Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Niepełnosprawni w mediach – książka dziennikarza TVN

25.04.2008
Autor: Tomasz Przybyszewski
Źródło: inf. własna

Bartosz SzpurekBartosz Szpurek, dziennikarz programu „Dzień Dobry TVN”, wydał książkę pt. „Niepełnosprawni w środkach społecznego przekazu”.

- Gdy podjąłem pracę w „Dzień Dobry TVN”, gdzie raz w tygodniu robię materiał o osobach niepełnosprawnych, pomyślałem, by na podstawie tego, co robię tutaj i tego, co czytałem w innych pismach czy na portalach internetowych, poruszyć temat tego, jak ukazuje się osoby niepełnosprawne w mediach – mówi autor, sam będący osobą niepełnosprawną.

W publikacji znajdziemy m.in. opis pozytywnych i negatywnych stron zaangażowania środków masowego przekazu w życie osób niepełnosprawnych w Polsce, przykłady osób z niepełnosprawnością, które w mediach zaistniały, są też znani ludzie, którzy wypowiadają się o osobach niepełnosprawnych, m.in. Jerzy Kryszak i Marcin Prokop.

- W mediach osoby niepełnosprawne pokazuje się w dwóch wymiarach – twierdzi Bartosz Szpurek. – Albo jako osobę biedną, godną pożałowania, która nie ma pracy, żyje ze skromnej renty, czyli jest nieudacznikiem, który wymaga pomocy, albo jako wielkiego bohatera, który odnosi sukcesy, uprawia jakąś dyscyplinę sportową i zdobywa medale, pracuje, ma swoją firmę. Są to więc dwie skrajności.

Te skrajne wizerunki nie przekazują całej prawdy o niepełnosprawnych Polakach. Stworzony w ten sposób ich obraz jest nienaturalny. Jak więc media powinny pokazywać osoby niepełnosprawne?

- Szczerze, uczciwie – uważa autor książki. – Owszem, pokazujmy sukcesy lub problemy tych osób, ale w sposób prawdziwy, nie naciągany. Często jest tak, że pokazujemy człowieka niepełnosprawnego jako źródło skandalu, sensacji. Nie o to chodzi. Trzeba zachować pewien dystans, etykę. Uważam, że nie powinno się np. pokazywać w mediach człowieka podłączonego do respiratora, który walczy o życie. To jest po prostu niemoralne, nieetyczne. Nie wchodźmy w czyjeś życie z butami. Są pewne zasady, pewne granice, których nie powinno się przekraczać. Granice smaku i zwykłej przyzwoitości.

Publikacja skierowana jest przede wszystkim do ludzi mediów, przydać się może jednak każdemu zainteresowanemu tą problematyką.

okładka książki

Książka dostępna jest u autora. By ją otrzymać, wystarczy napisać na adres
e-mail: b.szpurek@onet.eu.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • „Niepełnosprawni w środkach społecznego przekazu”.Publikacja,która może się przydać osobie zainteresowanej tą problematyką.
    Kucharska Małgorzata
    30.07.2017, 18:22
    Witam.Jestem asystentką niepełnosprawnej Pani Agaty Krokosz,która w swojej przyszłej pracy magisterskiej porusza problem niepełnosprawnych w mediach.Pracy swojej będzie broniła w październiku.W jej imieniu proszę o dostęp do pańskiej publikacji,która zdaniem Agaty zdecydowanie może być bardzo pomocną publikacją.Jest kilkanaście lat po wypadku,w trakcie studiowania dziennikarstwa na UJ -cie w Krakowie.Pracę licencjacką obroniła kilka lat temu.Obecnie przygotowuje się do obrony swojej pracy magisterskiej.Agata ma swojego bloga antybariera.pl w którym w większości porusza problemy barier dla osób niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas