Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Obiekty sportowe

18.04.2008
Autor: Filip Miłuński
Źródło: inf. własna

Stadion Narodowy w Pekinie

Stadion Narodowy w Pekinie to największa arena sportowa, na której będą się zmagać sportowcy podczas Paraolimpiady w Pekinie. Obiekt o powierzchni 258 000 m2 może pomieścić ponad 90 000 widzów. To na nim odbędą się wszystkie konkurencje lekkoatletyczne, jak również ceremonie otwarcia i zamknięcia paraolimpiady. Stadion powstawał przez pięć lat, od 2003 roku.

Autorami projektu stadionu są architekci ze szwajcarskiej pracowni Herzog & DeMeuron. Ich dzieło, o bardzo charakterystycznym i oryginalnym kształcie, bywa też nazywane ptasim gniazdem. Bryła stadionu, składająca się z nawzajem podpierających się stalowych elementów, faktycznie przypomina kształtem gniazdo.

Szeroki deptak okrążający trybuny ułatwia poruszanie się po obiekcie. Same trybuny umieszczone są na trzech piętrach – na każde z nich można dostać się zarówno po schodach, jak i poprzez system wind. Na trybunach zaprojektowano specjalne sektory przystosowane do potrzeb osób poruszających się na wózkach. Stadion jest wyposażony również w rozsuwany dach.

Fot: EastNews


Fot: www.photo.beijing2008.cn

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czego najbardziej Ci brakuje, gdy kolejne dni spędzasz w domu z powodu zagrożenia koronawirusem?

Biuletyn

Wspierają nas