. Ich rodziny często rodziny odczuwają wielką dumę z nawet najmniejszych czy większych osiągnięć swoich dzieci. Osoby z MPD potrafią zwolnić tempo i dostrzec w zagonionym świecie małe, ale ważne rzeczy, pozwalające zmieniać priorytety. Czy te osoby żyją lepiej,, czy gorzej? Czasem po prostu inaczej - doceniając świat wielkich wzruszeń, niedostępnych dla tych, którym umiejętności przychodzą łatwo.

Jednak 10/10 osób z MPD ma zaburzenia równowagi i koordynacji, 9/10 cechuje się problemami emocjonalnymi i behawioralnymi, 8/10 doświadcza problemów wzrokowych, 7/10 ma zaburzenia czucia, 6/10 nie chodzi, 5/10 potrzebuje pomocy w codziennym życiu, 4/10 nie kontroluje pęcherza, 3/10 charakteryzuje się problemami intelektualnymi, 2/10 ma padaczkę, 1/10 nie słyszy.

Większość wkłada wiele pracy w to, co innym przychodzi naturalnie. A ponieważ niezwykle mnie urzeka natura wojownika, dlatego daję zielone światło wszystkim, którzy sami mają MPD oraz wszystkim opiekunom, partnerom, rodzinom i przyjaciołom. Jeśli nie jest łatwo, jedynym sposobem na spełnienie swoich marzeń jest działanie.


Autorka uczestniczy w akcji „Zostań korespondentem Integracji”, która jest realizowana w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • sprostowanie
    Anna J.Nowak
    05.01.2015, 18:59
    Wydarzenia opisywane w artykule rzeczywiście miały miejsce, ale.... Od 2012 roku, dzięki staraniom ogólnoświatowej koalicji organizacji działających na rzecz osób z mózgowym porażeniem dziecięcym ustanowiony został Światowy Dzień MPD (World CP Day). Ma on na celu przede wszystkim szeroko pojętą edukację, ale ma też mówieniu o problemach osób z mpd i sposobach ich rozwiązywania. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym z Poznania (www.zurawinka.pl) od trzech lat aktywnie bierze udział w tym projekcie. W roku 2013 również, pod patronatem Integracji (!), wówczas były to również obchody 20-lecia powstania poznańskiego Stowarzyszenia. Odbył się wtedy VII Jesienny Wernisaż "Jesteśmy" oraz zabrzmiała "Fonemofonia". W ubiegłorocznych wydarzeniach uczestniczyło około 1500 osób, które również informowane były czym jest MPD i jak można skutecznie pomóc osobom z tym rodzajem niepełnosprawności. W roku 2014 Stowarzyszenie, nazywane w Poznaniu "Żurawinką", postanowiło przenieść działania związane z World CP Day w przestrzeń miejską rozszerzając tym samym ilość ich odbiorców. Jednocześnie nastąpiło rozszerzenie wydarzeń co automatycznie spowodowało ich wydłużenie do Poznan CP Week i tak: 29.09. otwarty został VIII Jesienny Wernisaż pod nazwą "Moc Przeróżnych Doświadczeń" (ekspozycja w Galerii Akademickiej UAM do 30.11.), który miał na celu popularyzację sztuki osób z mpd niemówiących werbalnie, 30.09. odbyły się bezpłatne konsultacje ortopedyczne, 1.10 (World CP Day) wolontariusze z zaprzyjaźnionych szkół rozdali z zielonego tramwaju 2000 ulotek osobom stojącym na przystankach tramwajowych, a następnie przy rozświetlonym na zielono poznańskim Ratuszu o godz. 18.00 odbył się happening "Nie bądź zielony w temacie MPD!", 2.10 odbyły się bezpłatne konsultacje w zakresie rehabilitacji ruchowej, 03.10 bezpłatne sesje Watsu natomiast po południu konferencja naukowa "Skuteczna pomoc osobom z mpd", a na zakończenie odbył się w sobotę piknik integracyjny. W związku z tym , że Poznan CP Week na bieżąco był relacjonowany w internecie ogółem aktywnie wzięło udział w całej akcji ok. 250000 osób, które mamy nadzieję nie są już zielone w temacie MPD!. Cieszymy się, że nasza akcja ciągle żyje w "sieci", ale nie możemy zgodzić się, że przebiegała pod hasłem "Milion Pozytywnych Doświadczeń" nazwa wenisażu brzmiała "Moc Przeróżnych Doświadczeń" i byc może stąd ta pomyłka (skądinąd zacna pomyłka). Sytuacja osób z mpd i osób z innymi niepełnosprawnościami wymaga jeszcze wielu zmian również w nastawieniu mentalnym ogółu społeczeństwa. Wierzymy jednak, że podobne akcje prowadzone w całej Polsce, przy okazji Światowego Dnia MPD, mogą zdziałać wiele dobrego. Namawiamy więc do takich inicjatyw i inne NGO-sy. Pozdrawiamy serdecznie. Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży z Mózgowym Porażeniem Dziecięcym z Poznania.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas