Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Natalia Partyka

25.04.2008
Autor: Filip Miłuński
Źródło: inf. własna
Natalia Partyka to czołowa polska tenisistka stołowa, zarówno wśród sportowców pełno-, jak i niepełnosprawnych. W Pekinie może więc wystąpić dwukrotnie: najpierw na sierpniowej olimpiadzie, a później na wrześniowej paraolimpiadzie. W tym roku kończy dziewiętnaście lat, a już jest złotą medalistką igrzysk paraolimpijskich w Atenach, wicemistrzynią Polski seniorek wśród pełnosprawnych, oraz medalistką mistrzostw świata i Europy. W styczniu została wybrana najlepszym sportowcem niepełnosprawnym roku 2007 w Polsce.

Wszystko zaczęło się normalnie. Siedmioletnia Natalka przyszła na trening zobaczyć jak sobie radzi jej starsza siostra. Spodobało jej się i została na dłużej, a trenerowi na szczęście nie przeszkadzało to, że młoda zawodniczka nie ma wykształconego ramienia. Zaledwie po trzech miesiącach treningów Natalia pojechała na pierwsze mistrzostwa Polski, a na paraolimpiadę w Sydney wybrała się mając zaledwie 11 lat. Zajęła tam czwarte miejsce w singlu i pierwsze drużynowo.

Cztery lata później w Atenach nikt nie miał już szans z młodą polską tenisistką stołową i Natalia mogła się cieszyć z olimpijskiego złota. W tym roku po raz pierwszy ma szansę wystąpić na obydwu olimpiadach.

Natalia jest chyba jedyną tenisistką stołową na świecie która odnosi tak znaczące sukcesy zarówno w gronie sportowców, pełno-, jak i niepełnosprawnych. W tenisa stołowego gra zawodowo. Występuje w polskiej lidze, ale otrzymuje już propozycje z zagranicznych klubów. Po zakończeniu sportowej kariery chce dalej pracować jako psycholog sportowy. Zanim jednak wykaże się na tym polu, zdobędzie zapewne dla Polski worek medali wszystkich możliwych rodzajów.


Na zdj. Natalia Partyka, fot. J. Paszkowski/PAP

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

brak komentarzy

Prawy panel

Sonda

Czy z powodu pandemii koronawirusa miałaś/-eś problemy z dostaniem się do lekarza, szpitala lub na rehabilitację?

Biuletyn

Wspierają nas