Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Wioska olimpijska

18.04.2008
Autor: Filip Miłuński
Źródło: en.beijing2008.cn

Podczas Paraolimpiady w Pekinie ponad 7000 niepełnosprawnych sportowców i działaczy sportowych zamieszka w trzech wioskach olimpijskich. W dwóch mniejszych wioskach: w Qingdao i Hong Kongu zamieszkają odpowiednio: żeglarze i jeźdźcy. Wszyscy pozostali sportowcy i działacze ulokują się w głównej wiosce paraolimpijskiej w Pekinie.

Wioska paraolimpijska w Pekinie zajmuje powierzchnię 66 hektarów i znajduje się na północ od głównych obiektów sportowych igrzysk – Stadionu Narodowego i Narodowego Centrum Sportów Wodnych. Znajdująca się obok Parku Leśnego wioska będzie funkcjonowała 24 godziny na dobę.

Wioska składa się z trzech stref: operacyjnej, międzynarodowej i mieszkalnej. Strefa operacyjna obejmie wszelkie służby pomocnicze i będzie miejscem realizacji usług dla mieszkańców wioski. Obiekty handlowe i rozrywkowe znajdować się będą w strefie Międzynarodowej. Również tam odbędą się wszelkie ceremonie powitalne i w tej strefie będą funkcjonować dziennikarze. Strefa mieszkalna będzie dostępna wyłącznie dla mieszkających w niej sportowców i działaczy.

Na strefę mieszkalną wioski składa się 20 dziewięciopiętrowych i 22 sześciopiętrowe budynki mieszkalne, kilkanaście centrów obsługi mieszkańców, hall restauracyjny oferujący dania różnych kuchni narodowych i kompleks szpitalny. Wszystko to zajmuje powierzchnię 27,5 ha.

Wszystkie budynki w wiosce są oczywiście przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Organizatorzy zadbali o windy, pochylnie, szerokie przejścia i płaskie powierzchnie, które ułatwią poruszanie się osobom na wózkach. Na niewidomych i niedowidzących sportowców i działaczy czekają również wytrenowani psi przewodnicy, którzy doskonale znają wioskę i ułatwią im poruszanie się po niej.

Wioska Paraolimpijska w Pekinie będzie otwarta od 30 sierpnia do 20 września 2008 roku.

Fot: EastNewsDodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas