Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karty parkingowe. Jak działa nowy system?

15.01.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

82 850 nowych kart parkingowych wydano w całej Polsce od 1 lipca ub.r., kiedy to w życie weszły nowe zasady wydawania tych dokumentów. W Senacie dyskutowano, co należy poprawić w nowym systemie.

Karta parkingowa nie stanowi specjalnego, dodatkowego przywileju dla kierowcy czy pasażera z niepełnosprawnością, który ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, ale jest narzędziem, służącym zaspokojeniu podstawowych potrzeb jej posiadacza, a jej podstawową funkcją jest prawo do korzystania z odpowiednio dostosowanego miejsca parkingowego – przypomnieli członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, który obradował 14 stycznia 2015 r.

Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych za stołem prezydialnym
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, senator Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, posłanka Ligia Krajewska oraz posłanka Iwona Kozłowska, fot. Michał Walewski

Tysiąc listów do Pełnomocnika

- Do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) wpłynęło dotychczas około tysiąca listów związanych z nowymi przepisami wydawania kart parkingowych. Dotyczą one różnych zagadnień, często utraty uprawnień do posiadania tego dokumentu przez osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – powiedział Krzysztof Kosiński, dyrektor BON.

Piotr Pawłowski, prezes Integracji, podkreślił, że do Stowarzyszenia wpływają głosy osób zadowolonych z tych zmian; według niego konieczne jest pójście w kierunku uszczelnienia systemu wydawania kart. Również zdaniem Bartłomieja Skrzyńskiego, wrocławskiego Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych, ta nowela w prawie była konieczna, pomimo oczywistych trudności, jak np. stawienie się w zespole ds. orzekania.

- Straż Miejska we Wrocławiu informuje posiadaczy starych kart o nowych przepisach. Nie zawsze problem tkwi w małej liczbie "kopert", ale w ich zastawianiu przez nieuprawnionych kierowców – zaznaczył.

Naprawdę potrzebujący już karty wyrobili?

- Uwagi zgłaszają często ci, którzy stracili uprawnienia do karty parkingowej, czyli osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, tu jest rzeczywiście dużo konfliktów – mówiła Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu.

Przez pół roku wydano tam 900 kart parkingowych.

- Dopracowania wymagają też właściwości miejsca wydania karty, które bywają inne, niż miejscowość wydawania orzeczenia – zaznaczyła.

Według Tomasza Komara z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR) ci, którym karty były naprawdę potrzebne, już je wyrobili, a czas wydłużenia ważności obecnego dokumentu wydaje się nawet za długi.

- FAR zawsze uważał, że osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie muszą posiadać karty parkingowej, natomiast obawiam się, że teraz wzrośnie liczba osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – dodała Elżbieta Głogowska, prezes FAR.

Więcej odwołań

Krzysztof Kosiński podkreślił, że ilość zaliczeń do danego stopnia niepełnosprawności pozostaje na tym samym poziomie. Natomiast o ponad 19 proc. wzrosła liczba odwołań od orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do wojewódzkich zespołów.

- W IV kwartale 2013 r. było ich 14 325, a w IV kwartale 2014 r. już 19 766 – powiedział. – Jednak zmiennych w orzeczeniu jest 18 i nie można powiedzieć, że przyczyną odwołań były tylko wskazania do karty parkingowej.

Poseł Sławomir Piechota podkreślił wagę szkoleń dla pracowników zespołów ds. orzekania, aby ujednolicić zasady w wydawaniu kart.

- W perspektywie ok. dwóch lat będziemy mogli powiedzieć, ile tak naprawdę jest nowych kart. Na pewno w okolicach marca br. ukaże się rozporządzenie ministra infrastruktury, dotyczące m.in. wielkości kopert i obowiązku oznakowania ich na niebiesko – mówił przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która procedowała nowe przepisy o karcie parkingowej.

Senator Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, na lipiec br. zapowiedział kolejne spotkanie, dotyczące nowych przepisów wydawania kart parkingowych.


Przypominamy, że według znowelizowanych przepisów, stare karty parkingowe ważne są do 30 czerwca 2015 r. Dowiedz się więcej o nowych kartach parkingowych z artykułu na naszym portalu lub w serwisie www.kartaparkingowa.pl.

Dodaj komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin

Komentarze

  • wydawanie kart parkingowych
    Jan
    08.07.2015, 00:30
    Poseł Piechota właśnie teraz po całej akcji odbierania uprawnień dostrzegł potrzebę ujednolicić zasady w wydawaniu kart. To jak to się odbywa dotychczas? Dość amatorszczyzny i akcyjności.
    odpowiedz na komentarz
  • rpo.z po-psl
    w.b.
    19.06.2015, 08:23
    RPO,TK,TO JEDNA BANDA Z PO-PSL .DOLUZMY DO TEGO SAD PRACY A MAMY OBRAZ PANSTWA LAMIACEGO KONSTYTUCJE I UMOWY !!!NAWET SAMI SOBIE ZAPRZECZAJA ,ODBIERAJAC WCZESNIEJ PRZYZNANE,SKOK NA SEDZIOW TK POKAZAL Z KIM MAMY DOCZYNIENIA.RPOROBI TO CO JEJ PO POZWOLI.TO MARIONETKA W REKACH PO.JA SIE ODWOLUJE ABY TA MAFIE NACIAGNAC NA KOSZTY SADOWE ITD.
    odpowiedz na komentarz
  • Okres oczekiwania na kartę uzasadniony?
    Kazik
    13.02.2015, 18:08
    Na komisje stanołem 28.01.na orzeczenie czekałem do 5.o2 i powiedzieli mi że muszę czekać na uprawomocnienie się orzeczenia 2 tyg.i po tym czasie mogę dopiero złożyć wniosek,zdjęcie i opłatę w starostwie,(od orzeczenia nie zamierzam się odwoływać,)i do tego jeszcze czas na oczekiwaną kartę 1 miesiąc! czy to nie zadługo?
    odpowiedz na komentarz
  • Zdecydowanie za mało kontroli .
    ynio
    04.02.2015, 21:38
    Osób posługujących się kartami parkingowymi daje możliwość kombinatorom na podszywanie się pod takie osoby . Nie boją się posługiwać kartami na dziadka, babcię lub fałszywymi bo widzą że nikt ich nie sprawdza . Wystarczy tylko mieć kartę za przednią szybą . To nie wystarczy i tylko czekać jak nowe karty będą podrabiane . Przy kontroli użytkownika starej karty powinno się poinformować o czasie jej ważności oraz oznaczeniu jej- najlepiej obcinając jeden z rogów karty . To na wypadek tłumaczenia, że nie osoba posługująca się taką kartą nie wiedziała o wymianie jej . Pozdrawiam tych co mają kartę i tych co grają w karty ;) .
    odpowiedz na komentarz
  • krzysztof szparadowski
    krzysztof szparadowski
    29.01.2015, 23:50
    nowe orzeczenie do karty parkingowej to fikcja.Niestety jest to polecenie partyjne wymyślone przez niedouczonego posła.Samo stwierdzenie niepełnosprawności przez lekarza orzecznika wyglądało w ten sposób że przeprosił ze musi odebrać telefon.Po zakończeni długiej rozmowy zapytał czy czuje się lepiej i poszedłem pod drugi gabinet.Zastanawiające jest jak jeden orzecznik może podważać wiedze i kompetencje swojego kolegi.Ciekawe który z nich jest niedouczony.Ja sam wystawiam orzeczenia o .. i nigdy nie uległem naciskom,kieruje się tylko swoją wiedzą fachową.
    odpowiedz na komentarz
  • Gdzie my żyjemy?
    Krzysztof..
    29.01.2015, 19:40
    Człowiek z endoprotezą i blokadą nóg nie dostanie karty Parkingowej. Chory od urodzenia ,posiadający grupę inwalidzką na stałe,rentę na stałe. Dwa lata temu dostałem kartę parkingową bezterminowo grupę z komisji w starostwie na stałe.Pytam nogi to nie są narządem ruchu według nowych przepisów uchwalonych przez tą klikę.Żeby jeszcze było ciekawiej to orzekał ten sam lekarz co poprzednio. Pytam jak można pod koniec życia zrzec się obywatelstwa w tym kraju gdyż jest się tu przedmiotem a nie podmiotem.W tym kraju na wszystkim człowiek ON jest rąbany.Nawet na zwykłych Kartach Parkingowych.Czy nie ma ważniejszych spraw do załatwienia jak sprawy kart parkingowych.Czy ten facet Libicki nie ma nic do roboty jak karty?
    odpowiedz na komentarz
  • karta dla cwaników dlaej dostępna
    SM uzdrowiony
    28.01.2015, 14:40
    świetnie że system się zmienia bo chyba tylko głupi nie widzi, że z kartami jeździ zbyt dużo samochodów, szkoda jedynie że zgodnie z nowymi wytycznymi będą wydawane też ludziom starszym, którzy autami nie jeździli, nie jeżdzą i w życiu nie stać ich na samochód - ale tą kartą będą posługiwać się dzieci, wnuczki alebo znajomi - " użyczając" im samochodu. Gra toczy się o pieniądze - praktycznie brak opłat za parkowanie w dużych miastach takich jak Kraków. Mam SM ale jestem sprawny i nie widać po mnie choroby - komisja uznała mnie za zdrowego a nawet, co było jeszcze bardziej szokujące, uznała że może choruje na boreliozę a nie na SM. Ta sama komisja na 2 poprzednich nie miała wątpliwości... Cyrk ale poszło w świat.
    odpowiedz na komentarz
  • A Ci z Padaczką
    Krzysztof
    26.01.2015, 22:35
    Dlaczego nie należy się Karty Parkingowej tym, którzy padaja na ulicy przy ataku. Ojciec już mnie dowiezie. NIELUDZKIE
    odpowiedz na komentarz
  • ustawa na 2015 rok :D
    kris
    24.01.2015, 11:31
    Nie mogę zrozumieć jednego - jak już komisja orzeknie że mam prawo do karty i wyda mi orzeczenie to dlaczego mam się fatygować osobiście lub przez pełnomocnika żeby złożyć wniosek i odebrać kartę? To co URZĄD NIE WIERZY W DOKUMENT PRZEZ SIEBIE WYDANY??? Wiele spraw już można załatwić np. nowe dowody, skarbówka, zus przez internet a tu niepełnosprawna osoba która ma właśnie trudności w poruszaniu się musi osobiście, kolejki itp. itd. lub pisać pełnomocnictwa "tony papieru" nowe dowody za darmo a dla ON karty 25zł na 5 lat :D:D:D TO MA BYĆ NOWA USTAWA 2015r. W CZASACH CYFRYZACJI !!!!!!!!!!!!!!! WYSTARCZYŁO MANDATY PODNIEŚĆ I JE EGZEKWOWAĆ A NIE SCHOROWANYCH NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIELIĆ TEN MNIEJ KULAWY A TAMTEN WIĘCEJ I GONIĆ PO URZĘDACH S.K.AN.D.A.L każda nowa ustawa to więcej pracy=kasa dla urzędników a dla obywatela koszty i kupa :P chodzenia! POLSKA!!!
    odpowiedz na komentarz
  • stawić się osobiście ,żeby złożyc wniosek !!!
    Maria
    20.01.2015, 12:59
    a jak mam zataszczyć ( na plecach ) mojego 85 letniego ojca,ktory porusza się przy pomocy balkonika ,bo ma niedowład .,Mieszka na pierwszym piętrze , dwa razy po 9 schodków , kolejne 5 schodków .Zeby dojść do budynku gdzie mieści się Zespół ,musi pokonać 400 m , dwa razy po 7 schodków , chodnik z wybojami , Dodam nie mam samochodu , a ojciec jest schorowany ,dla niego to ogromny wysiłek .
    odpowiedz na komentarz
  • Izabella
    Izabella
    20.01.2015, 08:38
    Co to za mądrala wymyślił że najbardziej potrzebujący już wyrobili karty. Termin jest do końca czerwca więc jeszcze trochę czasu zostało. Ja jako osoba pracująca nie mam zbyt wiele czasu na stanie w kolejkach, liczę na to że ci najbardziej gorliwi nie mylić z potrzebującymi faktycznie karty wyrobili i wiosną nie będzie już takiego tłoku.
    odpowiedz na komentarz
  • Karty parkingowe
    ONKA
    18.01.2015, 21:53
    Czy ja dobrze zrozumiałam, że ponownie mam stanąć na komisję ds. Orzekania o Niepełnosprawności? Jeśli tak wolę Jej nie mieć. Mam orzeczenie z ZUS i z Powiatowej Komisji ds. Orzekania o Niepełnosprawności. To ile to razy ma się stawać? Mam też legitymację ze zdjęciem na ulgi jakie mi przysługują jako osobie ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Jak zwykle ON ma pod górkę. I to ma być poprawa. Żałosna poprawka.
    odpowiedz na komentarz
  • Karty parkingowe
    ONKA
    18.01.2015, 21:40
    To nie prawda co tu się pisze. Ja do dziś nie starałam się jeszcze o nową kartę bo: 1) nie mam auta, 2) wozi mnie ten kto akurat ma ochotę i kogo poproszę, 3) Mam jeszcze czas na wyrobienie tej karty i nie muszę starać się o nowe orzeczenia, 4) Nie ma w mojej miejscowości PFRON a starą wyrabiałam w Starostwie Powiatowym a to już duża różnica, 5) sporadycznie z tego przywileju korzystam bo chętnych na wożenie jest mało zaś karty nie wypożyczam osobom trzecim. Nie czytałam też tego poradnika. Dodam, że dla mnie to koszt nie jest mały odnośnie opłaty za kartę + dojazd do województwa. Nie wiem o co tyle krzyku bo ani policja ani straż nie sprawdza parkujących na kopertach ani w miejscach niedozwolonych nawet dla sprawnych. Wiem bo mieszkam w centrum i widzę co się dzieje.
    odpowiedz na komentarz
  • Skończyć z cwaniactwem
    Jaśmin
    17.01.2015, 13:38
    U mnie na osiedlu w Solcu Kujawskim też dwaj panowie posiadają karty parkingowe i gdy ich widzę to zastanawiam się na jaką niepełnosprawność dostali kartę parkingową ,tak wiem że nie zawsze niepełnosprawności nie widać ale samochodem z kartą włożoną na stałe za szybę jezdzi żona jednego z panów i kartę też ma wtedy na widoku i parkuje na miejscach dla osób niepełnosprawnych przy sklepach , a drugi z panów też po nim nie widać niepełnosprawności Bardzo bym chciała wierzyć że skończy się cwaniactwo z kartami i dostaną je tylko osoby najbardziej potrzebne
    odpowiedz na komentarz
  • Żądanie pionowych znaków parkingowych i szerokich kopert parkingowych
    Inwalida i osoba o białej lasce
    16.01.2015, 20:09
    Żądam, aby na wszystkich parkingach dla osób niepełnosprawnych były tylko pionowe znaki, a nie tylko poziome. Poziome znaki mogą być, ale tylko z tabliczką T-29. Również żądam tylko kopert parkingowych osób niepełnosprawnych szerszych od normalnej koperty czyli 3,6 m szerokości, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, spełniających warunki określone w przepisach techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690), gdyż osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim wchodzi do auta, drzwi muszą być otwarte na całą szerokość. Inaczej nie wciągnie wózka. Na parkingach dla osób niepełnosprawnych są poziome i pionowe znaki. Stanowczo się nie zgadzam, gdy tylko są znaki poziome. Znaków poziomych nie zobaczy nikt z daleka. Przez to osoba niepełnosprawna jest zdezorientowana, gdyż nie wie, gdzie ma zaparkować. Znaki te są niewidoczne, gdy jest mokro lub śnieżnie. W 2008 roku widząc takie znaki poziome przed Kauflandem w Lesznie prosiłem dyrektora Kauflandu, aby umieścić znaki pionowe. Dyrektor nie zareagował. Zadzwoniłem do dyrekcji Kauflandu we Wrocławiu i udając Niemca w języku niemieckim natychmiast połączono mnie z dyrekcją. Następnego dnia pojawiły się przed Kauflandem w Lesznie trzy znaki pionowe, które są do dziś widoczne z daleka. Ponadto dużo kopert parkingowych dla osób niepełnosprawnych jest za wąskich, czyli posiadają one takie wymiary, jakie mają normalne koperty, czyli 2,3 m. Koperta parkingowa dla osób niepełnosprawnych winna być szersza od normalnej koperty i powinna mieć 3,6 m szerokości, a w przypadku usytuowania wzdłuż jezdni – długość co najmniej 6 m i szerokość co najmniej 3,6 m, a więc powinna spełniać warunki określone w przepisach techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 690). Kiedy osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim wchodzi do auta, drzwi muszą być otwarte na całą szerokość. Inaczej nie wciągnie wózka Nie wysiądzie z samochodu osoba niepełnosprawna będąca na wózku inwalidzkim, gdyż przez zbyt wąską kopertę nie będzie mogła przesiąść się z samochodu na wózek inwalidzki. Takie wąskie koperty parkingowe dla osób niepełnosprawnych są przed np. przed Galerią Leszno oraz przed Wojewódzkim Szpitalem Zespolonym w Lesznie – woj. Wlkp. przy ul. Kiepury 45. Wiadomo przecież, że do szpitala na leczenie i rehabilitację przyjeżdża sporo osób niepełnosprawnych będących na wózku inwalidzkim. Nikt zdrowy z administracji Wojewódzkie Szpitala Zespolonego nie pomyślał w czasie budowy parkingu o niepełnosprawnych będących na wózku inwalidzkim, tj. nie dostosował się do przepisów techniczno–budowlanych (Dz. U. z 2002 r. Nr 75, poz. 69
    odpowiedz na komentarz
  • Bezprawnie pobierane opłaty parkingowe od niepełnosprawnych
    Inwalida i osoba o białej lasce
    16.01.2015, 20:09
    Bezprawnie pobierane opłaty parkingowe od niepełnosprawnych Niesprawiedliwe jest to, że w miastach w Polsce są różne przepisy nie w ramach ustaw, a prywatnie i według własnego widzimisię, czyli na podstawie własnych uchwał państwowych, a nie prywatnych rad tych miast w jednych miastach dopuszczające bezpłatne parkowanie osób niepełnosprawnych na zwykłej kopercie parkingowej z umieszczoną w widocznym miejscu niebieską kartą parkingową osoby niepełnosprawnej ze zdjęciem służącą do parkowania na znajdującej się w całej Polsce oraz w innym państwie na świecie kopercie parkingowej dla osób niepełnosprawnych, a w drugich miastach również na podstawie własnych uchwał państwowych, a nie prywatnych rad tych drugich miast dopuszczające z kolei bezpłatne parkowanie osób niepełnosprawnych na zwykłej kopercie parkingowej i pobierające opłaty od osób niepełnosprawnych, a innych miastach wydające osobom niepełnosprawnym mającym niebieską kartę parkingową osoby niepełnosprawnej ze zdjęciem służącą do parkowania na znajdującej się w całej Polsce oraz w innym państwie na świecie bezpłatnie lub sprzedające za opłatą dodatkowo zwykłą kartę parkingową. Oświadczam, że dodatkowe wydawanie za inną opłatą dodatkowo zwykłej karty parkingowej stosowane przez niektóre miasta w Polsce jest bezprawne i niezgodne z ustawą z dnia 22 maja 2009 r. o zmianie ustawy – „Prawo o ruchu drogowym” oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 23 czerwca 2009 r.) art. 8. 1. pkt 4., gdyż w art. 8. 1. pkt 4 w w/w ustawie uwzględniona jest liczba pojedyncza, czyli wyraźnie jest podane, że starosta wydaje za opłatą kartę parkingową czyli w liczbie pojedynczej, a więc ilości jednej sztuki, a nie jest uwzględniona liczba mnoga, czyli nie jest podane, że starosta wydaje za opłatą jednej osobie niepełnosprawnej karty parkingowe, czyli w liczbie mnogiej, a więc po dwie sztuki. Takie miasto, które wydaje za inną opłatą, dodatkowo zwykłą kartę parkingowa to bogaci się kosztem osoby niepełnosprawnej. Oświadczam, że lokalna administracja państwowa nie jest prywatna i podlega Prezesowi Rady Ministrów, a mimo to uchwala też niektóre przepisy prywatnie, według własnego widzimisię i przez to powstaje mentlik i utrudnienie w dostępie do swoich własnych przepisów, co obywatel Rzeczypospolitej Polskiej, a w tym przypadku osoba niepełnosprawna mająca niebieską kartę parkingową osoby niepełnosprawnej ze zdjęciem służącą do parkowania na znajdującej się w całej Polsce oraz w innym państwie na świecie wprowadzana jest w błąd poprzez dezorientację w jakim mieście ma zapłacić, a w jakim mieście nie musi zapłacić za zaparkowanie na miejscu parkingowym dla zdrowych osób. Rzeczpospolita Polska nie posiada w swoim obszarze oddzielnych państw, w których mogłyby być różnego rodzaju przepisy uchwalane przez każde państwo. Powierzchnia lądowa Polski wynosi 311 888 km² i w Rzeczypospolitej Polskiej winny być jednakowe przepisy zgodnie z ustawą. Oto artykuły Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w których jest jasno wynika, że Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli i państwem jednolitym, że organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa. Jednostki samorządu terytorialnego wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych: Art. 1. Rzeczpospolita Polska jest dobrem wspólnym wszystkich obywateli. Art. 3. Rzeczpospolita Polska jest państwem jednolitym. Art. 94. Organy samorządu terytorialnego oraz terenowe organy administracji rządowej, na podstawie i w granicach upoważnień zawartych w ustawie, ustanawiają akty prawa miejscowego obowiązujące na obszarze działania tych organów. Zasady i tryb wydawania aktów prawa miejscowego określa ustawa. Art. 169. Jednostki samorządu terytorialnego wykonują swoje zadania za pośrednictwem organów stanowiących i wykonawczych. Jeśli są jednakowe przepisy dotyczące parkowania zdrowych osób na zwykłej kopercie parkingowej oraz osób niepełnosprawnych z umieszczoną w widocznym miejscu niebieską kartą parkingową osoby niepełnosprawnej ze zdjęciem służącą do parkowania na znajdującej się w całej Polsce oraz w innym państwie na świecie kopercie parkingowej dla osób niepełnosprawnych, to winny być takie przepisy, aby nie wprowadzały w błąd zdezorientowane osoby niepełnosprawne, nieuchwalane prywatnie i według własnego widzimisię, niepowodujące mentliku oraz utrudnień w dostępie do swoich własnych przepisów, a były uchwalane w ramach ustaw dopuszczające parkowania osób niepełnosprawnych na zwykłej kopercie parkingowej. Drugą niesprawiedliwością dla osoby niepełnosprawnej jest to, że w różnych miastach w Polsce są różne niewidoczne na parkingach przepisy dla osób niepełnosprawnych, których to wjeżdżająca na parking osoba niepełnosprawna widząc zajętą kopertę parkingową dla osób niepełnosprawnych nie jest zorientowana, czy może parkować bezpłatnie lub za jaką opłatą musi parkować na kopercie parkingowej dla zdrowych osób. Jeśli osoba niepełnosprawna chce pojechać do danego miasta, w którym np. nigdy nie była, to skąd ma wiedzieć taka osoba, jakie są przepisy dot. parkowania osób niepełnosprawnych na kopercie parkingowej dla zdrowych osób w danym mieście w Polsce? Na każdym parkingu przy kopertach parkingowych dla zdrowych osób podane są dokładne informacje, to jest czas, termin parkowania, czyli od której i do której godziny i w jakich dniach tygodnia pobiera się opłaty za parkowanie oraz cennik parkowania zgodnie z czasem parkowania. Brak jest natomiast informacji np. na wysokości znaku drogowego oznaczającego parking dla osób niepełnosprawnych, tj. przy kopercie parkingowej dla osób niepełnosprawnych.
    odpowiedz na komentarz
  • Karty
    T
    16.01.2015, 18:18
    Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych powinni otrzymywać osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu. Miejsca parkingowe w miejscu zamieszkania, przy bloku mieszkalnym powinny być przypisane do samochodu osoby niepełnosprawnej ruchowo np.NR a nie ogólnodostępne. Przykład: dwa miejsca wyznaczone przez Urząd zgodnie z przepisami a uprawnionych jest osiem osób to posiadanie karty mija się z celem bo sześć osób niepełnosprawnych nie zaparkuje.
    odpowiedz na komentarz
  • Karty
    pracujący
    16.01.2015, 09:00
    Pan Tomasz nie ma racji. Osoby,które naprawdę potrzebują tej karty a muszą się starać o nowe orzeczenie (z symbolem R) mają przed sobą długą drogę i nie wszystkim udało się już wyrobić kartę. Jeśli ktoś nie pracuje i dysponuje samochodem,to kilkukrotne wizyty w Powiatowym Zespole nie są problemem. Gorzej w przypadku osób,które pracują lub którzy wyliczają każdy grosz na dojazdy. A FAR musi pamiętać,że niepełnosprawny ruchowy lub neurologicznie to nie tylko osoba na wózku.
    odpowiedz na komentarz
  • PCPR INOWROCŁAW nie wyda mi karty parkingowej???????????????
    ANDRZEJ BUCZEK
    16.01.2015, 07:48
    Jestem ON z znacznym stopniem niepełnosprawności poruszam się na wózku od paru lat posiadam smochód osobowy byłem z kompletem dokumentów itd lecz odmówiono mi wydania karty ponieważ nie posiadam stałego zameldowania tłumacząc się ROZPORZĄDZENIEM MINISTRA PRACY POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 2 czerwca 2014 Poz.870 i co dalej? wyszedłem z tzw niczym dobrze że stare karty ważne są do konca czerwca CO MAM W TAKIEJ SYTUACJI ZROBIĆ? Jestem stały czytelnikiem INTEGRACJI może ktoś z was mi pomoże!!!!!!!!!!
    odpowiedz na komentarz
  • strefa parkingowa
    RB
    16.01.2015, 07:36
    Kontrolerzy strefy parkingowej nie interesują się miejscami dla niepełnosprawnych. Na miejscu dla osoby niepełnosprawnej stał nieuprawniony samochód, więc stanąłem obok wystawiając kartę (nową). Przyszedł kontroler i wlepił mi mandat. Na moją interwencję odpowiedział że w tej sprawie mam zadzwonić na policję a ja muszę zapłacić mandat. To się nazywa koordynacja działań, każdy działa na swoje potrzeby.
    odpowiedz na komentarz
  • inwalida to tez czlowiek
    lesioand
    16.01.2015, 07:24
    Wiadomo ze od wielu lat problem z kartami nie był rozwiązany i na reszcie stało się mamy nowe l czy to wystarczy.Czy nie będzie znów podrobionych kart.Czy np wnuczek znów będzie stawał na kartę dziadka itd.Czy faktycznie teraz po weryfikacji cwaniactwo zginie
    odpowiedz na komentarz
  • Nie zgodzę się z tym
    Mantis
    16.01.2015, 01:38
    Nie zgodzę się z tym że Ci co potrzebowali wyrobili. Ja mam 1 grupę i jeżdżę na wózku a nie wyrobiłem z prostej przyczyny, choć muszę to zrobić. Po co miałem się rzucać skoro muszę mieć komisję a nie mieli druków? Po co? Wolałem poczekać aż to zamieszanie minie bo tą co mam jest ważna i teraz wyrobię sobie nową ze spokojem. Dlatego uważam że takie założenie jest złe. Ale dobrze że się wzięli za wszystkich. Ja poszedłbym nawet dalej i kartę dał tylko niepełnosprawnym kierowcom bo ten co nie ma prawa jazdy, nie jeździ sam tylko go dowożą więc ma pomoc i może wysiąść gdziekolwiek na każdym miejscu parkingowym bo go ktoś zapcha na wózku do obiektu więc nie musi być to blisko.
    odpowiedz na komentarz
  • rewolucja
    KASIA
    15.01.2015, 19:40
    Wreszcie się wzięli za symulantów i bardzo dobrze nie będą stawać na kopertach i udawać inwalidów.
    odpowiedz na komentarz
Prawy panel

Wspierają nas