Przejdź do treści głównej
Lewy panel

Wersja do druku

Karty parkingowe. Jak działa nowy system?

15.01.2015
Autor: Beata Rędziak, fot. sxc.hu
Niebieski symbol osoby na wózku namalowany na jezdni

82 850 nowych kart parkingowych wydano w całej Polsce od 1 lipca ub.r., kiedy to w życie weszły nowe zasady wydawania tych dokumentów. W Senacie dyskutowano, co należy poprawić w nowym systemie.

Karta parkingowa nie stanowi specjalnego, dodatkowego przywileju dla kierowcy czy pasażera z niepełnosprawnością, który ma znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się, ale jest narzędziem, służącym zaspokojeniu podstawowych potrzeb jej posiadacza, a jej podstawową funkcją jest prawo do korzystania z odpowiednio dostosowanego miejsca parkingowego – przypomnieli członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, który obradował 14 stycznia 2015 r.

Członkowie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych za stołem prezydialnym
Posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych. Na zdjęciu od lewej: Krzysztof Pater, były minister polityki społecznej, poseł Sławomir Piechota, przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, senator Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, posłanka Ligia Krajewska oraz posłanka Iwona Kozłowska, fot. Michał Walewski

Tysiąc listów do Pełnomocnika

- Do Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych (BON) wpłynęło dotychczas około tysiąca listów związanych z nowymi przepisami wydawania kart parkingowych. Dotyczą one różnych zagadnień, często utraty uprawnień do posiadania tego dokumentu przez osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności – powiedział Krzysztof Kosiński, dyrektor BON.

Piotr Pawłowski, prezes Integracji, podkreślił, że do Stowarzyszenia wpływają głosy osób zadowolonych z tych zmian; według niego konieczne jest pójście w kierunku uszczelnienia systemu wydawania kart. Również zdaniem Bartłomieja Skrzyńskiego, wrocławskiego Rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych, ta nowela w prawie była konieczna, pomimo oczywistych trudności, jak np. stawienie się w zespole ds. orzekania.

- Straż Miejska we Wrocławiu informuje posiadaczy starych kart o nowych przepisach. Nie zawsze problem tkwi w małej liczbie "kopert", ale w ich zastawianiu przez nieuprawnionych kierowców – zaznaczył.

Naprawdę potrzebujący już karty wyrobili?

- Uwagi zgłaszają często ci, którzy stracili uprawnienia do karty parkingowej, czyli osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności, tu jest rzeczywiście dużo konfliktów – mówiła Bożena Zimoch, przewodnicząca Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu.

Przez pół roku wydano tam 900 kart parkingowych.

- Dopracowania wymagają też właściwości miejsca wydania karty, które bywają inne, niż miejscowość wydawania orzeczenia – zaznaczyła.

Według Tomasza Komara z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji (FAR) ci, którym karty były naprawdę potrzebne, już je wyrobili, a czas wydłużenia ważności obecnego dokumentu wydaje się nawet za długi.

- FAR zawsze uważał, że osoby z lekkim stopniem niepełnosprawności nie muszą posiadać karty parkingowej, natomiast obawiam się, że teraz wzrośnie liczba osób z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności – dodała Elżbieta Głogowska, prezes FAR.

Więcej odwołań

Krzysztof Kosiński podkreślił, że ilość zaliczeń do danego stopnia niepełnosprawności pozostaje na tym samym poziomie. Natomiast o ponad 19 proc. wzrosła liczba odwołań od orzeczeń o stopniu niepełnosprawności do wojewódzkich zespołów.

- W IV kwartale 2013 r. było ich 14 325, a w IV kwartale 2014 r. już 19 766 – powiedział. – Jednak zmiennych w orzeczeniu jest 18 i nie można powiedzieć, że przyczyną odwołań były tylko wskazania do karty parkingowej.

Poseł Sławomir Piechota podkreślił wagę szkoleń dla pracowników zespołów ds. orzekania, aby ujednolicić zasady w wydawaniu kart.

- W perspektywie ok. dwóch lat będziemy mogli powiedzieć, ile tak naprawdę jest nowych kart. Na pewno w okolicach marca br. ukaże się rozporządzenie ministra infrastruktury, dotyczące m.in. wielkości kopert i obowiązku oznakowania ich na niebiesko – mówił przewodniczący sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która procedowała nowe przepisy o karcie parkingowej.

Senator Jan Filip Libicki, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Niepełnosprawnych, na lipiec br. zapowiedział kolejne spotkanie, dotyczące nowych przepisów wydawania kart parkingowych.


Przypominamy, że według znowelizowanych przepisów, stare karty parkingowe ważne są do 30 czerwca 2015 r. Dowiedz się więcej o nowych kartach parkingowych z artykułu na naszym portalu lub w serwisie www.kartaparkingowa.pl.

Komentarz

  • Skończyć z cwaniactwem
    Jaśmin
    17.01.2015, 13:38
    U mnie na osiedlu w Solcu Kujawskim też dwaj panowie posiadają karty parkingowe i gdy ich widzę to zastanawiam się na jaką niepełnosprawność dostali kartę parkingową ,tak wiem że nie zawsze niepełnosprawności nie widać ale samochodem z kartą włożoną na stałe za szybę jezdzi żona jednego z panów i kartę też ma wtedy na widoku i parkuje na miejscach dla osób niepełnosprawnych przy sklepach , a drugi z panów też po nim nie widać niepełnosprawności Bardzo bym chciała wierzyć że skończy się cwaniactwo z kartami i dostaną je tylko osoby najbardziej potrzebne

Dodaj odpowiedź na komentarz

Uwaga, komentarz pojawi się na liście dopiero po uzyskaniu akceptacji moderatora | regulamin
Prawy panel

Wspierają nas